Hrdinovia budúcnosti: Martina Buršíková
Športová lezkyňa Martina Buršíková sa tento rok stala vicemajsterkou Európy do 20 rokov v boulderingu. Je aj prvá Slovenka v histórii, ktorá vyhrala kolo Európskeho pohára dospelých. Mladá lezkyňa z Bratislavy má teda pred sebou sľubnú budúcnosť.
Športu sa venuje odmalička. Najprv to bol tenis, atletika, vodný slalom či orientačný beh – nakoniec si vybrala lezenie. Všetko to začalo denným táborom na lezeckej stene v bratislavskom Vertigu, kam ju prihlásili rodičia.
Najviac sa venuje disciplíne bouldering. Princípom boulderingu je preliezť trasu a využiť čo najmenej pohybov. “Na juniorských súťažiach vidíme “bouldre” dopredu. Na videu nám ukážu aj predlez, teda ako danú cestu lezie pred nami. Na svetových pohároch medzi dospelými bouldre nevidíme, vidíme ich prvýkrát až vtedy, keď prídeme na žinenku a máme 5 minút na to, aby sme si našli a vymysleli a vyliezli správnu cestu.”
Ďalšia z lezeckých disciplín je lezenie na obtiažnosť - je to lezenie do vyšších výšok, až do 20 metrov. “Počas lezenia sme naviazaní na lano, ktoré si postupne zacvakávame počas stúpania. Robí sa to pomocou expresiek, to sú dve karabíny spojené lankom. Je to kvôli bezpečnosti. Na pretekoch sa počíta každý krok aj chyt, no aj len pokus oň - niekedy aj to rozhoduje o postupe. Lead vyhráva ten, kto vylezie najvyššie a získa najviac bodov.“
Lezenie na rýchlosť je, ako už z názvu vyplýva, je o čase, za ktorý človek zdolá stenu. “Je to štandardizovaná 15 metrová stena aj cesta a formy úchytov sú tiež rovnaké. Svetový rekord má aktuálne hodnotu 4 sekundy a 74 sekúnd,” dodáva Buršíková.
Lezenie možno na prvý pohľad vyzerá ako nebezpečný šport, ale pokiaľ ho človek robí s rozumom a pokojne, nenáhli sa, je to bezpečné, hovorí členka Juniorského olympijského tímu 2024. “Na bouldroch sa síce veľa padá, no aj padať sa dá naučiť správne a čo sa týka iných disciplín, tam je človek vždy istený lanom,” dodáva.
Ako vyzerá jej bežný tréningový deň? “Tréningy väčšinou počas sezóny trávime na stene. Začíname rozcvičkou, mávame koordinačné a balančné cvičenia. Potom si precvičíme prsty, neskôr sa začneme pomaly “rozliezať” na menších bouldroch. Potom už robíme aj ťažšie bouldre a kroky,” vysvetľuje Martina. Okrem lezenia má ešte jeden deň v týždni vyhradený na tréning posilňovni. “Tam máme cvičenia zamerané na posilnenie svalových častí, ktoré využívame počas lezenia.”
Máte otázku? Opýtajte sa!
+421 907 980 944
[email protected]