Športoviská ako producenti obnoviteľnej energie

Weserstadion nemeckého bundesligového klubu Werder Brémy využíva na svoju prevádzku strešné a fasádne fotovoltické panely
Foto
Google Earth

Je známe, že viac ako polovica svetovej populácie žije v mestách a spotrebúva čoraz viac elektrickej energie. Je preto logické, že tento trend má dopad aj na svet športu, a že oblasť, v ktorej športový priemysel potrebuje naliehavo napredovať, je využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Niektoré z popredných profesionálnych klubov, avšak nielen tie, si uvedomujú potenciál, aký môžu ich štadióny v tejto súvislosti zohrávať.

Príkladom je londýnsky futbalový klub FC Arsenal, ktorého štadión v novembri 2018 prešiel na využívanie obnoviteľných zdrojov energie inštaláciou batérií, ktoré skladujú solárnu energiu dodávanú spoločnosťou Octopus Energy. Tento systém umožňuje pokrývať nielen energetické požiadavky štadióna a jeho prevádzky, ale tiež poskytovať obnoviteľnú energiu pre svoje okolie, a tým podporovať klimatické ciele Veľkej Británie a jej prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo.

Batéria bola navrhnutá spoločnosťou Pivot Power, ktorej predstaviteľ Edward Sargent sa vyjadril: „Športoviská majú relatívne jedinečnú konfiguráciu v tom, že majú k dispozícii veľké množstvo energie pre potreby zápasov, ale po väčšinu zvyšného času mimo zápasov táto energia nie je využívaná. Využitie tejto voľnej kapacity môže byť zdrojom potenciálnych príjmov pre športovisko, ale čo je ešte dôležitejšie môže byť potenciálnym zdrojom skladovanej obnoviteľnej energie pre príslušný región.“

Tento spôsob využitia štadiónov sa považuje za dokonalý príklad, akým môžu prispievať k redukcii uhlíkových emisií.

Johan Cruyff Arena

Podobný systém je inštalovaný aj na štadióne Ajaxu Amsterdam (Johan Cruyff Arena), ktorý však na rozdiel od londýnskeho štadióna používa na skladovanie obnoviteľnej energie 148 použitých autobatérií z elektromobilov Nissan, čím zároveň prispieva k podpore cirkulárnej ekonomiky. Na rozdiel od štadióna Emirates v Londýne má na streche nainštalovaných aj 4200 vlastných fotovoltických panelov, ktorými svoje batérie nabíja.

Rovnako ako v prípade štadióna FC Arsenal tento systém poskytuje štadiónu efektívnejšiu a udržateľnejšiu energetickú prevádzku, ktorá prospieva aj mestskej štvrti v jeho okolí. Zároveň skladovanie obnoviteľnej energie umožňuje eliminovať používanie záložných generátorov, ktoré väčšinou fungujú na báze fosílnych palív (dieselové agregáty).

Zástupca prevádzkovateľa arény Henk van Raan v tejto súvislosti poukazuje na prínosy systému: „Energiu, ktorú štadión produkuje a skladuje, predávame prevádzkovateľovi elektrickej siete 24 hodín denne, 7 dní v týždni. V čase zápasov či iných podujatí sa systém prepne z režimu dodávky energie do siete na režim záložnej energie pre štadión. Po skončení podujatia, sa režim opäť prepne na dodávku do elektrickej siete.“

Systém dokáže uskladniť 2,8 MWh energie, ktorá by stačila na plné nabitie 500 000 mobilných telefónov. Životný cyklus týchto znovu použitých batérií je viac ako 10 rokov. Za toto obdobie dokáže tento systém prispieť k ročnej redukcii uhlíkových emisií o viac než 116 000 ton.

Henk van Raan v tejto súvislosti tiež dodáva: „Náš štadión je jadrom mestského rozvoja Amsterdamu. Veľkou mierou sa totiž zapájame do mestského plánovania a podpory trvalej udržateľnosti... Myslím, že je v záujme každého prevádzkovateľa štadióna, aby sa stal súčasťou rozvoja celého mesta a poskytovanie obnoviteľnej energie je veľmi dôležitý spôsob, akým môže štadión zohrávať svoju úlohu.“

Johan Cruyff Arena v holandskom Amsterdame
Foto
Google Earth

Prispieť dokážu aj malé športové kluby

Pozitívnou správou v tejto súvislosti je tiež skutočnosť, že tieto možnosti nie sú dostupné iba veľkokapacitným športoviskám veľkých športových klubov. Podobné riešenia sa totiž aplikujú aj na podstatne menších štadiónoch.

Pozoruhodný príklad využitia fotovoltiky je možné nájsť v rámci Tissot arény vo švajčiarskom meste Biel, ktorá kombinuje futbalový štadión a hokejovú arénu. Okrem toho, zariadenie zahŕňa aj curlingovú halu, krytý verejný priestor, obchody, reštaurácie a kino.

Jej strechu s rozlohou 16500 m² pokrývajú panely s inštalovanou kapacitou 2106 kWp. Priemerná ročná produkcia sa pohybuje na úrovni 2 gigwatthodín, čo sa rovná priemernej spotrebe 500 švajčiarskych domácností za rok.

Iným príkladom je štadión Skagerak arena malého futbalového klubu Odds Ballklubb v nórskom meste Skien, ktorého zastrešené tribúny tiež využívajú 5700 m² fotovoltických panelov produkujúcich 800 kW energie na zabezpečenie svojej energetickej prevádzky či dodávok obnoviteľnej energie obytnej štvrti v okolí. Zároveň však slúži aj ako testovacie laboratórium Skagerak Energilab, kde sa overujú použité technológie a ich možnosti využitia.

Riaditeľ klubu Einar Håndlykken, ktorý dlhé roky pôsobil ako environmentalista, v tejto súvislosti poznamenal: „Všetko to začalo ako divoký nápad. Máme tu strechu a ja som si pomyslel, že predsa musí byť použitá na niečo užitočné, ako je výroba ekologickej energie. Dúfam, že náš príklad inšpiruje aj ostatné futbalové kluby, ale môže byť užitočný pre kohokoľvek, kto má k dispozícii veľkú strechu, ako aj pre tých, ktorí vyvíjajú energetické systémy.“

Tissot Arena vo švajčiarskom meste Biel disponuje jedným z najväčších strešných solárnych systémov na svete
Foto
Google Earth
Partneri projektu
envirofond
planetlover
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia