Športové aktuality
Paríž
6 min. čítania

Športoviská OH v Paríži: Od Versailles až po Tahiti

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Turnaje v plážovom volejbale odohrajú v dočasnom areáli pod Eiffelovou vežou.
Foto
Paris 2024

V časopise OLYMPIC.sk jar/leto 2024, ktorý vyšiel koncom júna, autor Ľubomír Souček stručne predstavil koncept športovísk, na ktorých sa bude súťažiť na nadchádzajúcich Hrách XXXIII. olympiády v Paríži. Jeho text zverejňujeme aj na rovnomennej webovej stránke.

Parížski organizátori OH 2024 chceli využiť hlavne existujúce športoviská a ďalšie potrebné postaviť len ako dočasné. Ich pôvodný koncept sa však dosť pozmenil.

Priamo v Paríži k hrám dlhodobo plánovali výstavbu len dvoch nových športovísk – Olympijského aquatického centra a Porte de la Chapelle Arena.

Pôvodne chceli aj rozšíriť existujúce menšie strelecké centrum priamo v metropole, ale tam sa výstavba ukázala ako nadmieru problematická. Takže strelci napokon budú súťažiť ďaleko od metropoly – v Národnom streleckom centre v Chateauroux, 270 km od Paríža.

Keďže streľba je v poslednom čase náš najúspešnejší šport, pre našu výpravu to znamená logistickú komplikáciu.

POD EIFFELOVKOU I VO VERSAILLES

Priamo v Paríži organizátori na súťaže v nemalej miere využijú ikonické kulisy kultových turistických destinácií. Napríklad priamo pod Eiffelovou vežou na Marsových poliach sa budú hrať zápasy turnajov v plážovom volejbale. V parku na Marsových poliach v takisto dočasne vybudovanom Grand Palais Ephemere sa bude súťažiť v džude a v zápasení. Vo Veľkom paláci (Grand Palais), postavenom k svetovej výstave v roku 1900, zase v šerme a v taekwonde.

V parku medzi Invalidovňou s najvyššou kostolnou kupolou v Paríži a mostom Alexandra III. budú súťaže v lukostreľbe. Vedľa povedú trate maratónu a cestných pretekov cyklistov. Preteky cestných cklistov a chodcov bude možné sledovať aj z tribúny na slávnom námestí Trocadéro, odkiaľ je najlepší výhľad na Eiffelovku.

Vo vlnách Seiny pod mostom Alexandra III. majú odštartovať súťaže triatlonistov i diaľkových plavcov. Neďaleko odtiaľ bude cieľ bežeckého maratónu. Maratón sa zase začne na námestí pred mestskou radnicou (Hotel de Ville). Pri Jenskom moste odštartujú preteky cestných cyklistov s hromadným štartom, aj súťaže chodcov, ktoré tam budú mať aj cieľ. Trať cyklistickej časovky sa začne pri Invalidovni a skončí sa pri moste Alexandra III.

Námestie Svornosti (Place de la Concorde), najväčšie v Paríži, sa premení na Arénu mestských športov. To znamená „mladých“ či nových olympijských odvetví – basketbalu traja proti trom, breakingu, BMX freestyle, aj skejtbordingových disciplín street a park. Tieto súťaže sa odohrajú na štyroch dočasných športoviskách.

Veľké turistické lákadlo tradične predstavuje aj zámok Versailles pri Paríži. Tam sa odohrajú súťaže v jazdectve aj časť moderného päťboja.

STADE DE FRANCE, PARK PRINCOV AJ ROLAND GARROS

Vyššie uvedené dejiská olympijských súťaží budú fungovať ako dočasné športoviská s montovanými tribúnami. Ale samozrejme, Paríž ako jedno z najväčších miest sveta a tradičná destinácia množstva významných športových podujatí, môže ponúknuť aj viaceré svetoznáme športové stánky.

V meste sú dva slávne futbalové štadióny, ale ten novší bude počas OH vyhradený pre atletiku a ragby, pre ktoré bude mať hľadisko kapacitu 77-tisíc divákov. Je to Stade de France, ktorý bol postavený k MS 1998 vo futbale a hráva na ňom francúzska reprezentácia. Kľúčové futbalové zápasy odohrajú na štadióne v Parku princov (48-tisíc divákov), čo je domovský stánok klubu Paris St. Germain.

Jeden zo štyroch grandslamových tenisových turnajov sa hráva na štadióne Rolanda Garrosa s mnohými kurtmi. Jeho hlavná hala Philippa Chatriera (pre 15-tisíc divákov) so zaťahovacou strechou však poslúži nielen tenistom, ale aj ako dejisko finálových zápasov v boxe.

Hala Philippa Chatriera v areáli Roland Garros.
Hala Philippa Chatriera v areáli Roland Garros.
Foto
Ľubomír Souček

Súťaže v bazénovom plávaní, ktoré sa na OH teší mimoriadnej popularite, ako aj finálová časť vodnopólových turnajov sa odohrajú vo viacúčelovej Aréne La Défense na parížskom predmestí Nanterre. Zvyčajnú 40-tisícovú kapacitu haly na zápasy v ragby či koncerty znížia na 17-tisíc. Do útrob dočasne umiestnia dva bazény.

Svetoznáma hala Bercy s hľadiskom pre 20-tisíc divákov počas OH ponesie názov Accor Arena. Bude dejiskom súťaží v športovej gymnastike a v skokoch na trampolíne, aj finálovej časti turnajov v basketbale.

Turnaje v pozemnom hokeji odohrajú na Stade Olympique Yves-du-Manoir na parížskom predmestí La Garenne-Colombe, ktorý (pred prestavbou) slúžil už počas OH 1924.

Dejiskom golfových turnajov bude jedno z najprestížnejších golfových ihrísk v Európe Le Golf National (s hľadiskom pre 32-tisíc divákov). Súťaže v dráhovej cyklistike sa uskutočnia na renomovanom Vélodrome de Saint-Quentin-en-Yvelines.

Jedným z dvoch nových stálych športovísk v Paríži je Porte de La Chapelle Arena, kde sa budú konať súťaže v bedmintone a modernej gymnastike. Druhým je Olympijské aquatické centrum, ktoré vyrástlo rovno oproti Stade de France. Počas OH sa tam uskutočnia súťaže vo vodných športoch (vodné pólo, skoky do vody, umelecké plávanie), ako aj plávanie v rámci moderného päťboja.

Z ďalších športovísk v okolí Paríža treba ešte zmieniť vodácky areál vo Vaires-sur-Marne. V ňom sa odohrajú súťaže v našom olympijskom športe číslo 1 vodnom slalome, ale aj v rýchlostnej kanoistike a vo veslovaní.

Samozrejme, na priloženej mapke nájdete aj ďalšie športoviská, ktoré sme nespomínali.

Prehľadná mapka rozloženie športovísk OH 2024 - jednak v samotnom Paríži, jednak na mape Francúzska a jednak na Tahiti.
Prehľadná mapka rozloženie športovísk OH 2024 - jednak v samotnom Paríži, jednak na mape Francúzska a jednak na Tahiti.
Foto
Paris 2024

MARSEILLE, LYON A ĎALŠIE MESTÁ

Mimo Paríža budú dejiskami olympijského diania aj ďalšie mestá vo Francúzsku. Marseille bude hostiť súťaže v jachtingu, ale aj zápasy futbalových turnajov na štadióne pre 67-tisíc divákov. Futbalové zápasy v skupinách odohrajú aj v Nantes, Lyone, Saint-Etienne, Nice a v Bordeaux.

Súťaže v dvoch športoch uvidia aj vo Villeneuve-d'Ascq neďaleko od Lille. Na tamojšom mimoriadne variabilnom zvyčajne futbalovom Štadióne Pierra Mauroya so zaťahovacou strechou odohrajú väčšinu zápasov basketbalového turnaja a kľúčové hádzanárske zápasy.

Takto by podľa vizualizácie mal počas OH vyzerať Štadión Pierra Mauroya vo Villeneuve-d'Ascq neďaleko od Lille.
Takto by podľa vizualizácie mal počas OH vyzerať Štadión Pierra Mauroya vo Villeneuve-d'Ascq neďaleko od Lille.
Foto
Paris 2024

O streľbe v Chateauroux sme už písali vyššie. Jedno z najväčších európskych centier pre všetky olympijské strelecké disciplíny bolo otvorené v roku 2018.

SURFING AŽ VYŠE 15-TISÍC KILOMETROV OD PARÍŽA

Najvzdialenejším dejiskom od centra hier nielen v prípade OH 2024, ale aj v celej olympijskej histórii, bude miesto súťaží surfistov – Teahupo´o na Tahiti vo Francúzskej Polynézii. Leží až 15 589 kilometrov od Paríža! Výberom tohto miesta chceli organizátori hier zapojiť do príprav podujatia aj komunitu zámorského územia Francúzska.

Texty pod foto

Prehľadná mapka dejísk olympijských súťaží a ďalších kľúčových miest OH 2024.

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque