Športové aktuality
3 min. čítania

V Bratislave odohrali mládežnícky futbalový turnaj priateľstva a tolerancie, proti rasizmu

 

 

   BRATISLAVA 2. novembra (KFP SOV) - Celoeurópska organizácia Futbal proti rasizmu v Európe – FARE oslavuje v tomto roku svoje 10. výročie založenia. Takisto desiate narodeniny slávi aj jej iniciatíva "Akčný týždeň FARE", ktorá sa v tomto roku koná od 15. do 27. októbra 2009 v 40 krajinách Európy, vrátane Slovenska.  Ako motto pre tento ročník zvolili organizátori „Všetky farby sú krásne.“

   "Počas posledných desiatich sezón sa z Akčného týždňa FARE  stala súčasť európskeho futbalového kalendára. Vnímam posun od ,mávania rukou´ nad intoleranciou či xenofóbiou k čoraz inkluzívnejšej, integrujúcejšej futbalovej kultúre. Dá sa to ilustrovať na stále narastajúcom počte skupín a krajín, ktoré sa zapájajú," povedal pred spustením tohto ročníka iniciatívy jeden z koordinátorov FARE Kurt Wachter.

   "S výchovou k tolerancii musíme začať už u detí v útlom veku. Deti sú najzraniteľnejšie, pretože nemajú - ani nemôžu mať - také životné skúsenosti ako my, dospelí. Musíme im vysvetliť, že rasizmus ignorovať znamená rasizmus akceptovať." - tak znela základná myšlienka Kataríny Ráczovej, slovenskej národnej ambasadorky pre šport, toleranciu a fair play Rady Európy. Z jej iniciatívy vzišlo už pred siedmimi rokmi organizovanie Futbalového turnaja priateľstva a tolerancie, ktorý prispieva k boju proti rasizmu.

 

   Futbalové tímy zložené z príslušníkov rôznych rás a národností si vo štvrtok 22. októbra 2009  zmerali sily na už siedmom turnaji tolerancie a priateľstva. Podujatie, na ktorom sa zúčastnilo 60 detí, prispelo k napĺňaniu humánnej myšlienky o vzájomnej úcte, tolerancii a priateľstve. Víťazom sa stala Medzinárodná škola v Bratislave (QSI International School of Bratislava), druhé miesto obsadil tím základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským v Bratislave. Ich tréner a pedagóg zároveň  získal aj obdiv súperov a divákov. Vo finálovom zápa

alt
alt
se za stavu 0:0, jeho malí hráči dali síce gól, ale rozhodca nevidel presne, či lopta prešla bránkovou čiarou. Po dohode s ním rozhodca gól napokon neuznal a tím základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským prehral zápas o prvé miesto po pokutových kopoch. Tretiu priečku si vybojovala Britská medzinárodná škola v Bratislave (British International School of Bratislava) pred Spoločnou nemecko-slovenskou školou (Deutsch-Slowakische Begegnungsschule), družstvom rómskej etnickej menšiny zo ZŠ Nové Mesto nad Váhom a súkromnou základnou školou Harmónia.

   Okrem samotných zápasov sa v priestoroch školy Harmónia na Batkovej ulici uskutočnila aj výstava obrazov Farebný svet 13-ročnej maliarky Barušky Algayerovej, postihnutej Downovým syndrómom. Podujatie v areáli bratislavskej SZŠ Harmónia na Batkovej ulici organizovali vyslankyňa pre šport, toleranciu a fair play Katarína Ráczová a Klub fair play Slovenského olympijského výboru za výdatnej podpory európskej siete FARE, Slovenského futbalového zväzu, MÚ Dúbravka, občianskeho združenia Ľudia proti násiliu a SZŠ Harmónia.

   V rámci tohtoročného podujatia na Slovensku sa uskutočnila dňa 20. októbra 2009 aj beseda na tému "Šport, tolerancia, fair play", na ktorú prijali pozvanie paralympijská víťazka v streľbe z Pekingu Veronika Vadovičová, strieborný medailista z OH v Tokiu vo futbale Anton Urban a bývalá čs. reprezentantka v šerme Katarína Ráczová.

 

 

 

Projekt
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque