Martin Svrček mal na dosah dúhový dres majstra sveta

Peter
Pašuth
Martin Svrček
SZC/Soňa Niková

Cyklista Martin Svrček, bývalý člen Juniorského olympijského tímu, mal na dosah zisk dúhového dresu majstra sveta v cestnej cyklistike v kategórii mužov do 23 rokov. Na šampionáte v Zürichu zdolal Slováka len Nemec Niklas Behrens.

Martin Svrček si vybojoval medailu z majstrovstiev sveta do 23 rokov vo dvoch sezónach po sebe. Vlani skončil na šampionáte na 3. pozícii. Je len tretí cyklista histórie, ktorý získal na majstrovstvách sveta v kategórii do 23 rokov dve medaily. Pred ním sa to podarilo iba Belgičanovi Thomasovi de Gendtovi a Nemcovi Johnovi Degenkolbovi.

Preteky mužských nádejí na 173,6 km sa išli v upršanom a chladnom počasí. Pretekalo sa na kopcovitej trati s prevýšením 2361 m. Martin Svrček jazdil od úvodu až do cieľa s veľkým prehľadom. Kontroloval si vývoj celých pretekov a bol v ich rozhodujúcich momentoch. V dôležitých chvíľach nezaváhal a bol tam, kde bolo potrebné. Ukázal skvelé nohy i taktickú vyspelosť.

Pelotón sa začal trhať už od prvých kilometrov. Svrček zostal z kvinteta Slovákov v hlavnom pelotóne sám. Nespanikáril ani vo chvíli, keď 60 km pred cieľom nastúpil Švajčiar Jan Christen. Najskôr sa ho snažil chytiť, ale potom začal aktívne pracovať vo vedúcej skupine. Postupne v nej zostalo len päť pretekárov a začali Švajčiara sťahovať. Asi 10 km pred cieľom sa vyselektovala dvojica Svrček, Behrens a rýchlo predstihla Christena.

V cieľovej rovinke bol Svrček dlho na prvej pozícii. Zo závetria však zaútočil Nemec a Slovák už na jeho nástup nedokázal reagovať.

Slovensko si prvýkrát v histórii vybojovalo na jedných majstrovstvách sveta tri medaily. Pred Svrčekom sa z dvoch cenných kovov tešila v Zürichu Viktória Chladoňová.