Olympijské hnutie vo svete aj na Slovensku v dvoch dieloch relácie RTVS SK DEJINY
V rámci dlhodobého cyklu SK DEJINY odvysielala RTVS v apríli na Dvojke dva diely takmer hodinových diskusií o olympijskom hnutí vo svete aj na Slovensku. Cyklus SK DEJINY nesie podtitul „Populárno-náučná diskusia o objavovaní zlomových okamihov našich dejín.“
Obe časti relácie sa nakrúcali v priestoroch Slovenského olympijského a športového múzea na prízemí Domu športu v Bratislave. Vďaka tomu sa diváci mohli aspoň letmo zoznámiť aj s unikátnymi exponátmi, ktoré v múzeu môžu vidieť jeho návštevníci.
V prvej časti, ktorá sa venovala obdobiu do roku 1948, moderátor relácie Ľubomír Bajaník debatoval so športovými historikmi, profesormi Jánom Grexom a Miroslavom Bobríkom a s kurátorkou Slovenského olympijského a športového múzea Zdenkou Letenayovou. Záznam relácie, odvysielanej v premiére 18. apríla, si môžete pozrieť TU:
Druhá časť, ktorú RTVS na Dvojke premiérovo odvysielala 25. apríla večer, bola reč o období po roku 1948. Moderátor Ľubomír Bajaník v nej debatoval s bývalou dlhoročnou podpredsedníčkou Slovenského olympijského výboru a olympioničkou v atletike Máriou Mračnovou a so športovým publicistom, dlhé roky pôsobiacim na mediálnom oddelení Slovenského olympijského a športového výboru Ľubomírom Součekom. Záznam relácie si môžete pozrieť TU:
Obidve debaty boli bohato ilustrované veľmi cennými dobovými fotografiami a videozáznamami.
V rámci cyklu SK DEJINY bol športovej tematike venovaný celý apríl. V dňoch 4. a 11. apríla boli premiérovo odvysielané dve relácie o športe v Bratislave – do roku 1945 a po roku 1945. Tie si môžete pozrieť TU, resp. TU.
Partnermi moderátora Ľubomíra Bajaníka v debatách na túto tému boli v prvom prípade publicista venujúci sa histórii bratislavského športu Igor Machajdík, športový historik Miroslav Bobrík a historik Matej Hanula. V druhej relácii diskutovali historička Laura Krišteková-Pastoreková, predsedníčka Olympijského klubu (OK) Bratislava Mária Mračnová a podpredseda OK Bratislava Dušan Noga.
Fanúšikovia športu sa v každej z uvedených štyroch relácií dozvedia mnoho zaujímavých vecí o histórii olympijského hnutia vo svete i na Slovensku, či slovenského a osobitne bratislavského športu. V spojení s historickými zábermi je to veľmi cenné pre šírenie osvety a historického povedomia o vývoji športu.