“Okrúhli” jubilanti z radov olympionikov zo Slovenska v roku 2021
Desiatky olympionikov zo Slovenska budú v roku 2021 oslavovať okrúhle jubileá. Sú medzi nimi aj štyria olympijskí medailisti – krasokorčuliar Karol Divín (85), futbalista Ivan Mráz, volejbalista Jozef Labuda (obaja 80) a cyklista Anton Tkáč (70), plus viacerí medailisti z majstrovstiev sveta či Európy – z „veteránov“ kajakár Ladislav Čepčiansky (90), gymnasta Pavel Gajdoš (85), atlétka Mária Mračnová (75), vzpierač Anton Baraniak (70). Medzi jubilantmi však budú aj mnohé ďalšie výrazné osobnosti nášho športu.
Prinášame kompletný prehľad olympionikov zo Slovenska, resp. úzko spätých so Slovenskom, ktorí v roku 2021 oslávia okrúhle narodeniny – prinajmenšom päťdesiate. V okruhu jubilantov sú traja deväťdesiatnici, dvaja 85-roční, po štyria osemdesiatnici, 75-roční aj 70-roční, piati šesťdesiatnici a až 29 päťdesiatnikov.
90 ROKOV
LADISLAV ČEPČIANSKY (rýchlostná kanoistika) * 2. 2. 1931 Nitrianska Streda – vo výprave ČSR, resp. ČSSR – 1956: K1
DUŠAN HOUDEK (športová streľba) * 2. 4. 1931 Bratislava – vo výprave ČSSR– 1960: ľubovoľná malokalibrovka 3x40 – 4. (1139), ľubovoľná malokalibrovka 60 – vyradený v kvalifikácii.
RUDOLF ČILLÍK (beh na lyžiach) * 7. 11. 1931 Kremnica – vo výprave ČSR – 1960:
85 ROKOV
KAROL DIVÍN (krasokorčuľovanie) * 22. 2. 1936 Budapešť (Maďarsko) – vo výprave ČSR, resp. ČSSR -1956: muži – 5., 1960: muži – 2., 1964: muži – 4.
PAVEL GAJDOŠ (športová gymnastika) * 1. 8. 1936 Veľké Berezné (Ukrajina) – vo výprave ČSSR – 1960: družstvo– 4., viacboj – 28., 1964: družstvo – 6., kvalifikácia viacboja – 10.
80 ROKOV
IVAN MRÁZ (futbal) * 24. 5. 1941 Levoča – vo výprave ČSSR – 1964: 2.
FRANTIŠEK BOČKO (športová gymnastika) * 7. 7. 1941 Veľké Čaníkovice, Šenkvice – vo výprave ČSSR – 1964: družstvo – cestujúci náhradník, 1968: družstvo – 4., viacboj – 22.
JOZEF LABUDA (volejbal) * 13. 12. 1941 Bratislava – vo výprave ČSSR – 1964: 2. (avšak nehral pre chorobu).
IVAN FERÁK (plávanie) * 18. 12. 1941 Bratislava – vo výprave ČSSR – 1964:
75 ROKOV
MILAN HURTALA (veslovanie) * 16. 6. 1946 Bratislava – vo výprave ČSSR – 1968: osemveslica – ako člen osádky postúpil do finále, ale v ňom pre chorobu neštartoval.
MÁRIA MRAČNOVÁ-FAITHOVÁ (atletika) * 24. 9. 1946 Košice – vo výprave ČSSR – 1968: skok do výšky – 6. (178), 1976: skok do výšky – 4. (189).
IVAN NÉMETHY (športová streľba) * 10. 11. 1946 Martin – vo výprave ČSSR – 1976: ľubovoľná pištoľ – 14. (552), 1980: ľubovoľná pištoľ – 13. (557).
LADISLAV PETRÁŠ (futbal) * 1. 12. 1946 Necpaly, Prievidza – vo výprave ČSSR – 1968: družstvo nepostúpilo zo skupiny.
70 ROKOV
IVAN DANIŠ (atletika) * 29. 1. 1951 Žilina – vo výprave ČSSR – 1972:
JANA KUŤKOVÁ (hádzaná) * 14. 2. 1951 Bratislava – vo výprave ČSSR – 1980: 5.
ANTON TKÁČ (dráhová cyklistika) * 30. 3. 1951 Lozorno – vo výprave ČSSR – 1972: pevný kilometer – 13. (1:08,78), stíhacie preteky družstiev – vyradený v kvalifikácii, 1976: šprint – 1., 1980: šprint – 4.
ANTON BARANIAK (vzpieranie) * 20. 6. 1951 Hlohovec – vo výprave ČSSR – 1980:
VLADIMÍR SIRVOŇ (volejbal) * 8. 7. 1951 Myjava – vo výprave ČSSR – 1980: 8.
60 ROKOV
PETER ALMÁŠY (ľadový hokej) * 11. 2. 1961 Poprad – vo výprave Francúzska – 1992: 8.
EVA ĎURIŠINOVÁ (krasokorčuľovanie) * 20. 3. 1961 Bratislava – vo výprave ČSSR – 1976: ženy – 18.
HELENA VAŠÁKOVÁ (rýchlostná kanoistika) * 27. 4. 1961 Bratislava – vo výprave ČSSR – 1980: K2
JANA POLAKOVIČOVÁ (rýchlostná kanoistika) * 28. 6. 1961 Bratislava – vo výprave ČSSR – 1980: K1
VLADIMÍR FRÁK (severská kombinácia) * 15. 8. 1961 Dolný Smokovec – vo výprave ČSSR – 1984: jednotlivci – 25.
50 ROKOV
BRANISLAV JÁNOŠ (ľadový hokej) * 8. 1. 1971 Trenčín – vo výprave Slovenska – 1994: 6., 1998: 10.
DANIEL KRČMÁŘ (biatlon) * 8. 1. 1971 Ústí nad Orlicí (Česko) – vo výprave Slovenska – 1994: 4x7,5 km – 18.,
RADION KERTANTI (zápasenie voľným štýlom) * 9. 1. 1971 Čikola (Rusko) – vo výprave Slovenska – 1996:
EVA LOWEOVÁ-ORVOŠOVÁ (cestná a horská cyklistika): * 18. 1. 1971 Liptovský Mikuláš – vo výprave Slovenska – 1996: horská cyklistika, cross country – 9., cestné preteky jednotlivkýň s hromadným štartom – 27.
JÁN ŽIŠKA (veslovanie) * 29. 1. 1971 Bratislava – vo výprave Slovenska – 1996: dvojskif – 11. (s Hambálkom), 2000: skif – 10.
ADRIANA CHAMAJOVÁ (basketbal) * 1. 2. 1971 Ružomberok – vo výprave ČSFR – 1992: 6.
ĽUBOMÍR MACHYNIAK (biatlon) * 7. 2. 1971 Brezno – vo výprave Slovenska – 1998:
JAROSLAV ŽITŇANSKÝ (atletika) * 18. 2. 1971 Piešťany– vo výprave Slovenska – 1996: hod diskom – 38. (51,50), 2004: hod diskom – 35. (53,30).
JURAJ IŽDINSKÝ (vodné pólo) * 1. 3. 1971 Bojnice – vo výprave ČSFR – 1992: 12.
ĽUDOVÍT PLACHETKA (box) * 27. 3. 1971 Gelnica – vo výprave Česka – 1996:
JAROSLAV JEŘÁBEK (dráhová cyklistika) * 2. 4. 1971 Louny (Česko) – vo výprave Slovenska – 2000: olympijský šprint družstiev – 6., keirin – pre pád nedokončil repasáž 1. kola, 2004: tímový šprint družstiev – 12., šprint – vypadol v 1. kole, keirin – nepostúpil z opráv 1. kola.
PAVOL DINDŽÍK (vodné pólo) * 25. 4. 1971 Bratislava – vo výprave ČSFR – 1992: 12.
RENÁTA HIRÁKOVÁ (basketbal) * 27. 5. 1971 Košice – vo výprave ČSFR – 1992: 6., vo výprave Slovenska – 2000: 7.
JARMILA MIHOČKOVÁ (stolný tenis) * 12. 6. 1971 Bratislava – vo výprave ČSFR – 1992: štvorhra – s Hrachovou vyradené v 2. kole.
EDUARD BALÚCH (vodné pólo) * 30. 6. 1971 Bojnice – vo výprave ČSFR – 1992: 12.
PAVEL SLÁDEK (biatlon) * 9. 7. 1971 Ostrava (Česko) – vo výprave Slovenska – 1994: 4x7,5 km – 18.,
ANDREA KUKLOVÁ-CHUPÍKOVÁ (basketbal) * 17. 7. 1971 Poprad – vo výprave ČSFR – 1992: 6.
ANDREJ KRAVÁRIK (volejbal) * 28. 7. 1971 Piešťany – vo výprave Grécka – 2004: 7.
CSABA OROSZ (rýchlostná kanoistika) * 10. 8. 1971 Dunajská Streda – vo výprave Slovenska – 1996: C2 1000 m – 7. (s Pálešom), C2 500 m – 8. (s Pálešom).
IVAN HUDAČ (beh na lyžiach) * 10. 8. 1971 Šuňava – vo výprave Slovenska – 1998:
ARNOLD BUGÁR (športová gymnastika) * 2. 9. 1971 Bratislava – vo výprave ČSFR – 1992: kvalifikácia viacboja – 77.
JÁN PARDAVÝ (ľadový hokej) * 8. 9. 1971 Trenčín – vo výprave Slovenska – 1998: 10., 2002: 13.
PAVOL RYBÁR (ľadový hokej) * 12. 10. 1971 Skalica – vo výprave Slovenska – 1998: 10., 2002: 13.
RICHARD ŠECHNÝ (ľadový hokej) * 19. 10. 1971 Prešov – vo výprave Slovenska – 2002: 13.
SOŇA MIHOKOVÁ (biatlon) * 11. 11. 1971 Liptovský Mikuláš – vo výprave Slovenska – 1994:
JAROSLAV TÖRÖK (ľadový hokej) * 1. 12. 1971 Martin – vo výprave Slovenska – 2002: 13.
MICHAL PANČÍK (futbal) * 17. 12. 1971 Brezno – vo výprave Slovenska – 2000: 13.
DAGMAR HUŤKOVÁ (basketbal) * 20. 12. 1971 Banská Bystrica – vo výprave Slovenska – 2000: 7.
RAYMOND KOPKA (vzpieranie) * 20. 12. 1971 Nitra – vo výprave Veľkej Británie – 1992: do