Návrat k OH v Paríži: Slovenská výprava - menej, než sme čakali
V časopise OLYMPIC.sk jeseň/zima 2024, ktorý vyšiel 19. decembra, sa viacero textov vracia k tohtoročným olympijským hrám v Paríži. Ľubomír Souček sa v jednom článku, ktorý z časopisu preberáme aj na rovnomenný web, zameral na účinkovanie slovenskej výpravy.
V našej výprave bolo len 28 športovcov, čo je najmenej v histórii účastí výprav samostatnej SR na OH. Z nich 27 nastúpilo na súťaž. O jedinú medailu - bronzovú - sa vo vodnom slalome postaral singlkanoista Matej Beňuš.
V ére samostatnosti to bola na OH naša najchudobnejšia bilancia. No napriek tomu nemožno žiadnemu zo športovcov vyčítať, že by zo seba nevydal maximum.
Sedem našich športovcov sa postaralo v Paríži dovedna o osem umiestení v prvej šestke (0-0-1-3-1-3) - o dve viac ako pred tromi rokmi na OH v Tokiu. Náš počet bodov za umiestenia v top 6 v neoficiálnom bodovaní (18) bol najnižší v histórii.
V správe vedúceho výpravy Romana Bučeka sa uvádza, že v prvej tretine štartového poľa naši olympionici zaznamenali 11 umiestení (v Tokiu 12) a v prvej polovici štartového poľa dovedna 14 umiestení. Slováci súťažili v 13 športoch, rovnako ako v Tokiu - v Londýne 2012 aj v Riu de Janeiro 2016 len v 11, v Aténach 2004 v 12.
Po prvý raz malo Slovensko pretekárske zastúpenie v skejtbordingu a v ženskom boxe. Po dlhšom čase sme mali pod piatimi kruhmi džudistu, jachtára aj cyklistku. Naopak, v rýchlostnej kanoistike, športovej gymnastike a v mužskom tenise Slováci v ére samostatnosti po prvý raz chýbali. Obzvlášť v rýchlostnej kanoistike, ktorá sa doteraz mohla pochváliť piatimi medailami, absencia mrzela.
NAJÚSPEŠNEJŠÍ VODNÝ SLALOM S BEŇUŠOM,PAŇKOVOU A GRIGAROM
V ére našej štátnej samostatnosti sa jediný raz stalo, že najúspešnejším športom v slovenskej výprave nebol vodný slalom. V Tokiu túto pozíciu zaujala športová streľba, od ktorej sme mali najvyššie očakávania aj teraz.
Zo šestice našich elitných strelcov sa však do finále prebojovali len dve skeetarky. Z nich debutantka Vanesa Hocková obsadila výborné 4. miesto a Danka Barteková pri piatom olympijskom štarte skončila šiesta.
Desiate miesto úradujúceho majstra Európy v ľubovoľnej malokalibrovke 3x20 Patrika Jányho aj dvanáste miesto obhajkyne zlata v trape z Tokia Zuzany Rehák Štefečekovej sa aktérom oprávnene málili. A ďalšie strelecké výsledky boli ozajstným sklamaním.
Vodný slalom zastupovala síce len štvorica, ale až traja z nej reálne bojovali o medaily. Už 36-ročný veterán Matej Beňuš, strieborný ešte v Riu de Janeiro 2016, v mimoriadne dramatickej súťaži v C1 zužitkoval svoju dlhodobú výkonnostnú stabilitu a získal bronz.
Najmladšia členka výpravy, len 19-ročná Zuzana Paňková, v rovnakej disciplíne skončila štvrtá. A obhajca striebra z Tokia, kajakár Jakub Grigar (spoločne s Paňkovou vlajkonosič výpravy na otváracom ceremoniáli), dvakrát obsadil 6. miesto. Kým v KÍ bolo preňho sklamaním, rovnaký výsledok v kajak krose bol vysoko nad plán.
Ďaleko od top 6 nebola nebola ani štvrtá naša zástupkyňa na divokej vode Eliška Mintálová. V K1 skončila deviata.
SENZÁCIA SCHMIEDLOVÁ A NAJLEPŠÍ EURÓPAN TURY
Najpríjemnejším prekvapením v slovenskej výprave bolo účinkovanie tenistky Anny Karolíny Schmiedlovej. Vyradila štyri rebríčkovo podstatne vyššie postavené hráčky a senzačne sa prebila až do semifinále. Výsledné 4. miesto bolo jej životným úspechom.
Očakávania maximálne naplnil Richard Tury, historicky prvý slovenský skejtbordista pod piatimi kruhmi. Hoci v mladučkom štartovom poli v disciplíne skeet patril vo veku 31 rokov k najstarším, ako jediný Európan sa prebil do finále a skončil piaty.
Z ďalšieho účinkovania našich športovcov hodno vyzdvihnúť najmä osemstovkárku Gabrielu Gajanovú. Postúpila do semifinále, v ktorom prekonala 37 rokov starý slovenský rekord Sedlákovej.
Napriek zdravotným problémom srdnato bojoval superťažký džudista Márius Fizel', ktorý s jedným víťazstvom i prehrou skončil deviaty.
Veľké sklamanie prežil zápasník Tajmuraz Salkazanov, ktorý prišiel do Paríža s medailovými ambíciami. V prvom kole síce prehral jasne, ale v repasáži sporne. Inak mohol bojovať o umiestenie v top 6.
Zaujali aj niektoré ďalšie výkony našich. Stolný tenista Wang Jang dostal hneď v 1. kole za súpera svetovú jednotku čínskeho Wanga, ale začal proti nemu bez rešpektu a vyhral prvý set. Potom sa však prejavila vyššia kvalita súpera.
V nabitom štartovom poli cestných cyklistov v pretekoch s hromadným štartom sa vôbec nestratil Lukáš Kubiš, ktorý prišiel do cieľa na 29. mieste so stratou 3:42 min na víťazného Belgičana Evenepoela.
Celosvetovú pozornosť vzbudila plavkyňa Tamara Potocká. Vo svojej rozplavbe na polohovej dvojstovke po úvodnom 50 m delfinárskom úseku viedla, keď plávala o tri desatiny rýchlejšie, ako pri nedávnom slovenskom rekorde. Vydala zo seba naozaj maximum, pretože po heroickom výkone po vylezení z bazéna skolabovala.
ĎAKUJEME ZA PARÍŽ
Slovenský olympijský a športový výbor ocenil našich najúspešnejších olympionikov z Paríža a členov ich realizačných tímov 3. októbra na slávnostnom stretnutí v priestoroch Slovenského olympijského a športového múzea (SOŠM) s názvom „Ďakujeme za Paríž“. Z našej najlepšej sedmičky na ňom chýbala len Zuzana Paňková.
Zaujímavosťou bolo, že ako moderátori sprevádzali programom dvaja naši úspešní parížski olympionici - Danka Barteková a Jakub Grigar. Zatiaľ čo Barteková je už skúsená moderátorka, pre Grigara to bola s mikrofónom premiéra - ale zvládol ju pôvabne.
Pochopiteľne, najväčšou hviezdou ďakovania za Paríž bol Matej Beňuš, ktorý k olympijskému striebru z Ria de Janeiro 2016 pridal v Paríži bronz. Navyše v septembri sa stal aj celkovým víťazom Svetového pohára v kategórii C1.
Beňuš pri slávnostnej príležitosti naplnil svoj dávnejší sľub, keď do zbierok SOŠM venoval svoju „striebornú“ pretekársku „špricvestu“ z Ria de Janeiro 2016.
Matej Beňuš okrem toho bronzovou medailou „pokrstil“ oficiálnu knižnú pamätnicu SOŠV z Hier XXXIII. olympiády PARÍŽ 2024. Spoločnosť mu pritom robili zostavovateľ knihy Michal Zeman, jej zodpovedný redaktor a hlavný autor Ľubomír Souček, grafik Peter Buček ml. a vydavateľ Martin Неnc, ako aj všetci prítomní slovenskí olympionici z Paríža. Fotograficky do knihy výrazne prispeli najmä Andrej Galica a Jakub Súkup, autorsky Peter Pašuth, všetci z mediálneho tímu SOŠV.
SOŠV udelil štyrom športovcom - Schmiedlovej, Hockovej, Paňkovej a Turymu - vyznamenanie Medaila SOŠV. Grigarov tréner Stanislav Gejdoš, ktorý ho už na predošlých OH v Tokiu priviedol k striebornej medaile, si vyslúžil Bronzový odznak SOŠV.
Čestným uznaním SOŠV boli vyznamenaní Matúš Hujsa (tréner Beňuša), Ladislav Simon (tréner Schmiedlovej), Peter Murcko (tréner Paňkovej), Tomáš Vintr (tréner Turyho) a Štefan Zemko (jeden z dvoch trénerov Bartekovej). Hockovej tréner Juraj Sedlák má už z dávnejšej minulosti vyšší stupeň vyznamenania SOŠV.
POVEDALI O SVOJICH OLYMPIJSKÝCH SÚŤAŽIACH
● MATEJ BEŇUŠ (vodný slalom, po zisku bronzu v C1): „Som naozaj šťastný. Bolo to dnes veľmi tesné a viacerí súperi predviedli výborné výkony. Síce len 19 stotín sekundy ma delí od striebra, ale zase dvaja súperi, ktorí boli rýchlejší odo mňa, dostali 50-sekundové penalizácie. Bronz beriem všetkými desiatimi.“
● ANNA KAROLÍNA SCHMIEDLOVÁ (tenis, po 4. mieste v turnaji žien): „Viem, ako mám hrať, no nie vždy na to nájdem sebavedomie. Pre mňa je to aj tak výborný turnaj. Prvý raz v kariére som porazila štyri skvelé hráčky za sebou. Síce za olympijský turnaj nie sú body do rebríčka, ale zážitky a spomienky mi zostanú navždy.“
● VANESA HOCKOVÁ (športová streľba, po 4. mieste v skeete): „Nečakala som, že sa dostanem na mojej prvej olympiáde do finále. Aj sa mi v závere kvalifikácie už tlačili slzy do očí. Musela som to ustať. Ale po skončení som sa už rozplakala od šťastia.“
● ZUZANA PAŇKOVÁ (vodný slalom, po 4. mieste v C1):„Dala som do toho všetko a jazda mi vyšla úplne, ako som chcela. Nič viac by som tu už neukázala. Vedela som, že na medailu to nebude. Bol to najlepší výkon hneď za medailami.“
● RICHARD TURY (skejtbording, po 5. mieste v disciplíne street): „Všetko, čo som trénoval, sa mi podarilo spojiť dokopy. Zapadli do seba aj triky. Chalani tu vytiahli veci, ktoré sme ešte nevideli. Moje piate miesto na prvej olympiáde je úplne perfektné.“
● JAKUB GRIGAR (vodný slalom, po 6. mieste v K1):„Tešil som sa na jazdu. Napriek predchádzajúcim problémom som bol fyzicky, mentálne aj technicky dobre pripravený. Škoda, že v cieli bol pocit úplne opačný.“ (po 6. mieste v kajak krose): „Pre mňa je toto veľmi príjemné prekvapenie, pretože s krosom nemám veľa skúseností.“
● DANKA BARTEKOVÁ (športová streľba, po 6. mieste v skeete): „Finále je sedem rokov roboty, odkedy som sa rozhodla ísť znova. |e to sedem rokov práce koncentrovaných do dvoch dní. Žiaľ, nevyšlo to. Presne takýto je šport. Buď vám vyjde jeden terč, alebo nevyjde.“
„ŠTARTÉRI" MARTIKÁN A SAGAN
Vodný slalomár Michal Martikán a cyklista Peter Sagan sú naše športové osobnosti, ktoré majú obrovské svetové meno. Preto im organizátori OH zverili veľkú poctu - dostali česť odštartovať špeciálnou ceremóniou (trojnásobným úderom palice o zem) olympijské súťaže o medaily vo svojich parádnych disciplínach.
Michala Martikána pozval ako svojho hosťa šéf organizačného výboru a jeho dlhoročný najväčší súper v disciplíne C1 Tony Estanguet. Výber Petra Sagana takisto neprekvapil, veď v Paríži ho rekordných sedemkrát dekorovali zeleným dresom pre víťaza bodovacej súťaže na Tour de France.