Športové aktuality
4 min. čítania

Zomrela jedna z najväčších osobností slovenského futbalu a čestný člen SOŠV Jozef Vengloš

(SOŠV, sou)
Jozef Vengloš.
Foto
TASR/AP

Vo veku nedožitých 85 rokov zomrel v utorok podvečer Jozef Vengloš – jedna z najväčších osobností slovenského futbalu. Svetobežník z Ružomberka (nar. 18. februára 1936) patrí na Slovensku k najvýraznejším futbalovým postavám, ešte za čias federálnej reprezentácie ČSSR bol spolu s Václavom Ježkom ako tréner pri najväčšom úspechu – zisku titulu majstra Európy 1976 v Belehrade. Vengloša vyhlásili za trénera 20. storočia na Slovensku. 

Jeho život je spätý so Slovanom Bratislava, s ktorým ešte ako hráč a kapitán získal v roku 1955 titul majstra Československa. Preto aj pri oslave jubilea 75 rokov dostal od gratulantov modrú ružu, „keďže má belasé srdce“. Vengloš ako hráč hral za československú B-reprezentáciu, olympijský výber či výber ligy. Má miesto v Sieni slávy slovenského futbalu.

S trénerskou kariérou začal Jozef Vengloš v roku 1966 v Austrálii. Ako kouč FC Sydney Prague (1967 – 1969) sa stal víťazom Austrálskeho pohára i víťazom austrálskej ligy. Neskôr sa stal aj trénerom austrálskej reprezentácie. Po návrate od „protinožcov“ viedol VSS Košice (1969-1971), súčasne bol aj tréner reprezentácie do 23 rokov, s ktorou získal titul majstra kontinentu. V rokoch 1973 až 1976 bol hlavný tréner Slovana Bratislava, s ktorým sa stal dvakrát majstrom Československa a vyhral aj Československý pohár.

Jozef Vengloš s najvyšším ocenením FIFA - Order of Merit.
Foto
TASR/PAVEL NEUBAUER

Jozef Vengloš patril k hlavným strojcom zlatého belehradského úspechu československých futbalistov, ktorí v roku 1976 získali historický titul majstrov Európy. Ako kouč získal bronz z ME 1980 a piate miesto z MS 1990. Ako tréner sa predstavil aj na neúspešných MS 1982. So 76 zápasmi je medzi trénermi čs. reprezentačného mužstva rekordér v počte odkoučovaných zápasov. Presadil sa aj na klubovej úrovni. V roku 1983 sa stal trénerom Sportingu Lisabon, viedol FT Kuala Lumpur. V roku 1990 sa navždy zapísal do histórie futbalu ako prvý nebritský tréner anglického klubu v najvyššej súťaži v kolíske futbalu, Aston Villu viedol do roku 1991.

V rokoch 1986 a 1987 pracoval s reprezentáciou Malajzie, v rokoch 1987 - 1990 viedol tím Československa, na lavičke ktorého opäť v spolupráci so súputníkom Václavom Ježkom prenikli na MS v Taliansku až do štvrťfinále. Pracoval aj vo Fenerbahce Istanbul, neskôr trénoval Omán, Celtic Glasgow, v ktorom dostal prezývku Dr. Jo a do ktorého pritiahol Ľubomíra Moravčíka. Trénerskú kariéru uzavrel v japonskom Jef United Ičihara.

V roku 1993 sa Jozef Vengloš logicky stal prvým trénerom reprezentácie samostatného Slovenska. Viedol ju od 6. apríla 1993 do 15. júna 1995 s bilanciou 16 zápasov - 5 výhier, 4 remízy a 7 prehier. Neuspel s tímom v kvalifikácii EURO 1996 v Anglicku a tak ešte v jej priebehu ho vymenil Jozef Jankech. Venglošovo viacnásobné angažovanie do úlohy trénera Výberu sveta a Európy bolo „čerešničkou“ na bohato zdobenej futbalovej torte.

Do roku 2013 pôsobil Jozef Vengloš ako predseda Aliancie európskych futbalových trénerov a pravidelne prednášal o futbale, dovedna v 120 krajinách. Bol predsedom komisie UEFA pre technický pokrok, technickým poradcom FIFA, členom výkonného výboru SFZ, poradcom prezidenta SR aj ministra školstva SR. Má na konte viaceré vyznamenania od FIFA a UEFA,  vrátane najvyššieho vyznamenania FIFA – Order of Merit, ktoré mu udelili v roku 2014. V roku 2001 sa stal aj laureátom ceny Krištáľové krídlo v kategórii šport za vynikajúce výsledky v oblasti trénerstva a za dlhoročnú reprezentáciu slovenského futbalu po celom svete.

Blahoželanie Jozefa Vengloša (vpravo) Františkovi Chmelárovi k zvoleniu za predsedu SOV v roku 1999 vo voľbách, v ktorých získal Vengloš druhý najvyšší počet hlasov.
Foto
JÁN SÚKUP

V roku 1999 Jozef Vengloš kandidoval za predsedu Slovenského olympijského výboru (SOV). Vo voľbách, v ktorých 1. kole zvíťazil František Chmelár, dostal spomedzi piatich kandidátov druhý najvyšší počet hlasov. V rokoch 2001 – 2004 viedol etickú komisiu SOV. V roku 2001 dostal Bronzové kruhy SOV, v roku 2009 Strieborné kruhy SOV. V roku 2011 bol na 41. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru prijatý za čestného člena SOV. Za príkladné vystupovanie v duchu fair play počas celého pôsobenia v športe získal v roku 1993 Cenu fair play predsedu SOV, aj  Čestný diplom Medzinárodného výboru fair play UNESCO (CIFP).

ČESŤ JEHO PAMIATKE! 

Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque