Športové aktuality
Video
14 min. čítania

Prípravy azerbajdžanského Baku na premiérové Európske hry v júni 2015 sú impozantné

Ľubomír Souček
No video provider was found to handle the given URL. See the documentation for more information.

BAKU 30. septembra (SOV/EOV) – V decembri 2012 pridelili Európske olympijské výbory (EOV) azerbajždanskej metropole Baku právo usporiadať premiérové Európske hry - a už od 12. do 28. júna 2015 sa tam odohrá inaugurácia nového multišportového podujatia, aké športovo najsilnejší kontinent na rozdiel od Afriky, Ázie či Ameriky doteraz nemal. Zúčastní sa na ňom viac než 6000 športovcov zo všetkých 49 európskych krajín, ktorí budú súťažiť v 20 športoch – 17 olympijských a 3 neolympijských – dovedna o 253 medailových kompletov. To je rozsah, ktorý toto megapodujatie čiastočne približuje olympijským hrám.

Organizačný výbor Európskych hier 2015 (BEGOC) v Baku organizoval koncom septembra priamo v hlavnom meste Azerbajdžanu nielen otvorený deň pre národné olympijské výbory (NOV), ale aj seminár pre tlačových atašé NOV a novinárov z európskych krajín. Na pozvanie BEGOC som sa ako manažér mediálnej komunikácie SOV zúčastnil na seminári. Vďaka tomu som mohol priamo na tvári miesta vidieť prípravy takmer 2,5-miliónového mesta na pobreží Kaspického mora, ktoré svoju prosperitu postavilo predovšetkým na bohatých náleziskách ropy, na premiéru nového typu podujatia.

No video provider was found to handle the given URL. See the documentation for more information.


Clegg: Organizátori olympiád mávajú na prípravy sedem rokov, Baku má len 30 mesiacov

Presvedčil som sa, že tempo príprav je impozantné. A kvalitu zabezpečujú špičkoví experti zo zahraničia. Tí sú nielen medzi manažérmi jednotlivých činností a športovísk, ale napríkla
Simon Clegg pred fotografiou s panorámou Baku, ktorej dominujú tri Plamenné veže. FOTO: BEGOC
Simon Clegg pred fotografiou s panorámou Baku, ktorej dominujú tri Plamenné veže.
Foto
BEGOC

d aj medzi architektmi niektorých novo budovaných zariadení.

V pozícii operatívneho šéfa BEGOC spočiatku pôsobil Američan Jim Scherr, ktorý si v minulosti získal veľké meno vo funkcii výkonného riaditeľa Olympijského výboru USA. Keď sa pred štyrmi mesiacmi z rodinných dôvodov vrátil do USA, vo funkcii ho nahradil Simon Clegg, ktorý dlho zastával podobnú funkciu v Britskej olympijskej asociácii, a potom významne prispel k úspechu olympijských hier 2012 v Londýne.

„V súčasnosti má BEGOC 924 zamestnancov, z toho 340 je zo zahraničia. Pochádzajú z 37 krajín a sú to predovšetkým technickí experti. Mnohí z nich sa podieľali na prípravách OH v Aténach, Pekingu alebo v Londýne, či ZOH vo Vancouvri a v Soči. Okrem toho viacerí mladí šikovní ľudia tu získali ročné štipendiá. Počet pracovníkov sa bude ešte zvyšovať, v čase hier by sme mali mať okolo 1600 zamestnancov,“ odpovedal na moju otázku Simon Clegg.

Odpočítavanie času do začiatku Európskych hier 2015 vidíte v meste na troch miestach. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Odpočítavanie času do začiatku Európskych hier 2015 vidíte v meste na troch miestach.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Keď som sa Simona Clegga spýtal, čo v súčasnosti považuje za najväčšiu výzvu pre organizačný štáb, spontánne vybuchol: „Všetko! V krátkom čase musíme finalizovať výstavbu športovísk, získať ďalších šikovných ľudí do BEGOC, zrealizovať nábor desaťtisíc dobrovoľníkov, naplniť marketingový plán, rokovať s televíznymi spoločnosťami v jednotlivých krajinách o vysielacích právach – a veľa ďalších vecí.“

Na úvod seminára Simon Clegg povedal: „Na prípravy olympijských hier mávajú organizátori sedem rokov. Baku však má len dvaapol roka. Musíme všetko stihnúť za krátkych tridsať mesiacov a je jasné, že nemôžeme si dovoliť stratiť ani deň.“ Potom vysvetlil, prečo seminár naplánovali až na druhý deň, keď na prvý deň zaradili prehliadku športovísk – bežne to býva naopak: „Chceli sme, aby ste najprv videli obrovskú dynamiku rozvoja tejto krajiny a tohto mesta.“

Pre BECOG pracuje od konca júla aj Slovenka Simona Vargová, ktorej angažovanie odporučil SOV. Ukázala nám krásne nové sídlo organizačného výboru v centre mesta, neďaleko od nábrežia, kam sa BECOG nedávno presťahoval.
 


Zoznámte sa: dediny pre športovcov i médiá

Novopostavená hlavná dedina pre športovcov v Baku. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Novopostavená hlavná dedina pre športovcov v Baku.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Projekt Európskych hier 2015 je koncentrovaný s jednou výnimkou priamo na územie mesta Baku.

Prepravný čas z olympijskej dediny na najvzdialenejšie športovisko v meste sa odhaduje na 42 minút. Excentricky sú plánované len súťaže v rýchlostnej kanoistike - v 300 kilometrov vzdialenom Mingačevire. Zatiaľčo všetci ostatní účastníci podujatia sa letecky prepravia priamo do Baku (pre nás je výhodné, že z Viedne sa tam každodenne lieta priamo), vodáci pristanú na letisku v Gandži, 80 km od dejiska ich súťaží. Vzhľadom na veľkú vzdialenosť od Baku je samozrejmé, že vodákov prichýli samostatná dedina v Mingačevire, ktorá pozostáva zo štyroch novopostavených budov. V dvoch typoch apartmánov tam bude štyristo lôžok.

Novopostavená dedina pre športovcov v Baku pozostáva z trinástich 10-15-poschodových budov. Spolu 1042 apartmánov má kapacitu viac než sedemtisíc lôžok (3755 dvojposteľových spálni s priemernou plochou 22 m2). Napriek tomu, že celkový počet členov výprav v Baku presiahne číslo deväťtisíc, nebude preplnená. Na rozdiel od olympiád totiž organizátori EH 2015 povoľujú príchod športovcov najskôr štyri dni pred začiatkom súťaží v príslušnom športe a odchod už do dvoch dní po ich skončení. To znamená, že rotácia jednotlivých skupín výprav bude výrazná.

Pohľad do jednej zo spální obrovských apartmánov v dedine pre športovcov. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Pohľad do jednej zo spální obrovských apartmánov v dedine pre športovcov.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Mimochodom, ubytovanie priestory v hlavnej dedine, ktorá je už hotová, sú nebývalo rozsiahle. Apartmán s tromi spálňami pre šesť ľudí má celkovú plochu 190 m2, čo je v porovnaní s dedinou na OH 2012 v Londýne rovný dvojnásobok! Vo všetkých priestoroch dedín (s výnimkou jedální) bude bezplatné wifi-pripojenie na internet, čo platí aj pre mediálnu dedinu, ktorá je v tesnom susedstve dediny pre športovcov. V mediálnej dedine bude 1464 izieb, pričom ceny ubytovania sú veľmi prijateľné – jednoposteľová izba s raňajkami stojí 50 eur, dvojposteľová 65 na noc. Bezplatný internet – káblový aj wifi – budú mať médiá k dispozícii aj na športoviskách, dokonca aj v oficiálnych autobusoch. Akreditačná karta poslúži aj na bezplatné využívanie mestskej hromadnej dopravy, vrátane metra a vláčika premávajúceho na prímorskom bulváre.

Tak ako aj na olympiádach, akreditácia bude nahrádzať vstupné víza do krajiny – vízovú povinnosť má väčšina štátov vrátane Slovenska. V snahe, aby podujatie naštívilo čo najviac turistov zo zahraničia, prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev nedávno podpísal dekrét, na základe ktorého ani diváci so zakúpenou platnou vstupenkou nebudú pri príchode do krajiny potrebovať víza.
 

Výstavba Národného štadióna má byť dokončená vo februári. FOTO: BEGOC
Výstavba Národného štadióna má byť dokončená vo februári.
Foto
BEGOC

Športoviská Európskych hier 2015 v Baku

Súťaže EH 2015 sa odohrajú na 18 športoviskách – z nich 12 je trvalých a 6 bude len dočasných. Z trvalých športovísk organizátori už v čase kandidatúry mohli ponúknuť sedem, ďalších päť sa stavia. Športoviská v Baku sú rozložené do štyroch zón.

zóne dediny pre športovcov, ktorá je najbližšie k medzinárodnému letisku, sa nachádza novo budovaný Národný štadión na atletiku, otvárací aj záverečný ceremoniál (kapacita 65 000 divákov). Na štadióne, ktorý už má jasné kontúry, sa denne v trojsmennej prevádzke strieda spolu 8000 robotníkov. Výstavbu majú dokončiť vo februári.

Národná gymnastická aréna. FOTO: BEGOC
Národná gymnastická aréna.
Foto
BEGOC

Blízko neho je Národná gymnastická aréna s kapacitou 6800 divákov pre všetky odvetvia gymnastiky (okrem súťaží v troch olympijských sú v programe EH aj akrobatika a aerobik). Na tomto športovisku sa v júni konali majstrovstvá Európy v modernej gymnastike, čo bola vôbec prvá testovacia súťaž pred EH. Účastníčky týchto ME sa stali aj prvými obyvateľkami dediny pre športovcov, ktorá v tom čase ešte nebola celkom dokončená.

Kryštálová hala (vľavo vedľa nej budova hlavného tlačového strediska) a najväčšia zástava na svete. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Kryštálová hala (vľavo vedľa nej budova hlavného tlačového strediska) a najväčšia zástava na svete.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

V zóne Námestia zástavy je najväčšia koncentrácia športovísk. Už tam stojí Kryštálová hala, v ktorej sa konalo doteraz najvýznamnejšie podujatie v Baku – Spevácka súťaž Eurovízie v roku 2012. Počas EH 2015 veľkú halu pre 20 000 divákov rozdelia na tri časti – v jednej sa bude hrať volejbal (kapacita 6000 divákov) v druhej sa odohrá turnaj v boxe (3400 divákov) a v tretej sa uskutočnia súťaže v šerme, karate i v taekwonde (2000 divákov). Hneď vedľa tejto haly so zvláštnou architektúrou je ďalšia „tradičná“ hala, v ktorej bude hlavné tlačové stredisko (hlavné vysielacie centrum pre televízne a rozhlasové centrum bude na výstavisku v blízkosti letiska).

Takto bude po dokončení vyzerať Aquatické centrum. VIZUALIZÁCIA BECOG
Takto bude po dokončení vyzerať Aquatické centrum. VIZUALIZÁCIA BECOG

Pomerne blízko pri Kryštálovej hale vyrastá rozsiahle Aquatické centrum na všetky plavecké súťaže (pre 6000 divákov). Hneď vedľa neho stavajú dočasné športoviská - vodnopólový štadión pre 2000 divákov a ihriská na plážový volejbal (3700 divákov) i plážový futbal (3500 divákov; v Baku klasický futbal nebude, len jeho plážová verzia, populárna v týchto končinách), resp. na streetball (2000 divákov).

V tzv. mestskom klastri v oblasti centra Baku sú tri športoviská: hala na turnaje v bedmintone a stolnom tenise pre 2000 divákov, futbalový štadión Tofika Bachramova, na ktorom sa odohrajú lukostrelecké súťaže (hľadisko pre 35 000 divákov dočasne zredukujú na 3400) a

Práce vo vnútri Arény Hejdara Alijeva. FOTO: BECOG
Práce vo vnútri Arény Hejdara Alijeva.
Foto
BECOG

Aréna Hejdara Alijeva pre džudo, zápaseniesambo (kapacita 7800 divákov; zápasenie je spolu s futbalom najpopulárnejší azerbajdžanský šport a medzinárodne najúspešnejší). V uliciach mesta sa uskutočnia aj súťaže v cestnej cyklistike, ich štart aj cieľ by mal na hlavnom mestskom bulvári.

Tzv. západné športoviská sú od seba výrazne vzdialené. Priamo pri mori leží novo budovaný dočasný velopark na cyklistické súťaže v BMX (2000 divákov). V jeho blízkosti (na pláži Bilgali) sa má súťažiť aj v triatlone. To sa však rozhodlo úplne nedávno, preto na priloženej mapke toto športovisko chýba. O dosť ďalej je strelecké centrum pre 730 divákov, ktoré ešte len stavajú a v jeho blízkosti aj velopark na horskú cyklistiku.

Medzi západné športoviská patrí aj 300 km vzdialený Mingačevir. Ten leží pri rovnomennom jazere, na ktorom sa uskutočnia súťaže v rýchlostnej kanoistike (vodný slalom v programe EH 2015 nie je).


V 15 odvetviach 11 športov v Baku pôjde aj o účasť na OH 2016

„Európske hry nemajú byť replikou olympijských hier. Niektoré olympijské športy v ich programe chýbajú, zato tu budeme mať tri neolympijské športy, plus viacero ďalších neolympijských odvetví,“ upozornil na seminári Simon Clegg, operatívny šéf BEGOC. „Športové federácie si v Baku môžu odskúšať niektoré nové súťažné formáty,“ doplnil ho šéf služieb a operácií pre športovcov v BEGOC James Macleod. Mimochodom, v rámci skokov do vody bude aj ukážka podvodných plaveckých disciplín. Ďalší experiment plánujú organizátori v džude, kde sa budú konať aj dve súťaže slepých džudistov.

Scenéria Baku pri pohľade od Kryštálovej haly. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Scenéria Baku pri pohľade od Kryštálovej haly.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

V 15 odvetviach 11 športov budú Európske hry v Baku súčasťou

kvalifikačného procesu na Hry XXXI. olympiády v Riu de Janeiro 2016. V streľbe víťazi všetkých 15 súťaží priamo postúpia na olympiádu. To isté platí aj pre víťazov stolnotenisových dvojhier. V triatlone víťazi v oboch kategóriách vybojujú miestenku do Ria pre svoju krajinu. V lukostreľbe, troch disciplínach cyklistiky, taekwonde, volejbale aj v plážovom volejbale budú najúspešnejší účastníci EH získavať body do svetového rebríčka, ktorý bude rozhodujúci pre postup na olympiádu. Aj v boxe aj v oboch zápasníckych štýloch bude úspech v Baku dôležitý pre postup do Ria. V atletike a v plávaní budú príslušné medzinárodné federácie z Baku uznávať splnenie olympijských limitov.

Práve v dvoch kľúčových olympijských športoch – v atletike a v plávaní - však budú súťaže výrazne ochudobnené o veľkú väčšinu hviezd. Ich európske federácie – EA, resp. LEN - si totiž neželali konkurenciu voči vlastným lukratívnym európskym šampionátom. V atletike budú iba počas dvoch dní súťažiť len miešané tímy (pri skoku do výšky aj o žrdi sa plánujú súťaže v uliciach mesta), pričom to bude len súťaž III. európskej ligy. Paradoxne, slovenskí atléti sa na EH „kvalifikovali“ letným vypadnutím z II. európskej ligy... Účasť v plaveckých športoch je zase obmedzená vekovou hranicou 18 rokov, vo vodnom póle len 17 rokov.

Mapa športovísk v Baku, s ktorými sa počéta na Európske hry 2014. Chýba na nej športovisko na triatlon. VIZUALIZÁCIA. BEGOC
Mapa športovísk v Baku, s ktorými sa počéta na Európske hry 2014. Chýba na nej športovisko na triatlon. VIZUALIZÁCIA. BEGOC

Futbal je veľmi špecifický aj na olympiádach - v Baku bude v programe len jeho plážová verzia, iná by zrejme nemala význam. Okyptená účasť v atletike aj v plávaní však môže byť aj daňou za krátky čas na prípravu tohto nového podujatia. Na dohodu s ich silnými európskymi federáciami, ktoré už mali podpísané lukratívne kontrakty na vlastné majstrovstvá Európy, zostalo Európskym olympijským výborom málo času. Navyše termínový kalendár podujatí je už veľmi prehustený. Je však zrejmé, že vo väčšine športov budú mať súťaže v Baku špičkovú úroveň.  „Nechceme týmto podujatiam nahrádzať v niektorých športoch európske šampionáty. Ale fakt je ten, že veľa európskych federácií nemá dosť peňazí na vlastné kontinentálne šampionáty, a pre ne sú Európske hry veľmi atraktívne,“ vysvetľuje Simon Clegg.

O štyri roky podľa jeho slov môže byť situácia výrazne odlišná - a priaznivejšia pre Európske hry. Najmä ak by Medzinárodný olympijský výbor 8. a 9. decembra na mimoriadnom zasadnutí v Monte Carle pri schvaľovaní Agendy 2020 schválil, že všetky kontinentálne hry by sa vo všetkých olympijských športoch stali oficiálnou kvalifikáciou na olympijské hry 2020. O tejto téme sa v kuloároch vážne hovorí. Uvidíme...


253 súťaží v 31 odvetviach 20 športoch, slovenská výprava bude oveľa početnejšia ako na olympiádach

Takto má po dokončení vyzerať srdce Európskych hier 2015: Národný štadión. VIZUALIZÁCIA BEGOC
Takto má po dokončení vyzerať srdce Európskych hier 2015: Národný štadión. VIZUALIZÁCIA BEGOC

V programe EH 2015 by podľa jeho najnovšej revízie malo byť 253 súťaží v 31 športových odvetviach 20 športov (17 olympijských a 3 neolympijských). Celkový počet účastníkov zo 49 európskych krajín sa kalkuluje na 6076, veľkosť ich sprievodu by mala byť polovičná, teda spolu 3038. Na porovnanie – na olympijských hrách v Londýne štartovalo z 204 krajín, súťažili v 302 disciplínach 28 športov.

Z olympijských športov sa v Baku budú odohrajú súťaže v plaveckých športoch (bazénové, synchronizované, skoky do vody, vodné pólo - spolu 56 disciplín), gymnastike (športová, moderná, akrobatická, trampolíny, aerobik – spolu 34), streľbe (19), zápasení (18), džude (18), kanoistike (15), boxe (15), šerme (12), cyklistike (cestná, horská a BMX – 8), taekwonde (8), lukostreľbe (5), bedmintone (5), volejbale (4), stolnom tenise (4), triatlone (2), basketbale (verzia streetball – 2) a v atletike (len atypická súťaž miešaných družstiev – 1). Z neolympijských športov sa bude súťažiť v karate (12 disciplín), plážovom futbale (turnaj mužov - 1) a v bojovom umení sambo, čo bola iniciatíva domácich.

Slovensko má už viac než 8 mesiacov pred začiatkom podujatia istú účasť 90 športovcov. V atletike môžeme postaviť miešané družstvo maximálne s 50 športovcami (25 mužov plus 25 žien). V rýchlostnej kanoistike máme istých 16 miest – 12 pre mužov a 4 pre ženy. V zápasení budú EH 2015 zároveň európskym šampionátom, Slovensko môže postaviť 10 športovcov - 5 voľnoštýliarov, 4 „klasikov“ a 1 ženu. V plávaní Slovensko dostalo kvótu 7 športovcov (3 + 4). V športovej gymnastike máme istú účasť 1 muža a 1 ženy, v lukostreľbe 1 ženy. Istá je aj účasť nášho družstva streetbalistiek so štyrmi basketbalistkami.

Predpokladá sa, že zo Slovenska by sa mali, resp. mohli zúčastniť aj športovci súťažiaci v ďalších plaveckých športoch, streľbe, džude, boxe, šerme, cyklistike, stolnom tenise, triatlone, plážovom volejbale a v karate. Uzávierka tzv. long listu (širší okruh potenciálnych účastníkov) je stanovená na 12. marca 2015 a definitívna uzávierka prihlášok na 1. mája 2015.

Kalkuluje sa, že celkový počet slovenských športovcov by mal výraznejšie prevýšiť číslo sto. Na porovnanie – na OH 2012 v Londýne súťažilo len 47 Slovákov, predtým v Pekingu 2008 ich nastúpilo len o desať viac. Je možné aj to, že naša výprava bude početnejšia než doteraz najväčšia slovenská na olympijských hrách, keď SOV do Sydney v roku 2000 vďaka účasti až troch kolektívov (družstvá futbalistov, vodných pólistov a basketbalistiek) vyslal dovedna 112 športovcov.

Podujatia a športovci
p24
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque