Šport a olympizmus
6 min. čítania

Pred 60 rokmi sa bratislavský rodák Pavel Schmidt stal olympijským víťazom vo veslárskom dvojskife spolu s Václavom Kozákom

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Zlatý československý dvojskif z OH 1960 v Ríme - Pavel Schmidt vpredu, za ním Václav Kozák.
Foto
archív autora
Pavel Schmidt, jediný slovenský olympijský víťaz vo veslovaní.
Pavel Schmidt, jediný slovenský olympijský víťaz vo veslovaní.
Foto
archív autora

Slovenské veslovanie malo v ére našej štátnej samostatnosti pod piatimi kruhmi len skromné zastúpenie. Pri slovenskej letnej olympijskej premiére v Atlante 1996 obsadil dvojskif Ján Žiška, Ondrej Hambálek 11. miesto, v Sydney 2000 skončil potom Ján Žiška v skife desiaty a v Aténach 2004 dvojskif Ľuboš Podstupka, Lukáš Babač podstúpil do B-finále. Odvtedy na slovenského veslára na OH čakáme márne. V minulosti sa však dvaja Slováci tešili dokonca z olympijskej medaily. Rodák z Margecian Július Toček bol na OH 1964 v Tokiu člen bronzovej osemveslice ČSSR a bratislavský rodák Pavel Schmidt sa na OH 1960 v Ríme v dvojskife s Václavom Kozákom dokonca stal olympijským víťazom! Od tohto triumfu uplynie vo štvrtok 3. augusta presne 60 rokov...

Odchovaný Dunajom

Krstné meno síce Pavel Schmidt dostal české, ale vyrastal a dlhé roky veslárskej kariéry absolvoval v Bratislave (na svet tam prišiel 9. februára 1930), kde jazdil za kluby ŠVK a Slovan. Odchovaný bol teda Dunajom.

Schmidt si vybral náročnú cestu – vrcholovú športovú prípravu (v Slovane jazdil predovšetkým v dvojskife s Ctiborom Reiskupom) niekoľko rokov kombinoval s vysokoškolským štúdiom psychiatrie. Začiatkom 50. rokov minulého storočia vôbec nebolo bežné, aby špičkový športovec vyštudoval vysokú školu, ale jemu sa to podarilo.

Stal sa dodnes jediným absolventom Lekárskej fakulty UK, ktorý získal olympijskú medailu.

Na vojenčine do dvojskifu s Kozákom

Pravda, treba povedať, že najväčšie veslárske úspechy dosiahol Schmidt až po tom, keď vysokoškolské štúdium ukončil a v roku 1958 narukoval do Dukly Terezín.

V Dukle mal Pavel vzhľadom na svoj absolvovaný študijný odbor pôsobiť predovšetkým v oblasti lekárskej starostlivosti – ako psychológ. Predpokladalo sa, že ako aktívny športovec je už za zenitom výkonnosti. Schmidt však všetkých prekvapil. V Dukle presvedčil o šesť rokov mladšieho výborného skifára pôvodom od českých Loun Václava Kozáka, aby to s ním skúsil v dvojskife. Kozák súhlasil a utvoril s ním vynikajúcu dvojicu. Mladší Čech dominoval v tom, čo sa robilo na vode a starší vzdelaný Slovák zase na suchu. Ich spolupráca pokračovala aj po tom, čo sa Schmidt po skončení vojenčiny vrátil do Bratislavy. V zime sa stretávali na spoločnom tréningu na bežkách, na jar a v lete raz zašiel Slovák za Čechom trénovať spolu na Labe, inokedy zase veslovali na Dunaji.

Najprv európske striebro

Už na ME 1959 vo francúzskom Macone Kozák so Schmidtom poriadne zavarili favorizovanej sovietskej dvojici Berkutov, Ťukalov a získali striebro. Na príklade päť rokov nezdolaných sovietskych hviezd videli, že špičkový dvojskif sa dá zložiť aj z ľudí, ktorí často trénujú samostatne, veď Ťukalov bol Leningradčan a Berkutov Moskovčan.

V olympijskom roku potvrdili Kozák so Schmidtom vysoké ambície najprv víťazstvom na prestížnej regate v Luzerne. Hoci Schmidt mal už 30 rokov, v lodi dobre držal tempo s podstatne mladším borcom.

Olympijský triumf po tridsiatke

Pavel Schmidt a Václav Kozák.
Pavel Schmidt a Václav Kozák.
Foto
archív autora

Vodácke súťaže na OH v Ríme sa konali na jazere Albano, neďaleko od pápežského letného sídla Castel Gandolfo. Hoci Schmidt ako psychiater mohol mať „recept“ na ovládnutie nervozity, našim novinárom sa pred súťažou priznal: „Pocit zodpovednosti je v nás úžasne vybičovaný...“

Našich vyžrebovali do jednej rozjazdy spolu s Berkutovom a Ťukalovom a Kozák so Schmidtom ju senzačne vyhrali. Finále bolo v programe o tri dni neskôr. Naša dvojica prvú päťstovku zvládla veľmi rýchlo, za 1:36 min. Po kilometri už viedla o 0,48 s pred francúzskou osádkou Duhamel, Monnereau, Berkutov s Ťukalovom boli až na piatom mieste. A do cieľa Kozák so Schmidtom svoj náskok pred zvyškom poľa stále zvyšovali. Zlatú medailu vyhrali s náskokom bezmála troch sekúnd pred obhajcami titulu!

Pavel Schmidt sa po zisku zlatej medaily vyznal: „Naša jazda bola vyvrcholením nekonečnej driny. Vedeli sme, že musíme vyhrať a preraziť konečne dopredu. V cieli sme boli obaja úplne vyčerpaní. Keď sa hrala hymna, ledva som stál na nohách. Celé moje telo bola jedna bolesť a utrpenie. O hodinu neskôr som sa však už cítil na vrchole blaha.“

Zo „zlatej“ výsledkovej listiny, OH 1960 RÍMLago di Albano, 3. 9. 1960, veslovanie – dvojskif: 1. Václav Kozák, Pavel Schmidt (ČSSR) 6:47,50 min, 2. Aleksandr Berkutov, Jurij Ťukalov (ZSSR) 6:50,49, 3. Ernst Hürlimann, Rolf Larcher (Švaj.) 6:50,59. Štartovalo 16 osádok zo 16 krajín.

Spoločná plavba trvala pomerne krátko

Najväčšia chvíľa v športovej kariére Pavla Schmidta a Václava Kozáka - pri preberaní zlatých olympijských medailí, ktoré získali na jazere Albano pri Ríme na OH 1960.
Najväčšia chvíľa v športovej kariére Pavla Schmidta a Václava Kozáka - pri preberaní zlatých olympijských medailí, ktoré získali na jazere Albano pri Ríme na OH 1960.
Foto
archív autora

Olympijský triumf bol vrchol spoločnej kariéry Kozáka so Schmidtom, ale aj oslabil ich motiváciu. Víťazstvo už nedokázali na vrcholnej súťaži zopakovať. Na ME 1961 v Prahe získali v dvojskife ešte aspoň bronz, ale na prvých majstrovstvách sveta v Luzerne 1962 skončili „až“ štvrtí.

Ďalší rok začali olympijskí víťazi na domácej scéne prehrávať s dvojskifom Andrs – Hofmann. Vtedy sa dravejší, výkonnejší a vzhľadom na mladší vek pochopiteľne ambicióznejší Kozák rozhodol pre návrat do skifu. V ňom sa ešte v tom istom roku stal majstrom Európy.

Po augustovej agresii emigroval

Schmidtova pretekárska kariéra sa však rozpadom úspešnej dvojice skončila a začal sa venovať trénerstvu. Od roku 1966 viedol reprezentáciu Mexika. Keď o dva roky neskôr v auguste vojská piatich štátov Varšavskej zmluvy obsadili územie ČSSR, rozhodol sa pre emigráciu do Švajčiarska. Tam mu po ďalšom štúdiu uznali lekársky diplom.

Po trénerskom aj psychologickom pôsobení v športovej škole, ktorú založil, si Schmidt otvoril súkromnú psychiatrickú prax v Solothurne. Žil pritom v Magglingene a 14. augusta 2001 zomrel v Bieli.

Je zaujímavé, že aj druhý slovenský olympijský medailista vo veslovaní, o deväť rokov mladší Július Toček, emigroval a takisto zomrel vo Švajčiarsku, len o tri roky neskôr ako Schmidt...                                                     

Cena Pavla Schmidta za výkon roka v olympijskej disciplíne

Slovenský olympijský a športový výbor už od roku 2005 každoročne udeľuje jednotlivcovi alebo kolektívu za najhodnotnejší výkon roka v olympijskej disciplíne Cenu Pavla Schmidta.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque