Komunikácia

V súvislosti s udržateľnosťou zohráva veľmi dôležitú úlohu aj komunikácia. Napriek tomu, že trvalá udržateľnosť je mimoriadne komplexná téma, vytrvalá a systematická komunikácia o témach týkajúcich sa udržateľnosti a prenos znalostí z tejto špecifickej oblasti sú nevyhnutným krokom a dôležitým nástrojom v snahe budovať slovenský šport na jej princípoch.

Jedným zo spôsobov ako tento cieľ dosiahnuť je postupné budovanie tohto internetového portálu „Udržateľný šport“ ako zdroja informácií a znalostí o udržateľnosti pre členské organizácie SOŠV, ktorý bude využívať aj príklady dobrej praxe zahraničných NOV či ďalších športových organizácií.

Nižšie uvádzame ďalšie inšpiratívne zdroje v rámci udržateľnosti v oblasti športu.

OCEAN logo

Projekt OCEAN

Medzinárodný projekt OCEAN (Olympic Committees of Europe Approaching Carbon Neutrality) koordinovaný EOC EU Office v Bruseli spája 18 národných olympijských výborov z Európy, ktorých zástupcovia s podporou MOV, ANOV a pod odborným vedením nemeckého Ekoinštitútu prechádzajú školením v oblasti výpočtu uhlíkovej stopy. V rámci projektu NOV absolvujú okrem školení aj samotný výpočet uhlíkovej stopy, na základe ktorého následne vypracujú a schvália plán redukcie emisií do roku 2030, ktorý je jednou z požiadaviek MOV smerom NOV. Súčasťou výstupov projektu je aj online nástroj na výpočet uhlíkovej stopy, ktorý je prispôsobený potrebám NOV a ďalších športových organizácií.

ASAP

As Sustainable As Possible

Medzinárodný projekt ASAP (As Sustainable As Possible) spojil dohromady NOV Česka, Slovenska, Maďarska, Dánska, Fínska a Nemecka, aby si jeho prostredníctvom vybudovali či upevnili systematický a strategický prístup k trvalej udržateľnosti a nahradili tak bežne používaný prístup v podobe príležitostných a účelových ad-hoc iniciatív. Okrem stratégií udržateľnosti NOV Česka, Slovenska a Maďarska projekt ponúka praktický návod pre športové organizácie, ako postupovať pri tvorbe stratégie udržateľnosti, či prehľad hlavných prínosov, ktoré im udržateľnosť prináša, resp. rizík, ktorým musia čeliť, ak nezačnú udržateľnosť v rámci svojej činnosti zohľadňovať. 

The Sustainability Report

The Sustainability Report

Nezávislá platforma, ktorá poskytuje informácie z oblasti trvalej udržateľnosti pre športový sektor. Na svojich stránkach ponúka inšpiratívne príklady dobrej praxe, stratégie, výsledky výskumov i príklady inovácií, a to prostredníctvom hĺbkových analýz, podcastov a správ.

Sustainability.sport

Sustainability.sport

Voľne dostupná online platforma vytvorená Svetovou asociáciou medzinárodných športových federácií (GAISF), ktorá združuje širokú paletu zdrojov, dokumentujúcich úsilie športových organizácii v oblasti trvalej udržateľnosti.

IOC Sustainability

IOC Sustainability

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) ponúka na svojich internetových stránkach informácie o krokoch, ktoré podniká v oblasti trvalej udržateľnosti. Predstavuje tu svoju stratégiu udržateľnosti i čiastkové správy dokumentujúce progres pri jej realizácii. Zároveň ponúka materiály zo série „Sustainability Essentials“, ktoré sú užitočným zdrojom informácií pre športové organizácie, ktoré sú v rámci udržateľnosti na začiatku a plánujú ju integrovať do svojho fungovania.

Olympic Movement Sustainability Case Studies

Olympic Movement Sustainability Case Studies

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) ponúka na svojich internetových stránkach prehľad príkladových štúdií, ktoré dokumentujú  aktivity športových organizácií v oblasti trvalej udržateľnosti.

Playing Against the Clock: Global Sport, Climate Emergency and Case for Rapid Change

Playing Against the Clock: Global Sport, Climate Emergency and Case for Rapid Change

Klimatické zmeny sa týkajú každého aspektu ľudského života a svetový šport nie je výnimkou. Táto správa ponúka nielen prehľad dopadov klimatických zmien na svet športu, ale tiež upozorňuje na konkrétne príklady, akými sa šport podieľa na tejto nepriaznivej situácii. Upriamuje pozornosť na uhlíkovú stopu organizácie športových podujatí, športových líg i fungovania športových klubov. Zároveň poodhaľuje rozporuplný obraz, akým športové organizácie pristupujú k téme trvalej udržateľnosti a ponúka návrhy riešení a minimálnych štandardov, ktoré by mal svet športu integrovať do svojho fungovania, aby si vybudoval kredibilitu z hľadiska udržateľnosti.

Stratégia udržateľnosti Svetovej atletiky

Stratégia udržateľnosti Svetovej atletiky

Svetová atletika (WA) združuje 214 národných členských federácií a má tak významný globálny dosah a zodpovednosť za celosvetový rozvoj atletického športu. Tá sa zaviazala, aby všetky jej podujatia organizované po celom svete, ako aj jej sídlo v Monaku boli plne v súlade s princípmi trvalej udržateľnosti. V roku 2020 preto WA predstavila svoju stratégiu udržateľnosti, ktorej hlavným cieľom je, aby bola organizácia uhlíkovo neutrálna do roku 2030. Stratégia zahŕňa široký záväzok prijímať princípy a postupy udržateľnosti v rámci svojich interných procesov, v rámci členských federácií i organizácie všetkých podujatí svetovej atletickej série. Medzi súčasti stratégie udržateľnosti patrí plán na každoročné zníženie produkcie uhlíka o 10 percent , prechod na 100-percentné využívanie energie z obnoviteľných zdrojov v hlavnom sídle WA, zavedenie kódexu udržateľného obstarávania, udržateľnej mobility či vytvorenie príručky osvedčených postupov pre členské federácie a organizátorov podujatí.

Stratégia udržateľnosti Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU)

Stratégia udržateľnosti Medzinárodnej biatlonovej únie

Medzinárodná biatlonová únia (IBU) predstavila svoju stratégiu udržateľnosti s úmyslom vyvážene pristupovať k sociálnym, ekonomickým a environmentálnym dopadom biatlonového športu. IBU integrovala udržateľnosť do stratégie svojho rozvoja ako kľúčovú prioritu a vníma klimatické zmeny ako priamu naliehavú hrozbu pre biatlon. Stratégia vznikla v rámci konzultačného procesu s kľúčovými zainteresovanými stranami, vrátane národných federácií, zamestnancov, športovcov, organizačných výborov, komerčných partnerov, médií a fanúšikov. Bola tak vyvíjaná v súlade s požiadavkami normy ISO 20121 o trvalo udržateľnom riadení, podľa ktorej sa IBU usiluje riadiť svoje operácie. V rámci stratégie sa IBU zaviazala znížiť svoju uhlíkovú stopu o 45 percent a stať sa klimaticky neutrálnou organizáciou do roku 2030. Ako klimaticky pozitívna chce IBU fungovať do roku 2034, čo sa netýka iba IBU ako organizácie, ale tiež podujatí organizovaných pod jej hlavičkou.

Stratégia udržateľnosti UEFA

Stratégia udržateľnosti UEFA

Únia európskych futbalových asociácií (UEFA) predstavila svoju stratégiu udržateľnosti na sklonku roka 2021. Je zameraná na 11 tematických oblastí, ktorých ciele budú realizované v 5 sférach pôsobnosti: UEAFA ako interná organizácia, podujatia UEAFA, členovia UEFA, futbalový ekosystém, a partneri a spoločnosť, kde patria skupiny ako sponzori, fanúšikovia a svetové inštitúcie.

Partneri projektu
envirofond
planetlover
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque