Športové aktuality
Video
4 min. čítania

Věra Čáslavská venuje po jednom olympijskom zlate z Tokia i Mexico City Múzeu telesnej kultúry v SR!

Ľubomír Souček
No video provider was found to handle the given URL. See the documentation for more information.

BRATISLAVA 22. augusta (SOV) – Najúspešnejšia športovkyňa v histórii bývalého Československa Věra Čáslavská v stredu po roku znovu navštívila Slovensko. V symbolický deň 45. výročia agresie armád piatich štátov niekdajšej Varšavskej zmluvy do ČSSR – 21. augusta – sa na Magio pláži v Bratislave zúčastnila na slovenskej premiére 1,5-hodinového dokumentárneho filmu Olgy Sommerovej o nej s názvom Věra´68. Návštevu oboch dám zabezpečili organizátori festivalu Bažant Kinematograf. Ten vyvrcholil práve v stredu večerným premietaním filmu, ktorý bol ocenený ako najlepší český dokument minulého roka a získal už ocenenia na festivaloch v Šanghaji, Miláne či Karlových Varoch.

Film Věra´68 pútavo zachytáva vzlety a pády legendárnej svetoznámej športovej hviezdy prvej veľkosti s nadmieru pohnutým životným osudom. Sedemnásobná olympijskávíťazka v športovej gymnastike, štvornásobná majsterka sveta, jedenásťnásobná majsterka Európy, štvornásobná najúspešnejšia športovkyňa ČSSR a v roku 1968 najúspešnejšia športovkyňa sveta Věra Čáslavská sa stala jedným zo symbolov roka 1968. Podpísala manifest Dvetisíc slov a azda jediná z jeho slávnych signatárov svoj podpis nikdy neodvolala; na OH 1968 v Mexico City 1968, kde získala štyri zlaté a dve strieborné medaily (najúspešnejšia účastníčka s tromi zlatými a jedným strieborným kovom bola už na predchádzajúcich OH 1964 v Tokiu), sa zase preslávila tichým protestom proti sovietskej agresii voči Československu. Po cvičení v prostných, v ktorom sa o víťazstvo delila so súperkou zo ZSSR Larisou Petrikovou, pri hraní sovietskej hymny sklonila hlavu a odvrátila ju od vlajok.

Toto gesto jej získalo obrovské sympatie zahraničia, ale doma jej po začiatku tzv. normalizácie na jar 1969 veľmi priťažilo, takisto ako mexická svadba v kostole so strieborným atlétom z OH v Tokiu Josefom Odložilom. Najslávnejšia športovkyňa sveta tých čias bola potom päť rokov nezamestnaná.

Možnosť odfotografovať sa s Věrou Čáslavskou po bratislavskej premiére filmu Věra´68 využili viaceré bývalé slovenské športové gymnastky, pre ktoré predstavovala nedostižný idol. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Možnosť odfotografovať sa s Věrou Čáslavskou po bratislavskej premiére filmu Věra´68 využili viaceré bývalé slovenské športové gymnastky, pre ktoré predstavovala nedostižný idol.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Nielen o športovej sláve, ale aj o období ďalšieho vzletu a pádu, keď sa po roku 1989 najprv stala poradkyňou prezidenta ČSFR Václava Havla a predsedníčkou Československého olympijského výboru a potom ju psychicky na dlhé roky na kolená zrazila široko medializovaná rodinná tragédia, vypovedá Věra Čáslavská veľmi úprimne v pozoruhodnom filme Olgy Sommerovej, ktorý mal byť pôvodne natočený ako  jej rekviem. Až zázračným spôsobom sa však po dlhých rokoch v ústraní vrátila „do života“ a od konca roku 2009 ju znovu vidno na verejnosti. A predovšetkým od vlaňajšieho životného jubilea, keď mala premiéru nielen film o ne, ale na trhu sa objavila aj kniha Pavla Kosatíka Život na Olympe je mediálny záujem o ňu obrovský. Aj v Bratislave dovedna viac než tri hodiny čelila novinárskym otázkam najprv na tlačovke a potom pri množstve individuálnych rozhovoroch.

Aj pre strieborného medailistu z ME 1979 Jozefa Konečného to bolo s Věrou Čáslavskou stretnutie po dlhých rokoch. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Aj pre strieborného medailistu z ME 1979 Jozefa Konečného to bolo s Věrou Čáslavskou stretnutie po dlhých rokoch.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Pre Slovensko i naše olympijské hnutie má mimoriadny význam jej na tlačovke verejne vyrieknutý sľub, že po jednej svojej zlatej olympijskej medaile tak z Tokia 1964, ako aj z Mexico City 1968, venuje SZTK – Múzeu telesnej kultúry v Slovenskej republike. „Už vlani som sľúbila, že tieto medaily venujem do slovenského múzea, pretože som bola vtedy československá pretekárka a Praha nemôže mať všetko. Takže odkážem tieto dve medaily Slovensku,“ povedala Věra Čáslavská (môžete si to vypočuť aj vo videu pod článkom), ktorá potom už v súkromnej debate dodala, že na Slovensku sa vždy cítila veľmi dobre, naozaj rada tu súťažila a pri vlaňajšej aj tohtoročnej návšteve ju ľudia prijali veľmi dobre. „Vždy som reprezentovala aj Slovákov, nielen Čechov,“ dodala žena, ktorá v roku 1993 ako posledná predsedníčka ČSOV významne prispela k bezproblémovému rozdeleniu majetku ČSOV medzi novovzniknuté národné olympijské výbory Česka a Slovenska.

No video provider was found to handle the given URL. See the documentation for more information.
p24
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque