Športové aktuality
7 min. čítania

Chodecký tréner Matej Spišiak má na olympiáde až päť zverencov: Verím, že Maťo Tóth zaberie na 110 percent!

Z Tokia Gabriel Bogdányi pre www.atletika.sk a www.olympic.sk
Matej Spišiak bude mať v chodeckých súťažiach na OH 2020 až päť zverencov.
Foto
FOTO SAZ/JÁN LUKY

Viac zverencov ako on nemá na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu nijaký slovenský tréner.  Kouč Matej Spišiak dohliada na prípravu piatich – štyroch chodcov banskobystrickej Dukly na čele s obhajcom zlata na 50 km Matejom Tóthom a ešte aj gréckeho päťdesiatkara Alexandrosa Papamichaila. V dejisku olympijských chodeckých súťaží v Sappore preto bude mať vo štvrtok a v piatok roboty ako na kostole.

Matej, nie je vám ľúto, že po presune chodeckých súťaží z Tokia do Sappora nezažijete ozajstnú olympijskú atmosféru?

„Mne na tom až tak nezáleží, ale je mi trochu ľúto Mira Úradníka a Miša Morvaya, ktorí sú debutanti. Pre oboch je obrovský úspech, že sa na olympiádu kvalifikovali, oni sa tešia zo všetkého, keďže mnohé veci zažívajú prvý raz. Marika Cazková a Maťo Tóth už olympijskú atmosféru dôverne poznajú, oni sú v pohode. Sme tu však v prvom rade na pretekoch, to je kľúčové a nie to, akú atmosféru zažijeme. Zmenou dejiska sme však až tak veľa výhod nezískali, lebo počasie, pre ktoré sa preteky presúvali do Sappora, je takmer identické s tokijským.“

Tridsaťstupňová horúčava a vysoká vlhkosť – to sú základné črty japonskej klímy. Aké počasie by ste privítali v čase chodeckých súťaží v Sappore?

„Pre vytrvalcov je ideálna teplota do 20 stupňov a nižšia vlhkosť. Lenže vieme, že také určite nebude. S ťažkými podmienkami, ktoré všetkých čakajú, sa však pokúsime dôstojne popasovať.“

Dvadsiatkári budú o medaily bojovať na kilometrovom a päťdesiatkári na dvojkilometrovom okruhu v sapporskom parku Odori. Ako sa vám pozdáva?

„Vyzerá fajn, no uvidíme, ako to bude s tieňom. Privítal by som, keby ho bolo čo najviac, pretože šliapať na priamom slnku v kombinácii s vysokou vlhkosťou je extrémne náročné. Ešteže budú osviežovacie stanice – dúfam, že aj s ľadom – takže ochladzovanie by malo byť dobre zabezpečené.“

V Japonsku ste so svojimi zverencami od 27. júla. Ako zvládli aklimatizáciu?

„Na klimatické podmienky si postupne zvykajú všetci a verím, že v čase štartu budú na japonskú klímu i časový posun stopercentne adaptovaní. S aklimatizačným kempom v Urajasu som maximálne spokojný, mali sme naozaj všetko, čo sme si zmysleli. V Sappore, kam sme sa presunuli po piatich dňoch, je to oveľa skromnejšie. Hoci podmienky sú dosť obmedzené – v oficiálnom olympijskom hoteli sa tlačíme v malých izbách – snažíme sa koncentrovať na to, čo je najdôležitejšie. Na olympiádu…“

Už trojnásobná olympionička Mária Katerinka Czaková a debutant Miroslav Úradník nepatria k favoritom chodeckej dvadsiatky. Čo od nich očakávate?

„Bol by som rád keby zúročili kvalitnú záverečnú prípravu a vylepšili si rebríčkové postavenie, z ktorého sa na olympiádu kvalifikovali. Marika je skúsená pretekárka a mohla by tretiu účasť premeniť na svoje najlepšie umiestnenie. Miro je nováčik, preto je dôležité, aby sa nenechal strhnúť atmosférou a neprepálil začiatok.“

V akej pohode sú pred štartom päťdesiatkari, obhajca zlata z Ria Matej Tóth a debutant Michal Morvay? Čo naznačili ich posledné tréningy?

„V posledných dvoch mesiacoch zabrali v objemovej robote aj v intenzite vo vysokej Kvalite, takže s ich prípravou som spokojný. Adaptácia na japonské pomery bola u nich trochu pomalšia ako u dvadsiatkárov, lebo trénovali skoro ráno, čiže v hlbokej slovenskej noci. Verím, že do štartu päťdesiatky sa tunajším podmienkam plne prispôsobia.“

Máte už premyslenú taktiku?

„Ešte sme sa o nej nebavili, ale vo všeobecnosti platí, že pri jej stanovení bude Maťo vychádzať z toho, ako začne vedúca skupina. Predpokladám, že v ťažkých podmienkach sa asi nik neodváži okamžite po štarte na sólo a v opatrnejšom začiatku pôjde spolu početnejšia skupina. Odhadujem, že najneskôr do 30. – 35. kilometra sa vykryštalizuje užší okruh pretekárov, ktorí budú môcť pomýšľať na popredné umiestenia. Mišo Morvay musí byť trpezlivý, mal by začať voľnejšie a šetriť si sily aj energiu na záver – presne ako v tomto roku v Dudinciach.  Všetko bude závisieť od toho, ako bude reagovať ich organizmus a budú to musieť rešpektovať. Päťdesiatke je však nevyspytateľná.“

Štart olympijskej päťdesiatky v Odori Parku je už o pol šiestej ráno miestneho času. Aký bude ranný predsúťažný program vašich zverencov?

„Preteky sú veľmi skoro, preto sme sa v posledných týždňoch nastavili na tento režim. Spať pôjdeme okolo ôsmej – deviatej, budík si nastavíme na tretiu, možno pol štvrtú. Chalani si dajú ľahké raňajky, a potom sa najneskôr hodinu pred štartom presunú na okruh, kde ich čaká ešte cvičenie s fyzioterapeutom Denisom Freudenfeldom , a potom klasická rozcvička a rozchodenie sa.“

Čo bude podľa vás kľúčový faktor, aby sa sapporská päťdesiatka skončila pre obhajcu zlata Maťa Tótha opäť úspechom?

„Ak do seba všetko zapadne, ako má, potom z toho môže vzísť dobrý výsledok. V príprave sme urobili maximum možného. V pretekoch musí hlava aj telo fungovať stopercentne, no a budeme potrebovať i kúštik šťastia. Na aké umiestenie to bude napokon stačiť, uvidíme v piatok.“

S akými výsledkami päťdesiatkarov budete spokojný?

„Maťo má určite na to, aby sa s najlepšími pobil o popredné umiestenie. Aké? Odpoveď zo mňa nedostanete, lebo nikdy neprognózujem, a už vôbec nie pred päťdesiatkou a nebudem ani teraz. Mám pred ňou rešpekt. Verím však, že na trati urobí viac, ako je sto percent jeho možností. U Miša beriem každý posun vpred v porovnaní s kvalifikačným rebríčkom, každý zdolaný súper bude v jeho prípade úspech. Poteší ma, keď svoju prvú olympiádu absolvuje so cťou a získa cenné know-how do ďalších rokov svojej športovej kariéry.“

KTO JE MATEJ SPIŠIAK

Nitriansky rodák (5. 4. 1978) bol kedysi úspešný chodec, štartoval na MEJ 1997 (9. miesto na 10 000 m), v roku 2001 získal titul majstra SR na 50 km (os. rekord 3:54:24) a štartoval na MS v Edmontone. Pre zdravotné problémy ukončil kariéru už v 25 rokoch. Od októbra 2013 je tréner vo VŠC Dukla, kde okrem majstra sveta, olympijského víťaza a 2-násobného vicemajstra Európy na 50 km Mateja Tótha pripravuje aj piatu z ME 2018 na 50 km Máriu Katerinka Czakovú (spolu s Martinom Pupišom), Miroslava Úradníka a Michala Morvaya. Je aj trénerom gréckeho chodca Alexandrosa Papamichaila. S priateľkou, bývalou plavkyňou a olympioničkou z Londýna 2012 Miroslavou Syllabovou spoločne vychovávajú 15-mesačného syna Marka.

SLOVENSKÉ TOP UMIESTENIA V CHÔDZI NA OH

ZLATO Jozef Pribilinec Soul 1988 (20 km)

ZLATO Matej Tóth Rio de Janeiro 2016 (50 km)

5. MIESTO Roman Mrázek Soul 1988 (20 km)

5. MIESTO Roman Mrázek Barcelona 1992 (50 km)

5. MIESTO Matej Tóth Londýn 2012 (50 km)

10. MIESTO Pavol Blažek Moskva 1980 (50 km)

10. MIESTO Pavol Szikora Soul 1988 (50 km)

12. MIESTO Pavol Blažek Soul 1988 (50 km)

13. MIESTO Juraj Benčík Moskva 1980 (50 km)

14. MIESTO Pavol Blažek Moskva 1980 (20 km)

14. MIESTO Peter Korčok Atény 2004 (50 km)

15. MIESTO Pavol Blažek Soul 1988 (50 km)

Podujatia a športovci
Šport
Miláno Cortina 2026

Súvisiace

Zobraziť viac
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque