Športové aktuality
Lausanne
9 min. čítania

Záver z 13. olympijského summitu v Lausanne: Olympijská značka je silnejšia ako kedykoľvek predtým

Momentka zo záverečného ceremoniálu olympijských hier 2024 v Paríži. Vpravo starostka Paríža Anne Hidalgová, v strede prezident MOV Thomas Bach a vľavo starostka dejiska OH 2028, kalifornského Los Angeles, Karen Bassová.
Foto
TASR/AP

Koncom minulého týždňa sa v sídle Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v Lausanne uskutočnilo rokovanie 13. olympijského summitu. Predstavitelia najvýznamnejších svetových olympijských a športových organizácií na ňom rokovali o kľúčových olympijských a športových témach, ktoré sú dôležité pre budúcnosť olympijského hnutia.

Účastníkmi summitu boli prezident MOV Thomas Bach, dvaja viceprezidenti a ďalšia dvaja členovia exekutívy MOV, prezident medzinárodných športových federácií futbalu, ľadového hokeja a plaveckých športov, prezidenti národných olympijských výborov Číny a USA, prezidenti združení národných olympijských výborov (svetovej aj kontinentálnych), i asociácií medzinárodných federácií letných aj zimných olympijských športov, prezident Medzinárodného paralympijského výboru, šéfovia koordinačných komisií MOV pre OH 2024 aj ZOH 2026, ďalej predseda spoločného výboru pre olympijské e-športové hry, prezidenti Svetovej antidopingovej agentúry aj Medzinárodnej testovacej agentúry, ako aj všetkých sedem kandidátov na post prezidenta MOV v budúcoročných voľbách, medzi ktorými sú jeden viceprezident MOV, dvaja členovia exekutívy MOV a štyria prezidenti veľkých medzinárodných športových federácií (atletiky, gymnastiky, cyklistiky a lyžovania so snoubordingom).

Komuniké z rokovania olympijského summitu zahŕňa 29 bodov v 6 hlavných tematických okruhoch. V zostručnenej podobe informujeme o kľúčových postulátoch z tohto komuniké.

OLYMPIJSKÉ HRY PARÍŽ 2024

● Účastníci summitu privítali celosvetový úspech OH v Paríži pre celé olympijské hnutie. Zhodli sa, že hry pôsobili ako veľmi potrebný symbol mieru, pričom športovci z území všetkých 206 národných olympijských výborov (NOV) a Olympijského tímu utečencov MOV spolu pokojne súťažili a zároveň spolu žijú v Olympijskej dedine. Bolo to možné len vďaka tomu, že MOV plne uplatnil svoju autonómiu a politickú neutralitu.

● V nezávislom prieskume 78 percent opýtaných vyjadrilo vieru, že olympijské hry sú v rozdelenom svete dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Traja zo štyroch ľudí tiež veria, že MOV bol úspešný v „spájaní sveta v mierovej súťaži“ a v „budovaní lepšieho sveta prostredníctvom športu“. Až 85 percent priamych divákov so vstupenkami ohodnotilo svoj zážitok z OH ako „vynikajúci“ alebo „dobrý“.

● Dôsledkom uplatnenia reforiem olympijskej Agendy 2020 bolo, že parížske hry v porovnaní s tými predchádzajúcimi boli mladšie, mestskejšie, inkluzívnejšie a udržateľnejšie. Boli vôbec prvé s plnou rodovou paritou na športoviskách.

● Olympijský tím utečencov MOV zaznamenal obrovský úspech a ukázal svetu, že utečenci sú obohatením spoločnosti. Bol zložený z rekordného počtu 37 športovcov pochádzajúcich z 15 krajín, ktorí súťažili v 12 olympijských športoch. Tento tím získal svoju prvú olympijskú medailu.

● Všetci účastníci ocenili výsledky nezávislého prieskumu, ktorý ukázal rekordnú sledovanosť hier v Paríži. OH 2024 sledovalo 84 percent z celkového potenciálneho globálneho publika, čiže približne päť miliárd ľudí. Na platformách sociálnych médií bol zaznamenaný štvornásobný nárast v porovnaní s predchádzajúcimi OH v Tokiu, ktoré sa konali v roku 2021.

● Približne 95 percent opýtaných športovcov hodnotilo svoje celkové skúsenosti z OH pozitívne, pričom 91 percent uviedlo ako základnú motiváciu pre účasť v Paríži 2024 „súťaženie na najväčšom multišportovom podujatí na svete“ a 89 percent „stať sa olympionikom“.

● Účastníci summitu sa zhodli na tom, že OH v Paríži 2024 v nadväznosti na reformy olympijskej Agendy 2020 splnili očakávania sveta. Boli to skutočne olympijské hry novej éry. Ľudia túžili po niečom, čo im dáva nádej, prináša im radosť, robí ich hrdými a spája nás všetkých. Hry tieto očakávania jednoznačne splnili.

● Prezident Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Andrew Parsons na summite označil paralympijské hry v Paríži ako „najveľkolepejšie paralympijské hry všetkých čias, pokiaľ ide o športový výkon, miesta konania, atmosféru a dosah“. Boli to prvé paralympijské hry, ktoré v plnej miere využili dohodu o spolupráci podpísanú medzi IPC a MOV v roku 2018. Táto „nová éra spolupráce!, ako ju nazval prezident Parsons, umožnila spoluprácu od voľby hostiteľského mesta až po organizáciu a usporiadanie hier.

● Účastníci samitu vyjadrili vďaku organizačnému výboru Paríž 2024 pod skvelým vedením Tonyho Estangueta, ktorému dobre asistoval Étienne Thobois a celý ich tím.

ZOH 2026 MILÁNO-CORTINA 

● Do zimných olympijských hier v Miláne Cortina 2026 zostáva len niečo vyše jedného roka. Summit uznal, že miesta konania sa teraz rýchlo pripravujú a mnohé z nich sú v záverečnej fáze príprav. Poznamenali, že s rozbehom zimnej sezóny sa budú konať testovacie podujatia. Mnohé z nich sa odohrajú na existujúcich športoviskách, ktoré každoročne hostia medzinárodné súťaže. Ďalším kritickým míľnikom bude v marci 2025 predbežná homologizácia nového toboganu v Cortine.

OLYMPIJSKÉ E-ŠPORTOVÉ HRY 

● Summit privítal rozhodnutie o spustení olympijských e-športových hier (ďalej OEŠH)
a partnerstvo s NOV Saudskej Arábie pri usporiadaní prvej edície tohto podujatia v Saudskej Arábii. Termín bude čoskoro oznámený. OEŠH budú obsahovať elektronické fyzické športy, simulačné hry a tradičné e-športové tituly v súlade s olympijskou Agendou 2020+5.

● Summit zdôraznil, že medzinárodné športové federácie, ktoré sa už zapájajú do elektronickej verzie svojho športu, budú pri zaraďovaní hier do programu OEŠH prvými partnermi MOV. To isté bude platiť pre NOV, ktoré už do svojich aktivít zahŕňajú e-športy.

● MOV informoval summit o vytvorení novej špecializovanej štruktúry v rámci svojej organizácie, ktorá by bola jasne oddelená od organizačného a finančného modelu olympijských hier. Takýto prístup bude platiť aj v súvislosti s financovaním OEŠH. Táto nová forma organizácie nebude pozostávať z tradičného organizačného výboru na jednej strane a z koordinačnej komisie MOV na druhej strane, ale skôr zo spoločného výboru. Predsedá mu člen MOV Ser Miang Ng, podpredsedom je predseda Saudskej Národnej olympijskej komisie a minister športu princ Abdulaziz bin Turki Al-Saud.

UMELÁ INTELIGENCIA (AI)

● Účastníci summitu uvítali úspešné spustenie olympijského programu v oblasti umelej inteligencie. Zdôraznili, že je dôležité, aby MOV prevzal vedúcu úlohu pri stanovovaní hlavných zásad, identifikácii oblastí s veľkým vplyvom na aplikáciu umelej inteligencie a pri preskúmaní rámca a mechanizmov riadenia potrebných na zmiernenie rizika a podporu zodpovedného využívania umelej inteligencie.

● Na summite sa zopakovala výzva olympijského hnutia, aby vlády sveta pod vedením Organizácie Spojených národov vytvorili spoľahlivé globálne predpisy o umelej inteligencii, ktoré budú chrániť ľudskú dôstojnosť a zabezpečujú spravodlivý pokrok v tejto oblasti.

● Na summite sa konštatovalo, že koordinovaný prístup v celom olympijskom hnutí je nevyhnutný na využitie potenciálu AI pri zachovaní integrity športu. Účastníci uznali, že vedúce postavenie MOV pri vývoji komplexných usmernení pre umelú inteligenciu pomôže zabezpečiť konzistentné štandardy a postupy v rámci medzinárodných športových federácií, NOV a ďalších zainteresovaných strán.

.

OCHRANA ŠPORTOVCOV

Svetová antidopingová agentúra (WADA)

● Proces revízie Svetového antidopingového kódexu v roku 2027 podľa odporúčaní športového hnutia prinesie zvýšené zameranie na zodpovednosť sprievodu športovcov.

● Prezident WADA Witold Bańka zdôraznil 85 spoločných operácií európskych národných antidopingových agentúr (NADO) a orgánov činných v trestnom konaní. Bolo konštatované, že to doteraz pomohlo odstrániť odhadom 450 miliónov dávok potenciálne nebezpečných liekov z obehu a pomôže znížiť prevalenciu dopingu.

● Summit so znepokojením vzal na vedomie nedostatočné plnenie záväzkov niektorých vlád týkajúcich sa financovania WADA. Plnenie týchto záväzkov je v životnom záujme pokračujúceho a harmonizovaného celosvetového antidopingového úsilia.

Medzinárodná testovacia agentúra (ITA)

● Summit uvítal aktuálnu informácia prezidentky rady ITA o predolympijskom a olympijskom testovacom programe ITA a ocenil, že 90 percent účastníkov olympijských hier v Paríži 2024 bolo testovaných aspoň raz za šesť mesiacov pred podujatím. To znamenalo viac ako 31 000 testov.

Bezpečný šport 

● Účastníci uvítali zriadenie iniciatívy regionálneho centra bezpečného športu zo strany MOV, pričom v južnej Afrike a na tichomorských ostrovoch už prebiehajú dva pilotné projekty. Boli položené aj základy pre európske centrum.

● Účastníci tiež zaznamenali úspech certifikačného programu MOV Safeguarding Officer in Sport, ktorý má k dnešnému dňu 393 absolventov/študentov z 99 krajín.

● Summit ocenil inovácie MOV. Na OH v Paríži 2024 MOV realizoval doteraz najväčšie využitie umelej inteligencie na boj proti online násiliu smerovného voči športovcom a členom ich sprievodu. Online služba na ochranu pred zneužívaním v reálnom čase a vo viac ako 35 jazykoch analyzovala počas hier 2,4 milióna príspevkov a komentárov zo sociálnych médií od 20 000 športovcov a funkcionárov. Viac ako 152 000 príspevkov a komentárov označila ako potenciálne urážlivé.

● Účastníci summitu privítali, že na olympijských a paralympijských hrách v Paríži 2024 fungovala linka pomoci pre olympionikov a paralympionikov. Táto linka je k dispozícii 24 hodín denne vo viac ako 70 jazykoch a zostane otvorená štyri roky.

HOSPODÁRSKY VÝHĽAD

● Na summite sa s veľkou spokojnosťou konštatoval veľmi pozitívny finančný výhľad pre MOV, a tým aj pre celé olympijské hnutie. Tržby MOV za olympijský cyklus 2021 – 2024 dosiahnu 7,6 miliardy USD. Z toho MOV je na dobrej ceste rozdeliť z toho spolu 6,8 miliardy dolárov. To zodpovedá 4,7 miliónu dolárov denne, ktoré plynú z MOV do olympijského hnutia. Ide o nárast o 12 percent v porovnaní s predchádzajúcim štvorročným obdobím a o 45 percent od roku 2013.

● V olympijskom cykle 2025 – 2028 sú vyhliadky na ďalší rast týchto príjmov. Je to založené na nasledovných faktoroch:

- na toto nové štvorročné obdobie už bolo zabezpečených 7,3 miliardy USD;

- v niektorých regiónoch sú stále štádiu rokovania predaje vysielacích práv;

- obnovuje sa záujem o marketingový program TOP;

- olympijská agenda v oblasti umelej inteligencie a olympijských e-športových hier otvára nové príležitosti na generovanie príjmov.

● Na olympijský cyklus 2029 - 2032 už doteraz boli zabezpečené príjmy vo výške 6,2 miliardy USD. To zvyšuje už v tejto chvíli zabezpečené príjmy MOV na celkový objem 13,5 miliardy USD. Účastníci summitu to privítali ako dôkaz, že olympijská značka je silnejšia ako kedykoľvek predtým.

OLOV
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque