SOŠV a udržateľnosť
Bohaté environmentálne aktivity SOŠV
Už v roku 1994 Slovenský olympijský výbor založil Ekologickú komisiu, ktorá bola neskôr premenovaná na Komisiu pre šport a životné prostredie a v roku 2013 na Environmentálnu komisiu. Od tej doby zdobila činnosť SOV bohatá paleta environmentálnych aktivít. Práca environmentálnej komisie SOV bola ocenená aj na medzinárodnej scéne počas 8. Svetovej konferencie MOV o športe a životnom prostredí vo Vancouveri v roku 2009.
Rok 2018 sa niesol v znamení transformácie SOV na strešnú organizáciu slovenského športu Slovenský olympijský a športový výbor. Stále prebiehajúci transformačný proces so sebou prináša aj nové výzvy. Jednou z nich je aj dôslednejší prístup k trvalej udržateľnosti, ktorý má zohľadňovať nielen jej environmentálny, ale tiež sociálny či ekonomický rozmer.
Účasť SOŠV v projekte ASAP
Od januára 2020 do decembra 2022 je SOŠV súčasťou medzinárodného projektu ASAP (As sustainable as possible), ktorý je financovaný z prostriedkov EÚ v rámci programu Erasmus+. Zmyslom projektu je nadviazať na iniciatívy niektorých športových organizácií a rozšíriť strategický prístup k trvalo udržateľnému rozvoju aj medzi ďalších členov olympijského hnutia. Projekt spája dohromady NOV, ktoré majú bohaté skúsenosti s aplikáciou trvalo udržateľných opatrení, s NOV, ktoré v tomto ohľade zaostávajú a môžu profitovať z ich skúseností.
V rámci projektu ASAP dostal SOŠV príležitosť spolupracovať s Národným olympijským výborom a konfederáciou športových zväzov Dánska pri príprave svojej vlastnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja a jej následnej aplikácie do praxe. Stratégia by mala byť nástrojom, ktorý má SOŠV pomôcť pristupovať k udržateľnosti komplexným a systematickým spôsobom. SOŠV verí, že ako strešná organizácia slovenského športu dokáže prostredníctvom tejto stratégie pôsobiť pre svojich členov ako dôveryhodný príklad a sprostredkovateľ trvalo udržateľných zmien v celom sektore športu na Slovensku.
Stratégia udržateľnosti SOŠV
Dňa 9. septembra 2021 schválil výkonný výbor SOŠV Stratégiu udržateľnosti 2030, ktorá definuje konkrétne ciele a kroky v piatich tematických oblastiach: pracovné prostredie, podujatia, infraštruktúra, vzdelávanie a komunikácia.