Športové aktuality
9 min. čítania

Postrehy slovenských účastníkov 16. európskeho kongresu fair play v Prahe

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát
alt

   PRAHA 30. októbra (SOV) - Na 16. európskom kongrese fair play v Prahe (28. a 29. októbra) s hlavnou témou „Výchova k fair play v škole – všetci sme zodpovední“ sa zúčastnila početná slovenská delegácia. Troch jej členov, ktorí na kongrese strávili celý čas (ďalšia trojica prišla len na jeden deň „na otočku“) sme sa spýtali, čo ich na pražskom rokovaní zaujalo.

    Katarína Ráczová, slovenská ambasádorka pre šport, toleranciu a fair play Rady Európy (na snímke so slovinským kolegom, niekdajším hviezdnym gymnastom Miroslavom Cerarom), členka výkonného výboru Európskeho hnutia fair play a trojnásobná olympionička v šerme: „Na kongresoch fair play sa zúčastňujem pravidelne a neteší ma, že obsah mnohých príspevkov sa pohybuje v rovine teórie. Viac by sa malo hovoriť o konkrétnych skúsenostiach , aktivitách a projektoch. V tomto smere ukazuje dobrú cestu Luxembursko alebo Holandsko. Mňa zaujíma predovšetkým konkrétna práca s deťmi a hľadanie cesty, ako ich správne výchovne viesť. Z tohto dôvodu ma na kongrese zaujala prezentácia výsledkov rozsiahleho prieskumu, ktorý na školách realizoval Český klub fair play. Bola to totiž dosť rozsiahla sonda do detského vnímania hodnôt fair play a čestnosti. Jedna z otázok smerovala aj k spôsobom riešenia konfliktov, s ktorými sa deti stretávajú. Z odpovedí nevyšli pozitívne ani pedagógovia, ani rodičia. Znovu sa potvrdilo, že tam, kde chýba dobrý príklad, sa ťažko dá pohnúť dopredu. Negatívne ma zaujali informácie o učebniciach pre učiteľov telesnej výchovy v zahraničí, v ktorých napriek ich veľkému rozsahu úplne absentuje čokoľvek o výchove k olympizmu a k fair play. Podobne negatívny poznatok bol prezentovaný aj v súvislosti s osnovami pre odbornú prípravu futbalových trénerov v niektorých krajinách, v ktorých sa o výchovnom vplyve na mládež neuvádza prakticky nič. Keď takáto dôležitá vec absentuje aj v základných materiáloch pre ľudí, ktorí sú vo výchovnom procese veľmi dôležití – pre učiteľov a trénerov, ťažko robiť zázraky. S deckami treba proste pracovať od rána do večera. Na druhej strane, pri porovnávaní obsahu jednotlivých kongresov mám dojem, že celkove sa stále viac organizácií a inštitúcií zapája do olympijskej výchovy a do výchovy k všeobecným hodnotám. Azda na tom má svoj podiel aj zavedenie olympijských hier mládeže. Možno si čoraz viac ľudí začína uvedomovať, že v športe ide o viac, než len o výsledky.“

    Milan Fronko, člen vedenia Klubu fair play Slovenského olympijského výboru: „Ako pre dlhoročného pedagóga bolo pre mňa veľmi zaujímavé, že kongres sa dominantne zachoval na výchovné pôsobenie na školskú mládež. Predtým som sa nestretol s takto komplexným poňatím uvedenej problematiky. Niektoré prednášky a vystúpenia boli veľmi zaujímavé. Pri ich počúvaní som si prenikavo uvedomil, aký dôležitý je učiteľ telocviku, ktorý si kladie vyššie ciele, než len odučiť a ,odcvičiť´ hodinu. Bolo pre mňa pozitívne zistenie, že na niektorých školách v zahraničí dokázali aplikovať veľmi dobré výchovné programy v oblasti športu. Dosiahnuť to isté aj v našich školách však bude zložité a je to veľká výzva. Ale ani naše školy nemôžu stáť mimo. Mnohí pedagógovia u nás majú záujem šíriť olympijskú výchovu aj ideály fair play, ale potrebujú metodickú pomoc a mať sa o čo oprieť. Teší ma, že Slovenský olympijský výbor nedávno rozbehol komplexný program olympijskej výchovy, ktorého významnou súčasťou bude aj produkcia praktických pomôcok pre pedagógov a ich prácu – plagátov, publikácií aj filmových materiálov. Pre mňa osobne z kongresu vyplýva úloha tlmočiť poznatky z Prahy na novembrovom stretnutí olympijských klubov vo Vysokých Tatrách. A samozrejme budem intenzívne premýšľať, ako konkrétne uplatniť niektoré veci v práci nášho Olympijského klubu Liptova.“

    Dana Hellenbrandtová, členka vedenia Klubu fair play Slovenského olympijského výboru: „Najviac ma zaujali prednášky, v ktorých rezonovali praktické skúsenosti. Medzi ne patrili aj vystúpenia oboch slovenských delegátok Jany Kuťkovej aj Kataríny Ráczovej. Zaujímavý bol prieskum Českého klubu fair play, ktorý prezentoval dvojnásobný olympijský víťaz Martin Doktor. Bolo by prospešné urobiť podobný prieskum aj u nás. Z ďalších vystúpení ma najviac oslovil apel Rolanda Naula z Nemecka, ktorý vyzýval na zvýšenie počtu hodín telesnej výchovy na školách, skvalitnenie ich obsahu a rozšírenie učebných osnov o výchovu k olympizmu a k hodnotám. Predseda Českej olympijskej akadémie Antonín Rychtecký zase zaujímavo hovoril o príprave telovýchovných pedagógov na vysokých školách v duchu olympizmu a fair play.“

Projekt
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque