Športové aktuality
5 min. čítania

Z európskej konferencie vo Viedni s názvom Šport a integrácia: predchádzanie sociálneho vylúčenia v športe a prostredníctvom športu

Katarína Ráczová

VIEDEŇ (rac) - V dňoch 19. a 20. septembra 2011 sa uskutočnila vo Viedni európska konferencia s názvom Šport a integrácia: predchádzanie sociálneho vylúčenia v športe a prostredníctvom športu. Organizátorom konferencie, ktorá sa uskutočnila v Dome športu s podporou Ministerstva športu Rakúskej spolkovej krajiny, bol Viedenský inštitút pre medzinárodný dialóg a kooperáciu (VIDC) v spolupráci s partnermi európskeho projektu SPIN – Sport Inclusion Network. Na konferencii sa zúčastnili zástupcovia významných mimovládnych organizácii, športových federácii, športových klubov, charitatívnych organizácii  ako aj  aktivisti, experti z 22 krajín nielen z Európy, ale z celého sveta.  Klub fair play Slovenského olympijského výboru zastupovala Katarína Ráczová, národná ambasadorka pre šport, toleranciu a fair play.

Hlavnými témami podujatia boli sociálne začleňovanie v športe a prostredníctvom športu, využitie športu ako účinného nástroja integrácie menšín, prisťahovalcov,  znevýhodnených skupín a bezdomovcov do spoločnosti, ako i problémy rasizmu, násilia a etnickej diskriminácie na športoviskách. Ale hovorilo sa aj o možnostiach využitia športu vo väzniciach na účel úspešného zaradenia sa občanov po výkone trestu do bežného života.

Konferenciu otvorili pozvaní prednášateľia: Bart Ooijen z Európskej komisie, poradca prezidenta UEFA William Gaillard a Thomas Hollerer z Rakúskeho futbalového zväzu.  Konferencia pokračovala formou troch paralelne bežiacich workshopov. Ich cieľom bolo poskytnutie priestoru na prezentáciu projektov zameraných na riešenie problému začleňovania znevýhodnených skupín, etnických menšín a migrantov do spoločnosti prostredníctvom športu, získanie nových poznatkov, aj výmena skúseností či príkladov dobrej praxe.

Workshop A sa zaoberal úlohou klubov, športových organizácii a verejných subjektov na podporu  začleňovania etnických menšín, migrantov,  utečencov do spoločnosti. Workshop B bol venovaný inovatívnym metódam, programom s novým nápadom pre kampane, aj aktivitám proti sociálnemu vylúčeniu a diskriminácii v športe. Témou workshopu C bolo organizovanie komunít etnických menšín a prisťahovalcov, a posilnenie ich úloh a zodpovedností .

Druhý deň konferencie bol venovaný panelovým diskusiám. V ich rámci vystúpili súčasní, ale aj bývalí športovci, tréneri, novinári a zástupcovia znevýhodnených skupín. V rámci diskusie rezonovala úloha masmédií v boji proti násilnostiam a vulgarizmom. Spomínal sa výrazný nedostatok trénerov a funkcionárov z radov etnických menšín. Zdôrazňovali sa pozitívne príklady úspešných osobností – nielen z oblasti športu - zo znevýhodnených skupín obyvateľstva. Diskutujúci kritizovali chýbajúcu aktivitu niektorých silných športových organizácii zameranú na boj proti diskriminácii a rasizmu. Počas diskusie jednou z nosných tém bolo posilnenie zastúpenia žien vo vedúcich funkciách, ako aj prístup žien k športu.

 

 

 

Projekt
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque