Paríž 21 mesiacov pred olympijskými hrami: to, čo má byť unikátne, vzbudzuje najväčšie obavy
Francúzska metropola Paríž sa v lete o 21 mesiacov stane len druhým miestom sveta po Londýne, ktoré bude hostiť olympijské hry už po tretí raz. Po OH 1900 a OH 1924 zavíta výkvet svetových olympijských športov do mesta nad Seinou na Hry XXXIII. olympiády od 26. júla do 11. augusta 2024.
Organizátori nedávno predstavili svoje prípravy na svetovom tlačovom brífingu. Na podujatí v Kongresovom paláci, ktorý bude počas OH 2024 slúžiť ako hlavné tlačové stredisko – MPC (hlavné vysielacie stredisko – IBC - bude úplne inde, na výstavisku v štvrti Le Bourget) sa priamo zúčastnilo vyše 230 zástupcov médií, resp. mediálnych pracovníkov športových organizácií, plus zhruba sto sa pripojilo online.
V Paríži boli aj dvaja zástupcovia mediálneho oddelenia Slovenského olympijského a športového výboru. Vďaka tomu sa s čitateľmi môžeme podeliť o aktuálne informácie.
Motto OH v Paríži znie „Hry naširoko otvorené“. Naplniť ho má skutočnosť, že olympijské dianie bude naživo viditeľné pre mimoriadne vysoký počet divákov. Črtá sa, že predpokladaný počet predaných vstupeniek by mohol dosiahnuť cifru 10 miliónov, čo by bolo takmer na úrovni doteraz rekordných OH 1996 v Atlante. Státisíce ďalších divákov by však priamo mohli sledovať dianie aj bezplatne.
OTVÁRACÍ CEREMONIÁL MÁ BYŤ JEDINEČNÝ
Až pre pol milióna priamych divákov má možnosť bezplatného živého sledovania ponúknuť unikátny otvárací ceremoniál hier. Organizátori plánujú jeho značnú časť uskutočniť s využitím rieky Seina. Po nej sa na 160 lodiach (menšie výpravy budú loď zdieľať s inými) s rôznou kapacitou majú plaviť výpravy z viac než dvesto krajín. Predpokladá sa, že na oboch stranách šesťkilometrovej riečnej trasy a na Trocadére by sa na olympionikov malo pozerať až 600-tisíc divákov. Z toho len 100-tisíc na najlepších pozíciách v tesnej blízkosti rieky má byť platiacich.
„Nalodenie“ olympionikov sa uskutoční pred Národnou knižnicou pri moste d´Austerlitz a ich plavba sa skončí pri Jenskom moste (Pont d´Iéna) pod Eiffelovou vežou. Lode sa budú plaviť neďaleko od mnohých historických monumentov Paríža, medzi ktorými vynikajú katedrála Notre-Dame, múzeum Louvre, Svätá kaplnka, Justičný palác, Veľký palác, obelisk na námestí Svornosti, Bourbonovský palác, Invalidovňa, či Múzeum moderného umenia.
Protokolárna časť otváracieho ceremoniálu bude na námestí a v záhradách Trocadéra, oproti Eiffelovke na druhej strane Seiny. Organizátori už teraz upozorňujú, že na tomto mieste bude v hľadisku menej miest, než bývalo zvykom pri tradičných otváracích ceremoniáloch OH na veľkých štadiónoch.
Marie-Catherine Ettoriová z organizačného výboru Paríž 2024 na brífingu informovala, že začiatok plavby lodí má byť 26. júla o ôsmej večer. Samotné defilé výprav na lodiach má trvať poldruha hodiny, šouprogram na Trocadére hodinu a protokolárna časť otvorenia so vztyčovaním vlajok, zapálením olympijského ohňa, prísahami športovcov, rozhodcov i členov sprievodu a so záverečným ohňostrojom 45 minút. Celý ceremoniál by sa mal skončiť o 23:15 h miestneho času, ktorý je totožný s naším.
Aby plavba výprav na lodiach bola pre divákov čo najzaujímavejšia, majú ju ozvláštňovať laserové svetelné efekty, tanečníci na strechách budov, balóny, umelecké vystúpenia na ďalších lodiach, športové vystúpenia na mostoch nad riekou, a podobne.
Pre úplnosť treba uviesť, že na rozdiel od zvyklostí sa záverečný ceremoniál OH uskutoční na úplne inom a dosť vzdialenom mieste – na Stade de France, kde sa budú konať atletické súťaže aj zápasy turnajov v ragby. Keď sme sa však spýtali, či čašu s olympijským ohňom z Trocadéra prenesú po skončení slávnostného otvorenia na štadión, alebo či ho nechajú na pôvodnom mieste a jeho zhasnutie na štadióne len premietnu, organizátori sa priznali, že toto ešte nie je rozhodnuté.
Zaujímavé je, že slávnostné otvorenie paralympijských hier (tie sa uskutočnia od 28. augusta do 8. septembra 2024) bude zase na úplne inom mieste – na námestí Svornosti (Place de la Concorde).
FRANCÚZI SA BOJA O BEZPEČNOSŤ, OSOBITNE PRI CEREMONIÁLI
Ak organizátorom ich zámer s otváracím ceremoniálom OH vyjde, bude to jedinečný zážitok. Myšlienku takto poňatého otvorenia podľa októbrového prieskumu podporilo až 53 percent respondentov.
To, čo má byť historicky unikátne, však zároveň vzbudzuje v hostiteľskej krajine hier aj najväčšie obavy. Francúzsko má predsa dosť trpkých skúseností s teroristickými útokmi a takýto ceremoniál na veľkom priestore a so 600-tisíc divákmi sa môže stať vítaným terčom politických aj iných extrémistov každého druhu.
V októbri zverejnili výsledky prieskumu, podľa ktorého až 58 percent respondentov z Francúzska vyjadrilo obavy, že nielen počas OH 2024, ale ani počas majstrovstiev sveta 2023 v ragby (tento šport je v krajine veľmi populárny), vláda nedokáže zaistiť bezpečnosť. A za najrizikovejší považujú práve otvárací ceremoniál.
Ako veľké varovanie sa v tomto smere črtá veľmi zlé zvládnutie bezpečnostných opatrení počas tohtoročného finálového zápasu futbalovej Ligy majstrov medzi Realom Madrid a FC Liverpool na Stade de France. Parížska polícia predviedla chaotické pôsobenie, čoho dôsledkom bolo veľa výtržností aj zranení divákov, ako aj množstvo krádeží.
Prieskum ďalej ukázal, že až 67 percent respondentov si myslí, že bezpečnosť na MS v ragby aj na OH bude slabá, pokiaľ ide o prevenciu krádeží. A 62 percent očakáva slabú kontrolu nad snahami vynútiť si vstup na športovisko, nad hádzaním predmetov, aj nad rasistickými chorálmi.
Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin, ktorý za škandál počas finále Ligy majstrov „schytal“ veľkú kritiku, v snahe zmierniť obavy verejnosti teraz v októbri vyhlásil, že počas OH v Paríži bude každý deň v akcii 30-tisíc policajtov a ľudí zo súkromných bezpečnostných služieb. A na zabezpečenie otváracieho ceremoniálu využijú dokonca až 35-tisíc policajtov a tritisíc „esbeeskárov“.
Podľa denníka Le Figaro sa Paríž v lete 2024 chystá navštíviť až 13,5 milióna ľudí. Aj pre obrovské mesto a jednu z „naj“ turistických destinácií sveta to znamená obrovský nápor. A postarať sa o bezpečnosť takejto masy predstavuje gigantickú úlohu.
Takmer tri štvrtiny účastníkov spomínaného prieskumu sa vyjadrilo, že ak budú mať pochybnosti o svojej bezpečnosti, tak na MS v ragby ani na OH ako diváci neprídu.
KONCEPT HIER PRIAMO V PARÍŽI
Keď sa Paríž uchádzal o usporiadanie OH 2024, jeho predstavitelia veľmi zdôrazňovali, že mesto už disponuje veľkou väčšinou potrebných športovísk, z ktorých len niektoré potrebujú renováciu. Teraz v októbri prezentovali, že 95 športovísk a ďalších stavieb potrebných pre hry už majú k dispozícii, alebo budú slúžiť len ako dočasné. Tým organizátori napĺňajú požiadavku udržateľnosti hier, k čomu majú prispieť aj opatrenia na výraznú redukciu emisií kysličníka uhličitého.
Mali sme možnosť niekoľko športovísk priamo v Paríži navštíviť a ďalšie miesta, kde budú, sme videli z autobusu. Boli sme aj v modernej budove organizačného výboru na Rue Proudhon v štvrti St. Denis, kde sa uskutočnila záverečná časť brífingu.
Futbalový štadión Stade de France, kde sa budú konať atletické súťaže, turnaje v ragby aj záverečný ceremoniál, sa dlhodobo využíva. Bol postavený k MS 1998 vo futbale a hráva na ňom francúzska reprezentácia.
Mimochodom, futbal sa nebude hrať na tomto štadióne pre 77-tisíc divákov, ktorý zvyčajne slúži na zápasy francúzskej reprezentácie, ale v Parku princov, čo je domovský stánok klubu Paris St. Germain.
Stade de France leží len dva kilometre od Olympijskej dediny, ktorú sme, žiaľ, nevideli. Tá sa stavia ako nová a údajne je architektonicky veľmi zaujímavá. Tvoria ju rozmanité budovy, ktoré stavajú rôzne firmy. Veľmi špecifická bude jedáleň v prostredí bývalej elektrárne, kde krátko sídlilo aj filmové štúdio.
Neďaleko od Stade de France – vlastne len cez cestu - stavajú Olympijské aquatické centrum, v ktorom sa uskutočnia súťaže v skokoch vo vody, umeleckom plávaní a súboje v základných skupinách vodnopólových turnajov.
Navštívili sme aj tenisový štadión Rolanda Garrosa s mnohými kurtmi, na ktorých sa každoročne hráva grandslamový turnaj. Hlavná hala Philippa Chatriera so zaťahovacou strechou však počas OH bude slúžiť aj ako dejisko finálových zápasov v boxe. Tento areál leží v západnej časti Paríža.
Videli sme aj viacúčelovú Arénu La Défense v modernej časti Paríža. Hala, ktorá patrí medzi najväčšie v Európe (na OH má byť kapacita hľadiska 17-tisíc divákov, ale na koncerty sa tam zmestí až 40-tisíc ľudí), zvyčajne hostí množstvo zápasov ragbyového klubu Racing ´92. Počas našej návštevy slúžila ako dejisko kongresu, ale počas hier v nej budú dva bazény – jeden na plávanie a druhý na finálovú časť vodnopólových turnajov.
Na neďalekých štyroch ihriskách štadióna Yves-du-Manoir odohrajú zase zápasy turnajov v pozemnom hokeji.
Na Marsových poliach pod Eiffelovkou sa uskutočnia turnaje v plážovom volejbale. V neďalekom Grand Palais Ephemére, ktorý počas OH premenujú na Arenu Champ-de-Mars, budú v blízkosti Vojenskej školy (École militaire) zápoliť džudisti aj zápasníci. Vo Veľkom paláci (Grand Palais) zase šermiari a taekwondisti.
V parku medzi Invalidovňou (s najvyššou kostolnou kupolou v Paríži) a mostom Alexandra III. sa plánujú súťaže v lukostreľbe. Vo vlnách Seiny pod týmto mostom odštartujú súťaže triatlonistov i diaľkových plavcov. Tam bude aj cieľ bežeckého maratónu.
Pri Jenskom moste odštartujú preteky cestných cyklistov s hromadným štartom, aj súťaže chodcov, ktoré tam budú mať aj cieľ. Trať cyklistickej časovky sa začne pri Invalidovni a skončí sa pri moste Alexandra III.
Námestie Svornosti (Place de la Concorde), najväčšie v Paríži, sa premení na Arénu mestských športov. Stane sa centrom „mladých“ či nových olympijských odvetví – basketbalu traja proti trom, breakingu (obe na La Concorde 1), BMX freestyle (la Concorde 2) aj skejtbordingových disciplín street a park (La Concorde 3, resp. 4).
Okrem týchto miest, ktoré sme navštívili, sa priamo v Paríži bude súťažiť aj v ďalších športoch. V južnej časti mesta vo výstaviskovom areáli Paris Expo Porte de Versailles sa uskutočnia turnaje vo volejbale (South Paris Arena 1), stolnom tenise (South Paris Arena 4) a súťaže vo vzpieraní (South Paris Arena 6).
Svetoznáma hala Bercy bude dejiskom súťaží v športovej gymnastike a v skokoch na trampolíne, aj finálovej časti turnajov v basketbale.
V Porte de La Chapelle Arena budú súťažiť bedmintonisti aj moderné gymnastky. Je to veľmi blízko k Olympijskej dedine.
V iných častiach Paríža budú okrem už spomínaných tieto športoviská: Le Bourget Sport Climbing Venue (športové lezenie).
Neďaleko od Paríža leží zámok Versailles, pri ktorom sa uskutočnia súťaže v jazdectve aj časť moderného päťboja. O niečo ďalej sú športoviská St. Quentin-en-Yvelines BMX Stadium (časť súťaží v BMX) aj National Velodrome (dráhová cyklistika), Elancourt Hill (horská cyklistika) a Golf National (golf).
Vo Vaires-sur-Marne sú dva vodné štadióny Nautical – jeden na rýchlostnú kanoistiku a veslovanie, druhý na vodný slalom. Na tom druhom krátko po našom pobyte v Paríži trénovali slovenskí reprezentanti. Ich športovisko sa im však príliš nepozdávalo, pretože voda v ňom nie je príliš „divoká“ a trať je ľahká.
„Tento kanál nepriniesol nič nové. Jeho náročnosť je ešte menšia ako vlani v Tokiu. Niečo síce môžu znáročniť spôsobom postavenia prekážok, ale s dĺžkou a spádom trate nespravia nič,“ komentoval v rozhlasovom rozhovore pre RTVS slovenský reprezentačný šéftréner Róbert Orokocký. Naša tohtoročná majsterka Európy v K1 Eliška Mintálová zase prezradila, že v areáli veľmi fúkalo a bola tam zima. Na druhej strane, ocenila krásne a zelené prostredie. To však pre samotné súťaženie nie je dôležité.
ŠPORTY MIMO METROPOLY
Hoci organizátori OH 2024 deklarujú, že ich projekt je kompaktný a až 85 percent športovcov bude mať dejiská súťaží do 30 minút jazdy z Olympijskej dediny vo štvrti St. Denis a že 22 z celkového počtu 42 odvetví v programe hier bude mať športoviská do 10 km od dediny, niektoré športy sú situované mimo Paríža.
Pre nás je šokujúce to, že súťaže v športovej streľbe, ktorá spolu s vodným slalomom a s rýchlostnou kanoistikou patrí k našim pýcham (o jediné dve naše doteraz získané olympijské miestenky sa zaslúžila práve streľba), sa budú konať až 270 km južne od Paríža – v La Chateauroux.
Pôvodné plány výstavby novej strelnice priamo v Paríži narazili na odpor ochranárov, takže olympijské súťaže presunuli na existujúce športovisko s vyhovujúcou infraštruktúrou, len ďaleko od metropoly. Prepravný čas z parížskej dediny na strelnicu v La Chateauroux sa odhaduje až na štyri hodiny. To znamená, že strelci budú v našej výprave tvoriť dislokovanú a úplne samostatnú enklávu.
Na ďalších mimoparížskych športoviskách sa účasť slovenských športovcov nepredpokladá.
Skupinové zápasy hádzanárskych turnajov odohrajú odohrajú na štadióne Pierra Mauroya v Lille.
Mimo dejiska OH sa tradične konávajú zápasy v základných skupinách futbalových turnajov. Tie sa v tomto prípade uskutočnia v Nantes, Bordeaux, St. Etienne, Marseille, Nice a v Lyone. Prímorské Marseille bude hostiť aj jachtárske súťaže.
Súťaže surfistov sa odohrajú v Teahupo´o na Tahiti až vo Francúzskej Polynézii. Keďže Tahiti je od Paríža až 15 589 kilometrov, pôjde o najvzdialenejšie dejisko olympijských súťaží v celej 128-ročnej histórii novovekých olympijských hier.
ČO JE EŠTE DOBRÉ VEDIEŤ O PARÍŽSKYCH HRÁCH
DOPRAVA A PREPRAVA V RÁMCI MESTA:
Mesto Paríž ako jedno z najväčších turistických lákadiel na svete má výborné letecké spojenie prakticky vo všetkými kútmi sveta. Hlavné mestské letisko Charlesa de Gaulla je linkami priamo spojené dovedna s 319 mestami. Pokiaľ ide o spojenie metropoly s mimoparížskymi dejiskami olympijských súťaží (samozrejme, s výnimkou Tahiti), s výnimkou streleckého La Chateuroux ho obstarávajú vysokorýchlostné vlaky.
Preprava v rámci mesta bude v porovnaní s minulosťou na OH 2024 dosť odlišná. Počet autobusov, prepravujúcich akreditovaných účastníkov do jednotlivých olympijských destinácií, výrazne zredukujú. Keďže mestská doprava bude s akreditačnou kartou zdarma, organizátori odporúčajú využívať ju vo veľkej miere.
Nočnou morou sú však obavy zo štrajkov zamestnancov MHD, pretože v Paríži je to častý jav – sami sme ho zažili po prílete na brífing. Tejto hrozbe sa organizátori snažia vyhnúť rokovaniami s odborovými združeniami, ktoré už prebiehajú.
V OV Paríž 2024 diskutujú aj o tom, či do bezplatného dopravného systému zahrnú aj zdieľané skútre a bicykle, ktorých je v Paríži množstvo.
Pre oficiálne autobusy budú v meste vyhradené olympijské jazdné pruhy, ktoré podľa aktuálnej informácie budú môcť využívať aj taxíky. Vzhľadom na to, že množstvo súťaží sa končí neskoro večer a existujú obavy z bezpečnosti počas prepravy v nočných hodinách, organizátori sľubujú, že v neskorých hodinách budú môcť akreditovaní využívať vyhradenú dopravu typu TC.
NOVÉ ŠPORTY A DISCIPLÍNY:
V Paríži sa bude súťažiť v 28 tradičných a 4 dodatkových športoch – na OH 2020 v Tokiu bolo dodatkových športov až päť. Celkový počet parížskych medailových disciplín bude 329, čo je o desať menej, než bolo v Tokiu 2021. Počet miešaných disdciplín sa zvýši z 18 na 20.
Zo športov, v ktorých sa súťažilo v Tokiu, vypadli z programu karate (8 disciplín), bejzbal mužov a softbal žien. Vo viacerých športoch došlo k redukcii celkového počtu účastníkov, čo by malo priniesť pokles z tokijského počtu 11 092 účastníkov na parížskych 10 500.
Novým športom v programe OH 2024 s jednou mužskou i ženskou disciplínou bude breaking, v minulosti známy pod označením breakdance.
V atletike chodci namiesto 50 km trate budú pochodovať na 35 km a pribudne miešaná chodecká súťaž. Novinkou na bežeckých tratiach od 100 až po 1500 metrov bude zavedenie opravných behov (repasáží).
V boxe sa celkový počet súťaží nezmení, len ubudne jedna mužská a pribudne jedna ženská.
V kanoistike sa namiesto K1 mužov aj žien na 200 m v rýchlostnej kanoistike bude súťažiť v extrémnom slalome mužov aj žien.
V streľbe namiesto mix trapu bude mix skeet.
V jachtingu došlo k zmenám v zaradení troch nových disciplín namiesto troch pôvodných.