4 min. čítania

Na pretekoch SP v Krakove 2. Slafkovský v C1 aj mix Stanovská, Bátik, 5. Stanovská v C1

Krakov 30. júna a 1. júla (TASR) - Slovenský singlkanoista Alexander Slafkovský si vybojoval v 2. kole Svetového pohára slalomárov na divokej vode v Krakove druhé miesto. Rýchlejší od neho o 0,27 sekundy bol len Brit David Florence, tretí skončil Čech Michal Jáně (+0,56) a štvrtý ďalší slovenský singlista Matej Beňuš (+0,70). Slafkovský, ktorý pred týždňom skončil doma v Liptovskom Mikuláši taktiež druhý, sa v priebežnom poradí SP dostal na čelo celkového hodnotenia. Vo svojej kariére v pretekoch SP už dosiahol 23 medailových umiestení (6-11-6). Zo semifinále sa nepodarilo postúpiť 18. Mirgorodskému, ktorý nabral štyri sekundy penalizácie, až 20. Martikán ťukol raz.

Na prvé miesto v tejto sezóne Slafkovský zatiaľ čaká, pokojne a bez napätia. "Je to úplne jedno, len nech skončím na pódiu, na ňom je vždy dobre," povedal spokojne. "Musím si ešte celú jazdu poriadne pozrieť, no takéto finále si nikto z nás nepamätá. Bolo nesmierne vyrovnané, prvých šesť v necelej sekunde, normálna paľba, bolo vidieť, ako je ťažké dostať sa na stupne. Hneď hore mi prvá protiprúdna bránka nevyšla ideálne a ešte v závere som trošku zaváhal, ale aj tak to bolo super," dodal Slafkovský.

V ženskom kajaku zastupovala slovenský slalom vo finále 19-ročná Eliška Mintálová, ktorá obsadila 10. miesto, Michaela Haššová skončila v semifinále na 17. mieste. Vo finále Mintálová zaplatila nováčikovskú daň, do 9. bránky bolo všetko v poriadku, potom však náročný úsek medzi 9. až 11. bránkou nezvládla, v závere minula 19. bránku a pripravila sa o výraznejšie umiestenie. Vo finále vládla, tak ako týždeň predtým v Liptovskom Mikuláši, Austrálčanka Jessica Foxová.

Slovenský deblkanoistický mix Soňa Stanovská, Ján Bátik obsadil druhé miesto. Predstihla len ich česká dvojica Tereza Fišerová, Jakub Jáně, ktorá jej tak odplatila minulotýždňovú prehru v 1. kole SP v L. Mikuláši.

Singlistka Soňa Stanovská obsadila v nedeľňajšom finale C1 žien 5. miesto, keď opäť s veľkým náskokom triumfovala Austrálčanka Jessica Foxová. Po 2. kole SP má v historickej bilancii slovenský slalom na konte 250 umiestení na stupňoch víťazov (106-80-64). V semifinále skončili ďalšie dve singlistky SR, 12. Monika Škáchová a 16. Simona Maceková. Vo finálovej desiatke chýbali aj obaja kajakári, v semifinále 12. Martin Halčin a 21. Jakub Grigar. Vo finále zažiaril takmer dokonalou jazdou olympijský víťaz z Ria Brit Joseph Clarke.

Do finále Stanovská postúpila z 10. priečky. Štartovala ako prvá a nabrala až osem sekúnd penalizácie. Pre mladú singlistku, ktorá deň predtým spolu s Bátikom skončila v mixe druhá, to však bolo najmä zbieranie skúseností. V silnom vetre mali na trati s 22 bránkami starosti aj jej konkurentky, štyri z nich vynechali bránky, a tak na Stanovskú pripadla veľmi dobrá 5. priečka. Víťazná Foxová vyhrala aj napriek štyrom trestným sekundám. Dosiaľ v SP nepoznala pocit prehry, v L. Mikuláši v 1. kole SP triumfovala v kajaku i kanoe a rovnaké double zopakovala aj v Krakove.

Finálové výsledky - C1 muži: 1. Florence (V. Brit.) 83,86 (0), 2. Alexander SLAFKOVSKÝ (SR) 84,13 (0), 3. Jáně (ČR) 84,42 (0), 4. Matej BEŇUŠ 84,56 (0), ... v semifinále 18. Marko MIRGORODSKÝ 91,41 (4), 20. Michal MARTIKÁN (všetci SR) 91,54 (2), K1 ženy: 1. Foxová (Austr.) 91,51 (0), 2. Bauduová (Fr.) 92,40 (0), 3. Hornová (Tal.) 92,43 (0), ... 10. Eliška MINTÁLOVÁ 145,02 (54), v semifinále 17. Michaela HAŠŠOVÁ (obe SR) 98,82 (2), C2 mix: 1. Fišerová - Jáně (ČR) 105,92 (0), 2. Soňa STANOVSKÁ - Ján BÁTIK (SR) 113,92 (2), 3. Stachová - Pochwala (Poľ.) 114,59 (0), C1 ženy: 1. Foxová (Austr.) 96,51 (4), 2. Vilarrublová (Špan.) 101,04 (0), 3. Satilová (Braz.) 101,73 (2), ... 5. Soňa STANOVSKÁ (SR) 113,28 (8), v semifinále 12. Monika ŠKÁCHOVÁ 108,64 (4), 16. Simona MACEKOVÁ (obe SR) 112,57 (4), K1 muži: 1. Clarke (V. Brit.) 76,93 (0), 2. Kauzer (Slovin.) 78,24 (0), 3. Prskavec (ČR) 78,70 (0), ... v semifinále 12. Martin HALČIN 82,21 (2), 21. Jakub GRIGAR (obaja SR) 83,60 (2).