Vzdelávanie
Kvalitné vzdelávanie je jedným z globálnych cieľov definovaných v rámci Agendy 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj OSN. Súčasťou procesu vzdelávania a výchovy je pritom aj rozvoj morálnych a etických kvalít detí a mládeže, ktorý je dôležitým prvkom pri budovaní udržateľnej budúcnosti ďalších generácií.
SOŠV si uvedomuje dôležitosť hodnotového vzdelávania pri budovaní morálneho kompasu mladej generácie. Pre tento účel sa preto rozhodol budovať na svojej tradícii v oblasti vzdelávania a podniknúť potrebné kroky na aplikáciu Programu vzdelávania o olympijských hodnotách (OVEP) vytvoreného MOV a prispôsobiť jeho obsah slovenským podmienkam, vrátane začlenenia tém environmentálnej výchovy a udržateľnosti do jeho obsahu.
Znižujúca sa pravidelná pohybová aktivita detí a mládeže je ďalším z dlhotrvajúcich problémov. Vedecké dôkazy z posledných dvoch dekád o pozitívnom vplyve pravidelnej pohybovej aktivity nielen na zdravie, ale aj na akademické výsledky a správanie žiakov a študentov ešte viac zdôrazňujú potrebu vyvíjať úsilie pri propagácii dôležitosti pravidelného pohybu za účelom dosiahnutia pozitívnych zmien.
Na tomto mieste sú preto postupne prezentované aktivity a príklady dobrej praxe, ktoré prispievajú k naplneniu týchto cieľov.
EKO45' – interaktívne vzdelávanie pre školy
Slovenský olympijský a športový výbor v spolupráci s občianskym združením Planet Lover a s finančnou podporou Environmentálneho fondu ponúkol pre stredné školy na Slovensku interaktívne prednášky v oblasti environmentálnej výchovy. Žiaci sa v rámci projektu EKO 45‘ dozvedeli o aktuálnej situácii, vedecky overených faktoch a scenároch možného vývoja v oblasti životného prostredia. Projekt prebiehal od januára do apríla 2023.
Ekoolympiáda
V marci 2022 prebehol úspešný prvý ročník online vedomostnej súťaže organizovanej pod záštitou Slovenskej komisie UNESCO občianskym združením Planet Lover v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom. Ide o vedomostnú súťaž z oblasti environmentálnej výchovy pre študentov druhého stupňa základných škôl, osemročných gymnázií a stredných škôl, ktorá upozorňuje a hravou formou vzdeláva témy týkajúce sa klimatickej zmeny a ochrany životného prostredia. V rámci prvého ročníka sa do EKOolympiády zapojilo viac ako 9000 študentov, ktorí zodpovedali viac ako 2 milióny otázok.
Zelené desatoro EYOF Banská Bystrica 2022
V rámci príprav na EYOF Banská Bystrica 2022 sa SOŠV podieľal na príprave tzv. zeleného desatora, ktoré vzniklo v rámci Ekoworkshopov organizovaných občianskym združením Planet Lover. Ekoworkshopy sú organizované ako regionálne pracovné skupiny pre študentov slovenských stredných škôl, ktoré sú vedené odborníkmi na oblasť trvalej udržateľnosti. V rámci nich boli študenti vedení k tomu, aby vytvorili zoznam „zelených“ odporúčaní pre svojich rovesníkov spomedzi účastníkov EYOF 2022. Tieto boli ďalej komunikované s účastníkmi EYOF 2022 vo forme banerov či samolepiek umiestnených priamo na izbách v rámci ubytovacích zariadení pre športovcov. Po skončení EYOF 2022 bude SOŠV s týmito odporúčaniami ďalej pracovať a komunikovať ich význam v rámci svojej práce so slovenskými školami.
Schools on the Move
Program Schools on the Move bol vytvorený v roku 2010 vo Fínsku za účelom propagácie pohybových aktivít na školách. Na jeho začiatku sa do programu zapojilo 45 fínskych škôl, pričom dnes už zasahuje viac ako 90 percent fínskych základných škôl. Program bol vytvorený na báze vedeckých poznatkov, ktoré poukazujú na skutočnosť, že integrácia pohybových aktivít do školského dňa má pozitívny vplyv nielen na zdravie a duševnú pohodu žiakov, ale tiež na ich schopnosť učenia sa a akademické výsledky. Zároveň má preukázateľne priaznivý dopad na pocit spokojnosti a vytvorenie pokojnej tvorivej atmosféry počas vyučovania.
Olympijský odznak všestrannosti
Olympijský odznak všestrannosti (OLOV) je projekt Slovenského olympijského a športového výboru. Ako Národný športový projekt je určený pre všetky základné školy na území Slovenska. Partnermi projektu sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ SR) a Národné športové centrum (NŠC).
Primárnym cieľom projektu OLOV je aktivácia detí k pravidelnému športovaniu a zároveň motivácia rozvíjať všetky pohybové schopnosti z pohľadu zdravotnej prevencie. Sekundárnym cieľom je identifikácia talentovaných žiakov smerom k ich prípadnej ďalšej športovej výkonnostnej úrovni vo vybranom športe. V školskom roku 2021/2022 sa do projektu zapojilo viac ako 6000 žiakov.