Športové aktuality
11 min. čítania

Na európskom kongrese fair play v Prahe sa hovorilo hlavne o výchove v školách

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát

   PRAHA 30. októbra (SOV) - Na 16. európskom kongrese fair play v Prahe (konal sa 28. a 29. októbra, o dvoch slovenských vystúpeniach informujeme samostatne v TOP NEWS) s hlavnou témou „Výchova k fair play v škole – všetci sme zodpovední“ bolo najviac rečníkov z domáceho Česka. Značnú pozornosť vzbudila najmä prezentácia výsledkov prieskumu „Vnímanie princípov fair play českou mládežou“ , ktorý spracovala štvorica Martin Doktor, Květa Pecková-Jeriová (predsedníčka Českého klubu fair play), Josef HegyesJiří Krauskopf.

   O výsledkoch prieskumu informoval člen vedenia ČKFP a dvojnásobný olympijský víťaz v rýchlostnej kanoistike z Atlanty 1996 Martin Doktor. Prieskum bol postavený na vnímaní Desatora fair play v štyroch vekových skupinách žiakov. Na každú otázku tvorcovia dotazníka ponúkli tri až štyri možné odpovede, ku ktorým sa vyjadrovalo takmer 16-tisíc respondentov. Výsledky prieskumu nie sú veľmi optimistické. Ukázali, že fair play berú vážne skôr mladšie deti. Tie staršie strácajú ilúzie aj zábrany konať nečestne, teda unfair. "Neraz si potom vôbec neuvedomujú, že je správne po zápase podať ruku súperovi,“ uviedol Doktor. Značná časť starších spovedaných dala najavo, že jej je jedno, ako sa na ňu pozerajú mladší. Na druhej strane si však všímajú unfair správanie konkrétnych futbalistov a hokejistov a aj ho vnímajú ako unfair – a to v dôsledku toho, že sa o tom zmieňujú médiá. „Naším prieskumom azda povzbudíme záujem učiteľov o tieto veci,“ nádejá sa niekdajší vodácky šampión. „Nestačí na hodine telocviku len hodiť medzi deti loptu a povedať im – hrajte sa,“ dodal.

   Napriek tomu, že Martin Doktor konštatoval, že unfair správanie sa vyskytuje na všetkých stupňoch od detského cez výkonnostný až po vrcholový šport (ale aj vo všetkých oblastiach života), v záverečnej panelovej diskusii ponúkol aj konkrétny príklad s optimistickým vyznením. Na olympijských hrách 2000 v Sydney sám zažil dramatickú príhodu, ktorá sa preňho napokon skončila priaznivo aj vďaka tomu, že jeho veľký súper nechcel uspieť nečestným spôsobom. V rozjazde singlkanoistov na 500 m sa ako obhajca olympijského zlata ocitol v dráhe príliš blízko vedľa Nemca Andreasa Dittmera. Obaja síce postúpili, ale nemecký tréner českého pôvodu podal protest, na základe ktorého Doktora za porušenie pravidiel diskvalifikovali. Napriek tomu mu však napokon povolili štart vo finále. Na súpera bol za tento incident dlho nahnevaný. „Po dvoch rokoch som sa však dozvedel, že Dittmer poslal jury pretekov fax, v ktorom protestoval proti mojej diskvalifikácii. Zrejme aj preto ma napokon pustili do finále. Po dvoch rokoch sme si všetko vyjasnili a stali sa z nás oveľa väčší priatelia, než predtým,“ prezradil pozoruhodnú pointu.

 

   Úvodné slovo na kongrese mal predseda Európskeho hnutia fair play (EFPM) Carlos Goncalves. Okrem iného v ňom uviedol: „Sme si vedomí nebezpečenstva, ktoré prináša komercializácia. Dnešný šport sprevádza podvádzanie, doping, korupcia a verbálna i fyzická agresia. Bez fair play by boli ohrozené samotné základy športu. Máme jediný cieľ: rozšíriť hodnoty fair play nielen do športu, ale aj do celej spoločnosti. Je to práca na celý život. Možno sú naše ciele len utópie a sny. Ale môžeme žiť bez snov? Musíme športovcom aj ľuďom vysvetliť, že byť fair a mať rešpekt voči súperovi neznamená nevýhodu v súboji. Byť čestný neznamená byť hlúpy.“

   Z niektorých ďalších vystúpení či už v rámci referátov, alebo v moderovanej diskusii, si dovolíme odcitovať vety, ktoré nás mimoriadne zaujali.

   Vladimír Süss, dekan Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Karlovej v Prahe: „Zo spoločnosti sa s rastom egoizmu vytráca tzv. sociálny kapitál.“

   A. Pollak z agentúry EÚ pre fundamentálne práva: „Zatiaľ nie je dostatočné povedomie o diskriminácii a rasizme v športe. Je šokujúce, že sa objavuje množstvo rasistických incidentov v mládežníckom športe. Potrebujeme lepší monitoring, lepšie pravidlá a ich silnejšie presadzovanie.“

   Roland Naul, riaditeľ Výskumného ústavu Willibalda Gebhardta z Essenu: „V mnohých krajinách Európskej únie v rámci telesnej výchovy nezdôrazňujú výchovu prostredníctvom športu. Je potrebné všade zaradiť olympijskú výchovu a výchovu k hodnotám do učebných osnov.“

   Miloš Bednář z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Karlovej v Prahe: „Svedomie je stretnutie lásky a zákona. Na svedomí sa dá stavať.“

   Květa Pecková-Jeriová, predsedníčka Českého klubu fair play: „Osobný príklad má zásadný význam.“

   Jiří Pelikán, bývalý predseda Českého klubu fair play: „Príklad ťahá v každej sfére života, ale čo keď sa o dobrých príkladoch verejnosť nedozvie? Keď o tom médiá neinformujú, vytvára sa atmosféra, že to vlastne neexistuje.“

   Jiří Zedníček, člen výkonného výboru Českého olympijského výboru: „Fair play v športe nemôže byť izolované od fair play v živote. Veľmi významnú úlohu pri šírení ducha fair play majú médiá každého druhu.“

 

   Českí organizátori zvládli 16. európsky kongres fair play na vysokej úrovni. Nadviazali tak po dlhom čase na dva medzinárodné semináre o fair play, ktoré sa v Prahe uskutočnili v rokoch 1991 a 1996. Medzi hosťami privítali aj najslávnejšiu a najvýznamnejšiu žijúcu českú športovkyňu, sedemnásobnú olympijskú víťazku v športovej gymnastike Věru Čáslavskú. Držiteľka celosvetovej ceny fair play Pierra de Coubertin za rok 1989 robila kongresu propagáciu na tlačovke dva dni pred podujatím. Okrem iného na nej vyjadrila vieru, že šport vo všeobecnosti človeka formuje a vychováva a že aj dnes je v ňom stále viac fair play, než úskokov. Zároveň priznala, že šport je dnes ďaleko brutálnejší než kedysi, čo vyplýva z toho, že športovec už nielen reprezentuje seba a svoju krajinu, ale do hry vstúpili aj peniaze, prestíž, národné alebo politické záujmy. Za svoje vzory fair play ikona roku 1968 Věra Čáslavská označila troch olympijských šampiónov – gymnastov Aloisa Hudca, Evu Bosákovú a atléta Emila Zátopka. Na snímke časť členov slovenskej delegácie na kongrese v spoločnosti obrovskej osobnosti svetového športu – zľava Ľubomír Souček, Anna Jašeková, Věra Čáslavská, Dana Hellebrandtová a Milan Fronko.

 

   Po dvojdňovom kongrese v pražskom hoteli Intercontinental nasledovalo v sobotu valné zhromaždenie Európskeho hnutia fair play. Klub fair play Slovenského olympijského výboru na ňom reprezentovala Katarína Ráczová, ktorá je aj členkou výkonného výboru EFPM.

Projekt
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque