Športové aktuality
9 min. čítania

Spišská Nová Ves žila v sobotu duchom fair play: seminár, konferencia aj odovzdávanie ocenení

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát

 

 

   SPIŠSKÁ NOVÁ VES 11. októbra (SOV) - V sobotu 11. októbra hostila Spišská Nová Ves tri významné podujatia v duchu fair play zároveň – seminár a konferenciu Klubu fair play SOV, ako aj odovzdávanie výročných ocenení klubu. Všetkým prechádzalo v Galérii umelcov Spiša v centre mesta otvorenie výstavy vybraných prác, ktoré boli prihlásené súťaže Šport (vždy) zvíťazí!? Účastníkov všetkých zmienených podujatí na ňom privítal viceprezident SOV Igor Nemeček. Súčasťou dňa v znamení fair play na Spiši bolo aj prijatie účastníkov všetkých podujatí primátorom Spišskej Novej Vsi Jánom Volným na mestskej radnici.

   Na úvod seminára Klubu fair play na tému Obsahové a štrukturálne rozšírenie činnosti KFP SOV predsedníčka klubu Janka Stašová uviedla, že klub sa snaží rozšíriť svoju pôsobnosť s čo najväčším zapojením rôznych zložiek a komisií SOV (v publiku mali najväčšie zastúpenie reprezentanti olympijských klubov) a zároveň zjednotiť ocenenia fair play na Slovensku.

   Hostitelia zo Spišskej Novej Vsi (na čele s predsedom tamojšieho olympijského klubu Viliamom Mjartanom) sa na úvod seminára pochválili svojimi aktivitami. Anna Prachová Eva Murgáčová z miestnej ZŠ Ing. J. Kožucha prezentovali účastníkom seminára metodický program „Čo mi šport dal, čo vzal“, ktorý odštartovali v apríli medzi žiakmi deviatych tried. Ukázali, že aj v súčasnej zložitej situácii okolo výchovy mládeže sa dá pripraviť atraktívny program na prilákanie mládeže k športu.

Z VYSTÚPENIA KATARÍNY RÁCZOVEJ

   Národná ambasadorka pre šport, toleranciu a fair play Rady Európy, zároveň členka výkonného výboru Európskeho hnutia fair play, Katarína Ráczová v úvodnom referáte seminára prezentovala rozmanité aktivity Klubu fair play SOV aj jej samotnej na poli propagácie príkladných športových činov najmä medzi mládežou. Pritom rozmer týchto aktivít je podstatne širší, napríklad projekt „Nič nie je nemožné“ sa zameral na integráciu zdravých a sluchovo postihnutých detí prostredníctvom športu. Ďalšie projekty sú zamerané zase na boj proti rasizmu a xenofóbii, či na pomoc deťom v biednych častiach sveta. Pripomenula aj seminár „Športuj, hraj a povzbudzuj čestne“, ktorý sa s veľkou účasťou zástupcov rozmanitých športových subjektov uskutočnil vlani v októbri.

   Národná ambasadorka pre šport, toleranciu a fair play Rady Európy vyslovila ambíciu, aby sa logo KFP SOV – päť usmievajúcich sa slniečok – pravidelne objavovalo na mládežníckych športových podujatiach, organizovaných alebo zastrešovaných SOV, Ministerstvom školstva SR, alebo Slovenskou asociáciou športu na školách. Chcela by docieliť aj to, aby toto logo bolo na oblečeniach rozhodcov aj kapitánov jednotlivých tímov na uvedených podujatiach.

   Katarína Ráczová ďalej uviedla, že KFP SOV už viackrát prevzal patronát nad rôznymi podujatiami mládeže, na ktorých sa vďaka tomu vyhlasuje súťaž fair play – hlavne nad futbalovými turnajmi, ale aj nad niektorými turnajmi v stolnom tenise, šerme, či nad medzinárodnou olympiádou detí a mládeže Kalokagatia. Navrhla, aby v budúcnosti na mládežníckych podujatiach kapitáni jednotlivých družstiev pred začiatkom zápolenia podpísali vyhlásenie fair play, aj aby sa na takýchto podujatiach zaviedla tzv. zelená karta, ktorou by rozhodcovia počas športového zápolenia mohli oceniť príkladné správanie nielen hráčov, ale aj trénerov, rodičov či publika. Podobná prax sa už uplatňuje napríklad vo Fínsku, Dánsku či v Rakúsku.

   Katarína Ráczová vyjadrila ochotu členov vedenia KFP SOV zúčastňovať sa na pozvanie na rôznych športových podujatiach či na besedách. Vyzvala športové zväzy, kluby, aj Slovenský paralympijský výbor k lepšej vzájomnej spolupráci na tomto poli. A dodala, že podrobné informácie o doterajších aktivitách KFP SOV, o zásadách či oceneniach fair play, ako aj kontaktné údaje na zasielanie návrhov na ocenenia, či na pozvanie členov vedenia klubu sú k dispozícii na www.olympic.sk v ľavom menu a zobrazia sa po kliknutí na logo klubu.

   Na jej vystúpenie v diskusii hneď zareagoval Jaroslav Švarc zo Spišského oblastného futbalového zväzu, ktorý zmienil, že na rokovaní výkonného výboru zväzu už predložil návrh na zavedenie zelenej karty. Pripomenul, že FIFA síce zakazuje akékoľvek experimenty s futbalovými pravidlami, ale oblastný zväz aj tak požiada Slovenský futbalový zväz o zavedenie tejto novinky aspoň pre mládežnícke súťaže. Ďalej dodal, že vlajka fair play je povinnou súčasťou výbavy každého futbalového štadióna v dvoch najvyšších slovenských súťažiach a že po zápasoch sa povinne vypĺňa tlačivo fair play. „Žiaľ, dobrých príkladov sa nájde veľmi málo,“ uviedol. Na druhej strane však v regióne ocenil výrazné zlepšenie vzťahov v trojuholníku hráči a tréneri – rozhodcovia – diváci.

Z VYSTÚPENIA MILANA FRONKA

   V zastúpení regionálnych olympijských klubov (OK SR) vystúpil s druhým referátom na seminári predseda Olympijského klubu Liptova Milan Fronko, ktorý je zástupcom OK SR vo vedení KFP SOV. Hneď na úvod vyzval zástupcov klubov k užšej spolupráci s Klubom fair play SOV. Zmienil, že niektoré kluby pracujú v tejto oblasti systematicky a vo svojom výbore majú človeka, zodpovedného za túto oblasť, ale iné sú pasívne.

    „Ide o to, aby sme vyzdvihli príkladných ľudí hlavne z regiónov. Robíme v tom dosť? Nemyslím si to. Na poslednom zasadnutí vedenia KFP SOV sme preberali návrhy na ocenenia. Zo šestnástich olympijských klubov prišli dohromady len tri návrhy. Nechce sa mi veriť, že by sme nenašli viac vhodných ľudí na ocenenie za ich príkladné pôsobenie. Musíme si ich viac všímať!,“ uviedol predseda OK Liptova.

   Milan Fronko dodal, že kluby úzko spolupracujú s mestami, obcami aj so školami, takže určite vidia množstvo príkladných činov a takisto veľký výchovný vplyv ľudí, ktorých konanie si za celé roky nikto poriadne nevšimol (zrejme aj pre ich skromnosť). Považuje za potrebné vyzdvihnúť takéto činy aj ľudí. „Možno takéto správanie a konanie považujeme za samozrejmé, ale dnes to také samozrejmé nie je,“ konštatoval a vyzval predstaviteľov regionálnych olympijských klubov, aby sa nebáli navrhnúť vhodné typy na ocenenie fair play. „Hlavne starší ľudia si takéto ocenenie veľmi vážia,“ zmienil a požiadal zástupcov OK SR, aby už na novembrové zasadnutie ich združenia načrtli svoju činnosť v oblasti propagácie fair play a zároveň uviedli, kto je v nich konkrétne zodpovedný za túto oblasť.

   Generálny sekretár Slovenského olympijského výboru Jozef Liba v reakcii na toto vystúpenie stručne informoval o obsahu XIII. olympijského kongresu, ktorý sa 3. – 5. októbra uskutočnil v Kodani. Pripomenul, že kongres sa – podobne ako rokovanie v Spišskej Novej Vsi – zaoberal aj duchovným rozmerom športu. Povedal, že výkonný výbor SOV rozoberie závery a odporúčania kongresu už na svojom najbližšom zasadnutí 22. októbra a na prípravu ich aplikácie utvorí pracovné skupiny.

DESAŤ VÝROČNÝCH OCENENÍ KFP SOV

   Popoludní po prijatí u primátora mesta Jána Volného, ktoré malo naozaj vysokú spoločenskú úroveň, pokračoval program v Spišskej Novej Vsi konferenciou Klubu fair play SOV. V jej rámci sa účastníci zoznámili s doterajšou činnosťou klubu, aj s jej plánom na ďalšie obdobie, so Štatútom KFP SOV, ako aj s činnosťou Európskeho hnutia fair play.

   Súčasťou programu bolo aj odovzdanie výročných ocenení KFP SOV za rok 2009. Najvyššie ocenenie – Cenu Radovana Kaufmana za celoživotné pôsobenie v duchu fair play – si za minulý rok na aprílovom valnom zhromaždení SOV prevzal Slovenský volejbalista storočia a dlhoročný významný športový funkcionár Bohumil Golian. V sobotu klub odovzdával svoje čestné uznania a diplomy už za tento rok. Získalo ich dovedna desať ľudí z oblasti športu, žiaľ, len štyria mohli byť osobne prítomní na slávnosti – Ondrej Dobrota, Lukáš Šteis, Milan Mikuš a známy basketbalový tréner Tibor Vasiľko. Medzi ocenenými sú aj extraligoví hokejisti Jaroslav KmiťMiroslav Ďurák, nestor slovenského jazdectva Juraj Hanulay, či jeden z priekopníkov vodného slalomu na Slovensku Tibor Sýkora.

 

Prehľad laureátov ocenení Klubu fair play SOV:

ČESTNÉ UZNANIE

Za príkladný čin v duchu fair play

MATÚŠ PUTNOCKÝ (futbalista) – hráč MFK Košice počas zápasu svojou duchaprítomnosťou zachránil život spoluhráčovi Kolbasovi

 

Za celoživotné pôsobenie v duchu fair play

TIBOR VASIĽKO (basketbalový tréner) – dlhoročný tréner mládeže a žien (aj reprezentačného družstva žien SR), zakladateľ ISS v basketbale

JURAJ HANULAY (jazdecký tréner a funkcionár) – dlhoročný popredný jazdecký tréner (aj v reprezentácii, trénerskej práci sa venuje aj vo veku 80 rokov) a významný funkcionár v jazdeckom športe

MILAN MIKUŠ (bývalý hádzanár, tréner, metodik a pedagóg) – v Prešove bývalý majster ČSSR ako hráč aj ako tréner, predseda komisie talentovanej mládeže a člen výkonného výboru Slovenského zväzu hádzanej, pedagóg 

TIBOR SÝKORA (bývalý reprezentant a funkciuonár vo vodnom slalome) – dvojnásobný majster sveta, neskôr popredný funkcionár, bývalý prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode a Slovenskej kanoistickej asociácie

 

DIPLOM

Za príkladný čin v duchu fair play

JAROSLAV KMIŤ (ľadový hokejista) – v treťom zápase finálovej série extraligy sa hráč HC Košice rozhodcovi priznal, že jeho zranenie tváre, za ktoré rozhodca pôvodne vylúčil hráča Skalice Škadru, nespôsobil súperov úder hokejkou, ale zásah pukom 

MIROSLAV ĎURÁK (ľadový hokejista) – v šiestom zápase finálovej série extraligy sa hráč Skalice rozhodcovi za stavu 2:2 v 52. minúte priznal rozhodcovi, že súperom vyhodený puk sa odrazil za mantinel až po dotyku jeho prilby, čím svoj tím obral o výhodu presilovky 5:3, ktorá by v tej chvíli mohla byť pre vývoj zápasu kľúčová

ONDREJ DOBROTA (futbalista) – v zápase krajského kola žiakov v malom futbale v zápase o postup sa 11-ročný hráč ZŠ Tatranská v Banskej Bystrici priznal k dotyku lopty pri aute, čím poskytol výhodu súperovi

LUKÁŠ ŠTEIS (šerm) – 12-ročný šermiar sa zachoval rytiersky voči účastníčke žiackeho turnaja v Bratislave, keď jej požičal svoju masku, pretože sa jej už žiadna neušla

Za celoživotné pôsobenie v duchu fair play

JÁN TÓTH (športový kynológ) – významný organizátor letných sústredení talentovanej kynologickej mládeže

Projekt
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque