Športové aktuality
11 min. čítania

Priorizácia športov a podpora ženských tímov v Česku: Môžeme sa inšpirovať?

Patrik Hrbek
Najväčšou tohtoročnou udalosťou v českom športe bol zisk titulu majstrov sveta na šampionáte, ktorý sa hral v Prahe a v Ostrave.
Foto
TASR/AP

V časopise OLYMPIC.sk jar/leto 2025, ktorý vyšiel 25. júna, je článok Patrika Hrbeka o priorizácii športov v Českej republike, ako aj o českom projekte podpory ženských tímov v kolektívnych olympijských športoch. Jeho obsah môže byť zaujímavý a azda aj inšpiratívny i pre Slovensko, kde sa tiež diskutuje o diferenciácii športov.

Národná športová agentúra (NSA) začiatkom roka 2024 prezentovala systém priorizácie športov v Českej republike. Financovanie národných športových zväzov u našich západných susedov po novom funguje diferencovane pre rôzne skupiny športov. NSA rozdelila športy podľa zverejnených kritérií a pravidiel do piatich skupín, pričom zväzy sú financované na základe zaradenia do príslušnej skupiny.

Nad rámec iných programov NSA v rámci tohto prerozdelí vybraným športom v tomto roku 200 miliónov českých korún. Tieto peniaze im majú pomôcť v súperení so svetovou špičkou.

Treba povedať, že uvedený program zohľadňuje predovšetkým priority reprezentácie a talentovanej mládeže. Veď agentúra v tomto roku na podporu športu celkove rozdelí mnohonásobne vyššiu sumu: až 6,9 miliardy Kč, čo je podľa aktuálneho kurzu v prepočte zhruba 276 miliónov eur.

Priority podľa NSA

Najdôležitejším kritériom zaradenia športov do niektorej z piatich kategórií sú medzinárodné úspechy (váha 45 %). Posudzuje sa aj veľkosť členskej základne s dôrazom na mládež (30 %). Zohľadňuje sa popularita nielen doma, ale aj v zahraničí (20 %). Posledným hľadiskom je spoločenská zodpovednosť, ktorá zahŕňa boj proti dopingu, rodovo vyvážené zastúpenie v orgánoch zväzu, organizovanie vrcholných podujatí v Česku alebo zastúpenie funkcionárov v medzinárodných organizáciách (5 %).

Cieľom nového systému je efektívna podpora vybraných športov. Tá má zabezpečiť vyššiu konkurencieschopnosť oproti iným krajinám a vylepšenie pozície českých „naj“ športov na medzinárodnej scéne. Systém je otvorený a bude priebežne vyhodnocovaný. Po prvý raz sa revízia poradia uskutoční už po tohtoročných OH v Paríži.

Veľkou českou športovou hviezdou je aktuálne plavkyňa Barbora Seemanová, ktorá na nedávnych majstrovstvách Európy získala dve zlaté medaily.
Veľkou českou športovou hviezdou je aktuálne plavkyňa Barbora Seemanová, ktorá na nedávnych majstrovstvách Európy získala dve zlaté medaily.
Foto
TASR/AP

„Štát nemôže zabezpečiť širokú finančnú podporu pre 130 športových zväzov. Chceli by sme cielenou, väčšou podporou podporiť športy, ktoré majú v Česku tradíciu, veľkú členskú základňu a sú populárne. Neznamená to, že ostatné prídu o podporu alebo že by pre ne nastala nejaká katastrofa a zostali by na polovici súčasného stavu,“ vyhlásil pri prezentácii systému predseda Národnej športovej agentúry Ondřej Šebek.

„ŠTÁT NEMÔŽE ZABEZPEČIŤ ŠIROKÚ FINANČNÚ PODPORU PRE 130 ŠPORTOVÝCH ZVÄZOV.“           

(predseda českej Národnej športovej agentúry ONDŘEJ ŠEBEK)

Princípy a spôsob hodnotenia športov

NSA zverejnila podrobné hodnotiace kritériá, podľa ktorých sa financie rozdeľujú národným športovým zväzom (NŠZ). V každom z kritérií môžu zväzy získať maximálne 300 bodov. Následným výpočtom pri započítaní váhy daného piliera obdrží každý zväz finálnu bodovú hodnotu. Podľa celkového bodového ohodnotenia sa vytvorí poradie zväzov.

ÚSPEŠNOSŤ ŠPORTU (váha 45 percent): Najvýznamnejšiu hodnotu má úspešnosť daného športu a jeho zaradenie do programu vybraných multišportových podujatí, prioritne olympijských hier.

VEĽKOSŤ ČLENSKEJ ZÁKLADNE (30 percent): Športy môžu získať body za aktívnu členskú základňu. Za každú tisícku členov zväz získa dva body a za každú tisícku juniorov ešte jeden bod navyše.

POPULARITA ŠPORTU (20 percent): Zväzy môžu získať maximálne 90 bodov vďaka súčtu sledovateľov na Facebooku, Instagrame, sieti X (bývalom Twitteri) alebo YouTube. Sociálne siete samotných športovcov potom môžu pridať ďalších 40 bodov. Prihliada sa tiež na návštevnosť top podujatia organizovaného zväzom a počet členov medzinárodnej federácie.

Keď je reč o popularite, samozrejme, veľmi vysoko je v Česku futbal. Na fotografii zo zápasu so Slovenskom v roku 2018 Čech Tomáš Souček v súboji so Slovákom Matúšom Berom.
Keď je reč o popularite, samozrejme, veľmi vysoko je v Česku futbal. Na fotografii zo zápasu so Slovenskom v roku 2018 Čech Tomáš Souček v súboji so Slovákom Matúšom Berom.
Foto
TASR/Martin Baumann

SPOLOČENSKÁ ZODPOVEDNOSŤ ŠPORTU (5 percent): Hodnotia sa veci, ako je rodová vyváženosť v riadiacich orgánoch zväzu alebo počet usporiadaných medzinárodných šampionátov v Česku. Zväz môže získať najviac bodov za organizáciu majstrovstiev sveta v športe, ktorý je tiež súčasťou programu OH/ZOH. V tomto roku tak napríklad 100 bodov získali Český biatlonový zväz za usporiadanie MS v Novom Meste na Morave aj Český zväz ľadového hokeja zväz za májové MS v Prahe a v Ostrave.

V tomto pilieri sa hodnotí aj úspešnosť športu v medzinárodnej športovej diplomacii a úspešnosť predchádzania dopingu a ďalším negatívnym javom v danom športe. Napríklad pozícia viceprezidenta biatlonovej IBU pomôže českému biatlonu v tomto systéme 80 bodmi.

NSA ROZDELILA ŠPORTY PODĽA ZVEREJNENÝCH KRITÉRIÍ A PRAVIDIEL DO PIATICH SKUPÍN, PRIČOM ZVÄZY SÚ FINANCOVANÉ NA ZÁKLADE ZARADENIA DO PRÍSLUŠNEJ SKUPINY.

Preferovaná je tridsiatka, ale ostatné športy o podporu neprídu

Na vrchole rebríčka je vybraná tridsiatka športov s prioritnou podporou. V nej je 28 najúspešnejších NŠZ, z toho maximálne štyri NŠZ neolympijských športov, pokiaľ sa v rámci kritérií umiestia do 28. miesta. Dvom športovým zväzom udeľuje NSA voľnú kartu.

Priamy zásah do financovania s ohľadom na priorizáciu však nie je nijako zásadný. Športové zväzy, ktoré skončili v druhej skupine, majú zaručenú podporu vo výške 95 percent minuloročnej podpory, a to aj v oblasti reprezentácie.

Priorizácia nemá vplyv ani na ďalšie programy NSA typu Môj klub a nijako nezasahuje do kľúčového programu Organizácie športu, z ktorého všetky zväzy fungujú. V tejto výzve je tento rok alokovaných 2,9 miliardy Kč.

V Česku sa v tomto roku konali aj majstrovstvá sveta v biatlone. Hostili ich v Novom Meste na Morave.
V Česku sa v tomto roku konali aj majstrovstvá sveta v biatlone. Hostili ich v Novom Meste na Morave.
Foto
Biathlon.cz

Rozdelenie športov do kategórií podľa príslušných zväzov

Uvádzame rozdelenie športov podľa kategórií. Príslušný NŠZ ďalej distribuuje peniaze pre jednotlivé odvetvia príslušného športu.

1. stolný tenis, horolezectvo, moderný päťboj, bejzbal, lukostreľba, plavecké športy, basketbal, športová streľba, rýchlokorčuľovanie, golf, biatlon, šerm, gymnastika, boby, skeleton, tenis, jazdectvo, cyklistika, veslovanie, softbal, hádzaná, volejbal, kolieskové športy, džudo, futbal, atletika, kanoistika, lyžovanie, florbal, ľadový hokej, zápasenie,

2. športové lietanie, motorizmus, box, kolky, bowling, bojové športy, ragby, triatlon, hokejbal, bedminton, krasokorčuľovanie, kickbox, jachting, moderná gymnastika, orientačný beh, taekwondo, tanečné športy, vodné lyžovanie, vodný motorizmus, vzpieranie, potápanie,

3. americký futbal, roztlieskavačky, diskgolf, squash, surfing, lakros, wu-šu, sánkovanie, biliard, kriket, korfbal, športový rybolov, curling, karate, pozemný hokej, skiboby, vodné pólo, amatérske letectvo a modelárstvo, šachy,

4. vyššie nemenované športy s nepretržitou podporou zo strany štátu počas aspoň piatich rokov,

5. športové zväzy s nepravidelnou či kratšou podporou zo strany štátu; musia spĺňať podmienky zväzu  – teda mať medzinárodnú strešnú federáciu aspoň s 15 členmi, NŠZ musí mať aspoň 100 členov a pôsobiť aspoň v 7 krajoch ČR.

Ako vidno, podpora v Česku je cielená na individuálne aj kolektívne športy, letné i zimné, ale dokonca aj na neolympijské. „V Českej republike je mnoho športov, ktoré, aj keď nie sú olympijské, majú veľkú členskú a divácku základňu,“ hovorí na margo kategorizácie predseda NSA Ondřej Šebek.

Diferenciácia je nevyhnutná

Ako informovali zástupcovia NSA, Česká republika v rôznych programoch podporovala viac ako 100 rôznych športových odvetví. Najmä v oblasti reprezentácie a talentovanej mládeže je však nutné prostriedky prideľovať cielene. Preto vznikajú jednotlivé úrovne športov a prvých 30 dostáva od štátu prioritnú podporu.

Tento počet je podľa predstaviteľov agentúry výsledkom kompromisu. „Niekto mal predstavu, že ich bude desať. Myslím si, že to by bolo pre niektoré kruté. Keby ich bolo 50, tak by to zase nemalo zmysel," poznamenal Ondřej Šebek.

Finančný dopad nie je zo začiatku zásadný. V budúcich rokoch však chce NSA vybrané prioritné športy podporovať výraznejšie. Priorizácia nemá byť pre ostatné športové zväzy limitom, ale pozitívnou motiváciou posúvať sa vpred a neustále sa rozvíjať.

PROJEKT PODPORY ŽENSKÝCH TÍMOV KOLEKTÍVNYCH OLYMPIJSKÝCH ŠPORTOV

Popri projekte priorizácie športov česká Národná športová agentúra osobitne podporuje tiež niektoré kolektívne športy s výhľadom k olympijským hrám v roku 2028 a k ZOH 2026 a 2030.

Ženské tímy kolektívnych olympijských športov (podobne ako na Slovensku) dlhodobo nemajú v Českej republike primeranú podporu a strategický plán rozvoja a zároveň sú dlhodobo finančne, organizačne i personálne poddimenzované. Preto sa v Česku už tretí rok realizuje koncepcia rozvoja konkurencieschopnosti štátnej reprezentácie žien v kolektívnych športoch. Na obdobie 2022 – 2028 to znamená vytváranie vhodných podmienok na prípravu dievčenských či ženských tímov a dlhodobú strategickú podporu na zvýšenie výkonnosti a konkurencieschopnosti.

Pri spustení programu boli medzi oprávnených žiadateľov s pridelenými financiami v rámci prvej dotačnej výzvy v celkovej výške 150 miliónov Kč zaradené zväzy siedmich letných kolektívnych športov. Výška dotácie na podporu dievčenských či ženských tímov bola pre ne schválená v tejto výške (všetky sumy v Kč): futbal 26,4 mil., basketbal 25,8 mil., hádzaná 23,6 mil., volejbal 23 mil., pozemný hokej 22,8 mil., ragby 14,3 mil. a vodné pólo 13,9 mil.

Na Slovensku je ragby malý šport, ale v Česku sa ženský reprezentačný tím po cielenej podpore pomerne rýchlo vyšvihol výrazne vyššie.
Na Slovensku je ragby malý šport, ale v Česku sa ženský reprezentačný tím po cielenej podpore pomerne rýchlo vyšvihol výrazne vyššie.
Foto
TASR/Pavel Neubauer

Na konci roka 2022 NSA predstavila ďalšiu výzvu s celkovým objemom takisto 150 miliónov Kč. S ohľadom na prípravu na ZOH 2026 medzi oprávnených žiadateľov pribudol zväz ľadového hokeja. Rozdelenie dotácií pre športové zväzy bolo nasledovné: futbal 28 mil., basketbal 27,1 mil., volejbal 25,1 mil., ľadový hokej 21,5 mil., hádzaná 20,9 mil., pozemný hokej 11,9 mil., ragby 9,8 mil. a vodné pólo 5,6 mil.

V tomto roku NSA vyzvala na predloženie Koncepcie rozvoja konkurencieschopnosti štátnej reprezentácie žien v kolektívnych športoch na obdobie rokov 2024 – 2028.

S výhľadom na ZOH 2026 medzi oprávnených žiadateľov ešte pribudli curling a po vlaňajšom zaradení dodatočných športov do programu OH 2028 v Los Angeles aj softbal, lakros a flag futbal. NSA preto rozhodla o navýšení pôvodnej 150-miliónovej sumy o ďalších približne 15 miliónov českých korún.

S výhľadom na ZOH 2026 je medzi podporovanými ženskými kolektívnymi športmi v ČR aj curling.
S výhľadom na ZOH 2026 je medzi podporovanými ženskými kolektívnymi športmi v ČR aj curling.
Foto
TASR/Štefan Puškáš

Pozitíva systému

Národná športová agentúra poskytuje vybraným zväzom prostriedky pre ich dievčenské a ženské tímy nad rámec bežného financovania. Pre niektoré menšie zväzy je táto podpora na úrovni doterajšej podpory celého zväzu.

Pozitívne možno hodnotiť to, že jednotlivé zväzy vypracovávajú koncepciu na obdobie rokov 2024 – 2028. Tá obsahuje napríklad históriu výkonnosti tohto športu (výpočet úspechov na OH, MS, ME), rozbor súčasného stavu, aktuálne výsledky a umiestenia v medzinárodných rebríčkoch jednotlivých vekových kategórií, štruktúru reprezentácie, príčiny poklesu konkurencieschopnosti, koncepciu výchovy a rozvoja talentovanej mládeže, realizačné tímy, zdravotné zabezpečenie, samotnú koncepciu, jej časové horizonty, systém a koncepciu rozvoja talentovanej mládeže, časovú os jednotlivých procesov v koncepcii, finančný rozpočet na realizáciu koncepcie, atď.

Ako možno projekt hodnotiť? Predovšetkým v športoch, kde financovanie narástlo skokovo, sa prejavil pomerne rýchly pozitívny efekt. Ide o prekvapivé výsledky v ragby a v pozemnom hokeji. Financie dokázali v tomto prípade významne pomôcť. Tím sedmičkového ragby získal bronz na Európskych hrách 2023 a zabezpečil si tak účasť v dodatočnej olympijskej kvalifikácii. Pozemné hokejistky skončili na druhom mieste v 2. divízii ME, vďaka čomu tiež hrali v kvalifikácii na OH 2024. Aj keď tímy do Paríža napokon nepostúpili, bol to krok vpred.

Pozitívne tiež možno hodnotiť prácu vo volejbale. Zväz vybudoval tréningové centrum, školu a zázemie pre trénerov. Dievčatá už v útlom veku spolu trénujú aj hrajú. Projekt významne pomohol tiež vodnému pólu, ragby a pozemnému hokeju. V týchto športoch sa podpora ženského tímu v úvodných rokoch začala rovnať dovtedajšej celej podpore zväzu.

Významné je, že financie z tohto projektu sú prioritne využité na prípravu kadetiek, dorasteneckých tímov, podporu mládeže a reprezentácie, aj na úhradu platov trénerov v kluboch. Problémom projektu však je, že agentúra nedokáže plánovať s dlhším ako ročným horizontom. NSA má rozpočet schvaľovaný len na jeden rok.

p24
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
kaufland
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque
ryba
tatratea
ecoinvest
ZVVS
marsen
rona
tauris
Uriner