Patrícia Tománková je po strhujúcom finále opäť majsterkou sveta

Peter
Pašuth
Patrícia Tománková po triumfe na MS dorastencov v Lime.
IJF.org

Členka Juniorského olympijského tímu Patrícia Tománková je už dvojnásobnou dorasteneckou majsterkou sveta v džude. Po vlaňajšom triumfe na svetovom šampionáte do 40 kg v chorvátskom Záhrebe tentoraz triumfovala vo váhe do 44 kg na majstrovstvách sveta v peruánskej Lime.

Patrícia Tománková ukázala v Lime skvelú taktickú i fyzickú pripravenosť. Od prvého do posledného súboja musela so súperkami tvrdo bojovať o víťazstvo.

Sedemnásťročná členka 1. JC Pezinok si najskôr v osemfinále poradila v nadstavenom čase s Aizat Naukenovovou z Kazachstanu. Vo štvrťfinále získala vyhrala s Belgičankou Maelys Dapaovou vďaka dvom waza-ari. V semifinále vďaka bodovanému chmatu uspela na waza-ari nad Alinou Bogusovou, ktorá štartovala ako neutrálna športovkyňa.

Patrícia Tománková počas finále na MS dorastencov v Lime s Julianou Yamasakiovou.
IJF.org

Finále s Brazílčankou Julianou Yamasakiovou bolo vyrovnané, strhujúce, dlho otvorené a veľmi napínavé. Súperky sa predvádzali skvelé technické džudo a hľadali priestor na prekvapenie jedna druhej. Celý čas sa objavovali pokusy o tomoe-nage, o-uchi-gari a seoi-otoshi. Tománková a ani Yamasakiová nechceli dať oponentnke priestor na získanie bodov. Napokon po 8 minútach a 13 sekundách sa z víťazného ipponu radovala slovenská dorastenka.

Patrícia Tománková si vybojovala tretiu medailu z dorasteneckých majstrovstiev sveta za sebou. Okrem dvoch zlatých má doma aj bronz z roku 2022. Tento rok vo váhe do 44 kg vybojovala aj titul majsterky Európy. Víťazka Európskeho olympijského festivalu mládeže 2023 si tak buduje pôsobivý džudistický životopis.

Patrícia Tománková s otcom a trénerom Jozefom, v pozadí jej mama.