Športové aktuality
3 min. čítania

Na valnom zhromaždení Európskeho hnutia fair play v Bruseli prezentoval KFP SOV projekt Zelená karta

Katarína Ráczová
Spoločná fotografia účastníkov VZ EFPM v Bruseli.
Foto
EFPM

BRUSEL/BRATISLAVA (rác) - V dňoch 21. - 23. novembra sa v Bruseli konal už v poradí 24. európsky kongres fair play s mottom Šport, duch ľudskosti. Podujatie, ktoré sa konalo pod záštitou belgického kráľa Alberta II, organizovala belgická členská organizácia Európskeho hnutia fair play (EFPM) Panathlon Wallonie-Bruxelles. Slovensko zastupovala na tomto podujatí predsedníčka Klubu fair play SOV, zároveň členka VV EFPM Katarína Ráczová.

Na úvod kongresu premietli dokumentárny film izraelskej novinárky M. Zinshteinovej „Forever Pure“ (Navždy čistý), ktorý nedávno získal americkú prestižnú ceny EMMY. Film priblížil osud kontroverzného futbalového klubu Beitar Jerusalem. Klub je považovaný za symbol izraelského pravicového krídla a  je jediný v krajine,  ktorý sa hrdí tým, že v jeho farbách nikdy nehral žiadny arabský hráč.  Časť jeho prívržencov nadšene hlása „Sme najrasistickejší tím v Izraeli.“ V roku 2012 však majiteľ klubu angažoval dvoch moslimských futbalistov z Čečenska. Ich prítomnosť vyvolala agresívne reakcie radikálnych fanúšikov, ktorí sa stali nepriateľmi vlastného tímu a tým sa začal ideologický boj so širokosiahlými dôsledkami. Po premietnutí filmu vznikla živá diskusia, v rámci ktorej režisérka priblížila dôvody, prečo sa rozhodla natočiť film, ale aj svoje osobné skúsenosti počas natáčania  „Bola som presvedčená, že film sa skončí happy endom, žiaľ, nestalo sa to. Teraz je mojím cieľom, aby každé dieťa v Izraeli videlo tento film.“

Následne sa o téme kongresu Šport, duch ľudskosti diskutovalo z náboženského, aj z filozofického aspektu. Diskusiu viedol belgický člen komisie Medzinárodného olympijského výboru pre vzdelávanie Thierry Zintz. V ďalšej časti kongresu zaujala prednáška názvom Fair play a riadenie športu, ktorú predniesol Michael Pedersen z Veľkej Británie. Po prednáške sa o téme kongresu diskutovalo v šiestich skupinách. Z diskusie vzišli závery kongresu, ktoré budú slúžiť na vypracovanie  stratégie EFPM na budúce obdobie.

Na európsky kongres fair play nadviazalo valné zhromaždenie Európskeho hnutia fair play, ktoré sa konalo v budove NOV Belgicka. Zasadnutie otvoril a viedol predseda hnutia Christian Hinterberger. Medzi hosťami boli prezident Medzinárodného výboru fair play (CIFP) Jenő Kamuti, podpredsedníčka Medzinárodnej športovej konfederácie pracujúcich a amatérov (CSIT) Anu Rajajarvi, aj prezident Európskej mimovládnej športovej organizácie (ENGSO) Carlos Cardoso.

Okrem bodov, ako bola správa o činnosti organizácie, kontrola úloh z predošlých rokovaní a vyhodnotenie plnenia stratégie, riešili sa aj aktuálne otázky hnutia. Výsledky hospodárenia EFPM za rok 2017 a návrh finančného rozpočtu na rok 2019 predniesla Katarína Ráczová.

Rokovanie slúžilo aj na prezentáciu aktivít jednotlivých organizácii. Zaujali detské vymaľovánky Klubu fair play Chorvátskeho olympijského výboru, ako aj časopisový komiks v podaní talianského výboru fair play. KFP SOV sa prezentoval s projektom Zelená karta a s videoukážkou správania fair play počas futbalového zápasu, ktorú pripravil Slovenský futbalový zväz. Tento projekt bude patriť k strategickým bodom EFPM.

Jedným z hlavných bodov valného zhromaždenia EFPM bolo podpísanie Memoranda o spolupráci s Európskou softbalovou federáciou, za ktorú bol prítomný jej prezident Gabriel Waage z Českej republiky.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque