MOV a udržateľnosť
Stratégia udržateľnosti MOV
V roku 2016 schválil výkonný výbor MOV stratégiu udržateľnosti, ktorá stanovuje strategické ciele do roku 2030 v rámci piatich tematických oblastí: infraštruktúra a prírodné prostredie, spotreba a manažment zdrojov, mobilita, pracovná sila a klíma. Tento dokument predstavuje víziu MOV ohľadom jeho udržateľnej budúcnosti v rámci jeho troch sfér zodpovednosti, a to ako organizácie, ako vlastníka olympijských hier a ako lídra globálneho olympijského hnutia.
Rámec OSN pre šport v oblasti klímy
V roku 2018 MOV v spolupráci s Organizáciou spojených národov (OSN) vypracoval a vyhlásil Rámec OSN pre šport v oblasti klímy (UN Sport for Climate Action Framework). Jeho cieľom je zapojiť športové organizácie na celom svete do boja s klimatickou zmenou a vyvíjať iniciatívu na dosiahnutie svojej vlastnej uhlíkovej neutrality. Okrem MOV sú signatárom rámca takmer tri stovky organizácií, ako sú národné olympijské výbory, medzinárodné športové federácie, športové kluby, organizačné výbory športových podujatí a pod.
Nové sídlo MOV
V roku 2019 MOV otvoril svoje nové sídlo v Lausanne, ktoré sa stalo symbolom jeho záväzku v oblasti trvalej udržateľnosti. Víťazný návrh sídla vypracovalo dánske architektonické štúdio 3XN, ktoré do neho zapracovalo celý rad udržateľných riešení. Budova patrí k jedným z najudržateľnejších stavieb na svete a je držiteľom troch ocenení celosvetovo najrigoróznejších certifikačných systémov udržateľných budov, vrátane najvyššieho platinového certifikátu LEED.
Pri jeho výstavbe bolo použitých až 95% recyklovaného materiálu z bývalého sídla. Podobne 95% stavebného odpadu počas výstavby bolo recyklovaných. Až 80% prác súvisiacich s výstavbou bolo realizovaných lokálnymi dodávateľmi.
V porovnaní so štandardnými kancelárskymi budovami má nové sídlo až o 60% nižšiu spotrebu vody a o 35% nižšiu spotrebu energie. Budova disponuje systémom zberu dažďovej vody a fotovoltickými panelmi o rozlohe 1000 m2. Voda z priľahlého jazera sa používa na chladenie budovy i v rámci systému vyhrievania.
Nové sídlo zároveň poskytuje pracovné priestory pre všetkých zamestnancov, ktorí boli doteraz rozmiestnení v štyroch rozličných budovách v rámci mesta.
Klimaticky pozitívne OH a ZOH od roku 2030
V marci 2020 výkonný výbor MOV rozhodol o tom, že počínajúc rokom 2030 budú všetky vydania olympijských hier a zimných olympijských hier klimaticky pozitívne. Toto rozhodnutie nadväzuje na súčasné iniciatívy MOV dosiahnuť v spolupráci s organizátormi hier redukciu uhlíkových emisií a uhlíkovú neutralitu.
Nové rozhodnutie však zachádza ešte ďalej, nezaväzuje organizačné výbory hier iba k redukcii a kompenzovaniu priamych uhlíkových emisií súvisiacich s ich prevádzkou, ale tiež nepriamych emisií a zároveň k aplikácii dlhodobých uhlíkovo neutrálnych riešení počas aj po skončení hier.
Takýmto spôsobom by sa olympijské hry mali stať klimaticky pozitívnymi, čo znamená, že ich úspory v rámci uhlíkových emisií by mali presiahnuť potenciálne negatívne dopady pri ich organizácii.