Športové aktuality
10 min. čítania

Návrat k OH v Paríži: Slovenská výprava - menej, než sme čakali

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Radosť Mateja Beňuša v cieli olympijskej súťaže v C1 mala napokon bronzovú podobu.
Foto
Jakub Súkup

V časopise OLYMPIC.sk jeseň/zima 2024, ktorý vyšiel 19. decembra, sa viacero textov vracia k tohtoročným olympijským hrám v Paríži. Ľubomír Souček sa v jednom článku, ktorý z časopisu preberáme aj na rovnomenný web, zameral na účinkovanie slovenskej výpravy.

V našej výprave bolo len 28 športovcov, čo je najmenej v histórii účastí výprav samostatnej SR na OH. Z nich 27 nastúpilo na súťaž. O jedinú medailu - bronzovú - sa vo vodnom slalome postaral singlkanoista Matej Beňuš.

V ére samostatnosti to bola na OH naša najchudobnejšia bilancia. No napriek tomu nemožno žiadnemu zo športovcov vyčítať, že by zo seba nevydal maximum.

Sedem našich športovcov sa postaralo v Paríži dovedna o osem umiestení v prvej šestke (0-0-1-3-1-3) - o dve viac ako pred tromi rokmi na OH v Tokiu. Náš počet bodov za umiestenia v top 6 v neoficiálnom bodovaní (18) bol najnižší v histórii.

V správe vedúceho výpravy Romana Bučeka sa uvádza, že v prvej tretine štartového poľa naši olympionici zaznamenali 11 umiestení (v Tokiu 12) a v prvej polovici štartového poľa dovedna 14 umiestení. Slováci súťažili v 13 športoch, rovnako ako v Tokiu - v Londýne 2012 aj v Riu de Janeiro 2016 len v 11, v Aténach 2004 v 12.

Po prvý raz malo Slovensko pretekárske zastúpenie v skejtbordingu a v ženskom boxe. Po dlhšom čase sme mali pod piatimi kruhmi džudistu, jachtára aj cyklistku. Naopak, v rýchlostnej kanoistike, športovej gymnastike a v mužskom tenise Slováci v ére samostatnosti po prvý raz chýbali. Obzvlášť v rýchlostnej kanoistike, ktorá sa doteraz mohla pochváliť piatimi medailami, absencia mrzela.

NAJÚSPEŠNEJŠÍ VODNÝ SLALOM S BEŇUŠOM,PAŇKOVOU A GRIGAROM

V ére našej štátnej samostatnosti sa jediný raz stalo, že najúspešnejším športom v slovenskej výprave nebol vodný slalom. V Tokiu túto pozíciu zaujala športová streľba, od ktorej sme mali najvyššie očakávania aj teraz.

Dve naše finalistky súťaže v skeete – Danka Barteková a Vanesa Hocková.
Foto
TASR/Martin Baumann

Zo šestice našich elitných strelcov sa však do finále prebojovali len dve skeetarky. Z nich debutantka Vanesa Hocková obsadila výborné 4. miesto a Danka Barteková pri piatom olympijskom štarte skončila šiesta.

Desiate miesto úradujúceho majstra Európy v ľubovoľnej malokalibrovke 3x20 Patrika Jányho aj dvanáste miesto obhajkyne zlata v trape z Tokia Zuzany Rehák Štefečekovej sa aktérom oprávnene málili. A ďalšie strelecké výsledky boli ozajstným sklamaním.

Vodný slalom zastupovala síce len štvorica, ale až traja z nej reálne bojovali o medaily. Už 36-ročný veterán Matej Beňuš, strieborný ešte v Riu de Janeiro 2016, v mimoriadne dramatickej súťaži v C1 zužitkoval svoju dlhodobú výkonnostnú stabilitu a získal bronz.

Zuzana Paňková pri oslave 4. mieste v súťaži singlkanoistiek v Slovenskom dome.
Foto
Andrej Galica

Najmladšia členka výpravy, len 19-ročná Zuzana Paňková, v rovnakej disciplíne skončila štvrtá. A obhajca striebra z Tokia, kajakár Jakub Grigar (spoločne s Paňkovou vlajkonosič výpravy na otváracom ceremoniáli), dvakrát obsadil 6. miesto. Kým v KÍ bolo preňho sklamaním, rovnaký výsledok v kajak krose bol vysoko nad plán.

Jakub Grigar ako jeden z mála našich športovcov štartoval v Paríži v dvoch disciplínach - v oboch skončil šiesty.
Foto
Jakub Súkup

Ďaleko od top 6 nebola nebola ani štvrtá naša zástupkyňa na divokej vode Eliška Mintálová. V K1 skončila deviata.

SENZÁCIA SCHMIEDLOVÁ A NAJLEPŠÍ EURÓPAN TURY

Parížske účinkovanie Anny Karolíny Schmiedlovej, ktorá sa prebila až do semifinále dvojhry, spôsobilo senzáciu.
Foto
Jakub Súkup

Najpríjemnejším prekvapením v slovenskej výprave bolo účinkovanie tenistky Anny Karolíny Schmiedlovej. Vyradila štyri rebríčkovo podstatne vyššie postavené hráčky a senzačne sa prebila až do semifinále. Výsledné 4. miesto bolo jej životným úspechom.

Očakávania maximálne  naplnil Richard Tury, historicky prvý slovenský skejtbordista pod piatimi kruhmi. Hoci v mladučkom štartovom poli v disciplíne skeet patril vo veku 31 rokov k najstarším, ako jediný Európan sa prebil do finále a skončil piaty.

Premiérový štart slovenského skejtbordistu na OH ozdobil Richard Tury skvelým piatym miestom.
Foto
Andrej Galica

Z ďalšieho účinkovania našich športovcov hodno vyzdvihnúť najmä osemstovkárku Gabrielu Gajanovú. Postúpila do semifinále, v ktorom prekonala 37 rokov starý slovenský rekord Sedlákovej.

Napriek zdravotným problémom srdnato bojoval superťažký džudista Márius Fizel', ktorý s jedným víťazstvom i prehrou skončil deviaty.

Veľké sklamanie prežil zápasník Tajmuraz Salkazanov, ktorý prišiel do Paríža s medailovými ambíciami. V prvom kole síce prehral jasne, ale v repasáži sporne. Inak mohol bojovať o umiestenie v top 6.

Zaujali aj niektoré ďalšie výkony našich. Stolný tenista Wang Jang dostal hneď v 1. kole za súpera svetovú jednotku čínskeho Wanga, ale začal proti nemu bez rešpektu a vyhral prvý set. Potom sa však prejavila vyššia kvalita súpera.

V nabitom štartovom poli cestných cyklistov v pretekoch s hromadným štartom sa vôbec nestratil Lukáš Kubiš, ktorý prišiel do cieľa na 29. mieste so stratou 3:42 min na víťazného Belgičana Evenepoela.

Celosvetovú pozornosť vzbudila plavkyňa Tamara Potocká. Vo svojej rozplavbe na polohovej dvojstovke po úvodnom 50 m delfinárskom úseku viedla, keď plávala o tri desatiny rýchlejšie, ako pri nedávnom slovenskom rekorde. Vydala zo seba naozaj maximum, pretože po heroickom výkone po vylezení z bazéna skolabovala.

ĎAKUJEME ZA PARÍŽ

Slovenský olympijský a športový výbor ocenil našich najúspešnejších olympionikov z Paríža a členov ich realizačných tímov 3. októbra na slávnostnom stretnutí v priestoroch Slovenského olympijského a športového múzea (SOŠM) s názvom „Ďakujeme za Paríž“. Z našej najlepšej sedmičky na ňom chýbala len Zuzana Paňková.

Naši olympionici prítomní na stretnutí „Ďakujeme za Paríž“.
Foto
Andrej Galica

Zaujímavosťou bolo, že ako moderátori sprevádzali programom dvaja naši úspešní parížski olympionici - Danka Barteková a Jakub Grigar. Zatiaľ čo Barteková je už skúsená moderátorka, pre Grigara to bola s mikrofónom premiéra - ale zvládol ju pôvabne.

Pochopiteľne, najväčšou hviezdou ďakovania za Paríž bol Matej Beňuš, ktorý k olympijskému striebru z Ria de Janeiro 2016 pridal v Paríži bronz. Navyše v septembri sa stal aj celkovým víťazom Svetového pohára v kategórii C1.

Beňuš pri slávnostnej príležitosti naplnil svoj dávnejší sľub, keď do zbierok SOŠM venoval svoju „striebornú“ pretekársku „špricvestu“ z Ria de Janeiro 2016.

Matej Beňuš okrem toho bronzovou medailou „pokrstil“ oficiálnu knižnú pamätnicu SOŠV z Hier XXXIII. olympiády PARÍŽ 2024. Spoločnosť mu pritom robili zostavovateľ knihy Michal Zeman, jej zodpovedný redaktor a hlavný autor Ľubomír Souček, grafik Peter Buček ml. a vydavateľ Martin Неnc, ako aj všetci prítomní slovenskí olympionici z Paríža. Fotograficky do knihy výrazne prispeli najmä Andrej Galica a Jakub Súkup, autorsky Peter Pašuth, všetci z mediálneho tímu SOŠV.

Knihu PARÍŽ 2024 uviedol v prítomnosti ďalších olympionikov do života Matej Beňuš poklepaním bronzovou medailou.
Foto
TASR/Pavel Neubauer

SOŠV udelil štyrom športovcom - Schmiedlovej, Hockovej, Paňkovej a Turymu - vyznamenanie Medaila SOŠV. Grigarov tréner Stanislav Gejdoš, ktorý ho už na predošlých OH v Tokiu priviedol k striebornej medaile, si vyslúžil Bronzový odznak SOŠV.

Čestným uznaním SOŠV boli vyznamenaní Matúš Hujsa (tréner Beňuša), Ladislav Simon (tréner Schmiedlovej), Peter Murcko (tréner Paňkovej), Tomáš Vintr (tréner Turyho) a Štefan Zemko (jeden z dvoch trénerov Bartekovej). Hockovej tréner Juraj Sedlák má už z dávnejšej minulosti vyšší stupeň vyznamenania SOŠV.

POVEDALI O SVOJICH OLYMPIJSKÝCH SÚŤAŽIACH

● MATEJ BEŇUŠ (vodný slalom, po zisku bronzu v C1): „Som naozaj šťastný. Bolo to dnes veľmi tesné a viacerí súperi predviedli výborné výkony. Síce len 19 stotín sekundy ma delí od striebra, ale zase dvaja súperi, ktorí boli rýchlejší odo mňa, dostali 50-sekundové penalizácie. Bronz beriem všetkými desiatimi.“

● ANNA KAROLÍNA SCHMIEDLOVÁ (tenis, po 4. mieste v turnaji žien): „Viem, ako mám hrať, no nie vždy na to nájdem sebavedomie. Pre mňa je to aj tak výborný turnaj. Prvý raz v kariére som porazila štyri skvelé hráčky za sebou. Síce za olympijský turnaj nie sú body do rebríčka, ale zážitky a spomienky mi zostanú navždy.“

● VANESA HOCKOVÁ (športová streľba, po 4. mieste v skeete): „Nečakala som, že sa dostanem na mojej prvej olympiáde do finále. Aj sa mi v závere kvalifikácie už tlačili slzy do očí. Musela som to ustať. Ale po skončení som sa už rozplakala od šťastia.“

● ZUZANA PAŇKOVÁ (vodný slalom, po 4. mieste v C1):„Dala som do toho všetko a jazda mi vyšla úplne, ako som chcela. Nič viac by som tu už neukázala. Vedela som, že na medailu to nebude. Bol to najlepší výkon hneď za medailami.“

● RICHARD TURY (skejtbording, po 5. mieste v disciplíne street): „Všetko, čo som trénoval, sa mi podarilo spojiť dokopy. Zapadli do seba aj triky. Chalani tu vytiahli veci, ktoré sme ešte nevideli. Moje piate miesto na prvej olympiáde je úplne perfektné.“

● JAKUB GRIGAR (vodný slalom, po 6. mieste v K1):„Tešil som sa na jazdu. Napriek predchádzajúcim problémom som bol fyzicky, mentálne aj technicky dobre pripravený. Škoda, že v cieli bol pocit úplne opačný.“ (po 6. mieste v kajak krose): „Pre mňa je toto veľmi príjemné prekvapenie, pretože s krosom nemám veľa skúseností.“

● DANKA BARTEKOVÁ (športová streľba, po 6. mieste v skeete): „Finále je sedem rokov roboty, odkedy som sa rozhodla ísť znova. |e to sedem rokov práce koncentrovaných do dvoch dní. Žiaľ, nevyšlo to. Presne takýto je šport. Buď vám vyjde jeden terč, alebo nevyjde.“

„ŠTARTÉRI" MARTIKÁN A SAGAN

Vodný slalomár Michal Martikán a cyklista Peter Sagan sú naše športové osobnosti, ktoré majú obrovské svetové meno. Preto im organizátori OH zverili veľkú poctu - dostali česť odštartovať špeciálnou ceremóniou (trojnásobným úderom palice o zem) olympijské súťaže o medaily vo svojich parádnych disciplínach.

Michala Martikána pozval ako svojho hosťa šéf organizačného výboru a jeho dlhoročný najväčší súper v disciplíne C1 Tony Estanguet. Výber Petra Sagana takisto neprekvapil, veď v Paríži ho rekordných sedemkrát dekorovali zeleným dresom pre víťaza bodovacej súťaže na Tour de France.

Pred štartom cestných pretekov cyklistov Peter Sagan v debate s Lukášom Kubišom.
Foto
Jakub Súkup

NAJLEPŠIE VÝSLEDKY SLOVÁKOV V PARÍŽI A ICH ODMENY

3. miesto: MATEJ BEŇUŠ (vodný slalom, C1)                              40 000

4. miesto: ZUZANA PAŇKOVÁ (vodný slalom, C1)                     25 000

4. miesto: ANNA KAROLÍNA SCHMIEDLOVÄ (tenis, dvojhra)   25 000

4. miesto: VANESA HOCKOVÁ (športová streľba, skeet)           25 000

5. miesto: RICHARD TURY (skejtbording, street)                       18 000

6. miesto: JAKUB GRIGAR (vodný slalom, K1)                           12 000

6. miesto: JAKUB GRIGAR (vodný slalom, kajakkros)               12 000

6. miesto: DANKA BARTEKOVÁ (športová streľba, skeet)        12 000

Poznámka: Celková suma odmien pre úspešných olympionikov je 169 000 eur, pričom 50 percent tejto sumy uhradí SOŠV a 50 percent prostredníctvom MCRŠ SR štát. Odmeny pre realizačné tímy úspešných športovcov sú navyše, maximálne vo výške 33 percent z odmien športovcov. V prípade Beňušovho tímu je táto suma 13 200 EUR, u Hockovej, Schmiedlovej a Paňkovej zhodne po 8 250 EUR, u Grigara za obe 6. miesta spolu 7 920 EUR, u Turyho 5 940 EUR a u Bartekovej 3 960 EUR. Celková suma odmien pre realizačné tímy športovcov dosahuje 55 770 EUR.

Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque