Okrúhle jubileá olympionikov zo Slovenska v roku 2023
V roku 2023 oslávia okrúhle jubileá mnohí olympionici zo Slovenska. Pripravili sme ich kompletný prehľad.
Medzi jubilantmi sú aj viacerí olympijskí medailisti. Olympijský šampión 1952 v boxe Ján Zachara je najstarší z celej spoločnosti jubilantov. Dňa 27. augusta oslávi už 95. narodeniny.
O desať rokov budú mať v tomto roku traja olympijskí medailisti. Strieborný zo ZOH 1968, bronzový zo ZOH 1964 a mnohonásobný medailista z MS - hokejista Jozef Golonka, ako aj traja členovia strieborného družstva futbalistov ČSSR z OH 1964 Vojtech Masný (8. júla), Ján Geleta (13. septembra) a Ľudovít Cvetler (17. septembra).
75 rokov oslávi 1. júna dvakrát strieborná športová gymnastka (z OH 1964 a 1968) a majsterka sveta Marianna Némethová-Krajčírová a 2. septembra tretí brankár strieborného hokejového tímu ČSSR zo ZOH 1976 Pavol Svitana.
70 rokov bude mať 27. februára členka striebornej štafety bežkýň na lyžiach ČSSR zo ZOH 1976 a medailistka z MS Gabriela Svobodová-Sekajová (dnes Soukalová).
O desať rokov menej oslávi 13. apríla bronzový voľnoštýliar z OH 1988 a majster sveta Jozef Lohyňa, 14. septembra tretí brankár bronzového tímu ČSSR na ZOH 1992 Jaromír Dragan, 1. októbra členka strieborného tímu pozemných hokejistiek ČSSR na OH 1980 Iveta Šranková (dnes Hritzová) a 4. decembra bronzový krasokorčuliar zo ZOH 1984 Jozef Sabovčík.
Veľmi významné medzinárodné úspechy dosiahli aj viacerí ďalší jubilanti:
Športová gymnastka Anna Marejková (dnes Krausová), štvrtá a piata na OH 1956, oslávi 24. októbra 90. narodeniny.
80 rokov oslávi 4. januára krasokorčuliarska olympionička, trénerka olympijského medailistu Jozefa Sabovčíka a matka hokejového olympionika Vladimíra Búřila Agnesa Búřilová-Wlachovská. Rovnaké jubileum čaká 27. januára volejbalovú medailstku z ME Pavlínu Štefkovú (dnes Kohútovú), 26. júla niekdajšiu spoludržiteľku svetového rekordu v behu na 100 m Evu Gleskovú-Lehockú a 17. augusta ďalšiu veľkú volejbalovú osobnosť Hildu Mazúrovú.
75 rokov bude mať 27. mája atletický vicemajster Európy Dušan Moravčík.
Do radov sedemdesiatnikov pribudnú okrem iného basketbalový medailista z ME Gustáv Hraška (5. januára), dvojnásobný majster sveta v ľadovom hokeji Marián Šťastný (8. januára), bronzová krasokorčuliarka z ME Liana Drahová (22. apríla), niekdajšia výborná basketbalistka a medailistka z MS i ME Yvetta Polláková, neskôr Paulovičová (4. mája), aj gymnastický vicemajster Európy Jozef Konečný (2. decembra).
Medzi tohtoročnými šesťdesiatnikmi sú napríklad vzpieračský vicemajster sveta Miloš Čiernik (19. januára), náš kolega zo SOŠV a bývalý výborný vodný pólista Vidor Borsig (11. februára), strelecký majster Európy Ján Kermiet (16. marca), najlepší vodný pólista našej histórie Roman Poláčik (24. augusta), aj prvá slovenská bežkyňa na lyžiach s triumfami v pretekoch Svetového pohára Alžbeta Havrančíková (27. septembra).
Na kótu 50 sa v tomto roku okrem iných dostanú zápasnícky medailista z MS Attila Bátky (21. januára), hokejoví majstri sveta Dušan Milo (5. marca) a Róbert Petrovický (26. októbra), dve biatlonistky – vicemajsterka sveta a päťnásobná olympionička Martina Halinárová-Schwarzbacherová-Jašicová (22. apríla) a členka štvrtej i piatej štafety na ZOH, neskôr trénerka Paulíny Fialkovej Anna Murínová (14. novembra), bývalá tenistka svetovej Top 10 Karina Habšudová, dnes Cíleková (2. augusta), cyklista a úspešný športový riaditeľ tímov Petra Sagana Ján Valach (19. augusta), aj piata vodná slalomárka z OH Gabriela Brosková (18. decembra).
Z viacerých úspešných českých olympionikov, ktorí v čase štartu na OH či ZOH pôsobili v strediskách vrcholového športu na Slovensku, pripomíname olympijského medailistu v modernom päťboji z OH 1976 Bohumila Starnovského (3. októbra oslávi 70) a dvoch slávnych šesťdesiatnikov – bronzového zo ZOH 1992 a majstra sveta v skokoch na lyžiach Jiřího Parmu (jubileum oslávi už 9. januára) a skvelého hokejistu a kapitána českého tímu olympijských víťazov z Nagana 1998 Vladimíra Růžičku (60 rokov dovŕši 6. júna), ktorý v období svojho prvého olympijského štartu v Calgary 1988 hrával za Duklu Trenčín.
PREHĽAD TOHTOROČNÝCH OKRÚHLYCH JUBILANTOV Z RADOV OLYMPIONIKOV ZO SLOVENSKA
95 ROKOV
ZACHARA JÁN (box) * 27. 8. 1928 Kubra, Trenčín – vo výprave ČSR - 1952:
90 ROKOV
MAREJKOVÁ ANNA (športová gymnastika) * 24. 10. 1933 Turzovka – vo výprave ČSR - 1956: družstvo – 5., kladina - 4.
85 ROKOV
GOLONKA JOZEF (ľadový hokej) * 6. 1. 1938 Bratislava – vo výprave ČSR, resp. ČSSR, resp. ČSSR - 1960: 4., 1964: 3., 1968: 2.
MASNÝ VOJTECH (futbal) * 8. 7. 1938 Chynorany – vo výprave ČSSR - 1964: 2.
GELETA JÁN (futbal) * 13. 9. 1943 Horné Motešice – vo výprave ČSSR - 1964: 2.
CVETLER ĽUDOVÍT (futbal) * 17. 9. 1938 Bernolákovo – vo výprave ČSSR - 1964: 2.
TÓTH VOJTECH (grécko-rímske zápasenie) * 16. 11. 1938 Baka – vo výprave ČSSR - 1960:
JARÁBEK STANISLAV (futbal) * 4. 12. 1938 Suchá nad Parnou – vo výprave ČSSR - 1968: družstvo nepostúpilo zo skupiny.
80 ROKOV
WLACHOVSKÁ AGNESA (krasokorčuľovanie) * 4. 1. 1943 Rožňava – vo výprave ČSSR – 1964: športové dvojice – 9. (s Bartosiewiczom).
ŠTEFKOVÁ PAVLÍNA (volejbal) * 27. 1. 1943 Rohožník – vo výprave ČSSR - 1968: 6.
HÁMOR MARTIN (lukostreľba) * 9. 3. 1943 Kalinovo – vo výprave ČSFR - 1992: jednotlivci – 65.
GLESKOVÁ-LEHOCKÁ EVA (atletika) * 26. 7. 1943 Zvolen – vo výprave ČSSR - 1964:
MAZÚROVÁ HILDA (volejbal) * 17. 8. 1943 Spišské Tomášovce – vo výprave ČSSR - 1968: 6., 1972: 7.
75 ROKOV
MORAVČÍK DUŠAN (atletika) * 27. 5. 1948 Bánov – vo výprave ČSSR - 1972:
NÉMETHOVÁ-KRAJČÍROVÁ MARIANNA (športová gymnastika) * 1. 6. 1948 Košice – vo výprave ČSSR - 1964: družstvo – 2., viacboj - 22., 1968: družstvo – 2., viacboj - 9., preskok - 4., 1972: družstvo – 5., viacboj - 18.
PAŽOUT MILOSLAV (zjazdové lyžovanie) * 8. 6. 1948 Krompachy – vo výprave ČSSR – 1968: obrovský slalom - 27., zjazd - 35., slalom – nedokončil.
VYSKOČIL PETER (moderný päťboj) * 10. 7. 1948 Bratislava – vo výprave ČSSR – 1976: družstvá – cestujúci náhradník.
SVITANA PAVOL (ľadový hokej) * 2. 9. 1948 Matejovce – vo výprave ČSSR – 1976: pôvodne bol necestujúcim náhradníkom; po chrípkovej epidémii a zranení druhého brankára Crhu ho dodatočne povolali do výpravy; v zápasoch proti USA a ZSSR bol náhradníkom na striedačke, ale striebornú medailu nedostal.
BARTÁKOVÁ MÁRIA (veslovanie) * 13. 11. 1948 Rimavská Sobota – vo výprave ČSSR - 1976: párová štvorka - 5.
70 ROKOV
HRAŠKA GUSTÁV (basketbal) * 5. 1. 1953 Spišská Sobota – vo výprave ČSSR - 1976: 6., 1980: 9.
ŠŤASTNÝ MARIÁN (ľadový hokej) * 8. 1. 1953 Bratislava – vo výprave ČSSR – 1980: 5.
SVOBODOVÁ-SEKAJOVÁ GABRIELA (beh na lyžiach) * 27. 2. 1953 Kremnica – vo výprave ČSSR – 1976: 4x5 km – 6.,
DRAHOVÁ LIANA (krasokorčuľovanie) * 22. 4. 1953 Liberec (Česko) – vo výprave ČSSR – 1968: športové dvojice – 12. (s Bartosiewiczom).
BOJANOVSKÝ PAVOL (basketbal) * 6. 9. 1953 Bratislava – vo výprave ČSSR - 1980: 9.
BOLEDOVIČOVÁ ELENA (hádzaná) * 9. 5. 1953 Bratislava – vo výprave ČSSR - 1980: 5.
POLLÁKOVÁ YVETTA (basketbal) * 4. 5. 1953 Prešov – vo výprave ČSSR - 1976: 4.
KONČEKOVÁ MÁRIA (hádzaná) * 11. 8. 1953 Trnava – vo výprave ČSSR - 1980: 5.
KONEČNÝ JOZEF (športová gymnastika) * 2. 12. 1953 Bratislava – vo výprave ČSSR - 1980: družstvo – 6.
KRÁLIKOVÁ ĽUDMILA (basketbal) * 31. 12. 1953 Bratislava – vo výprave ČSSR - 1976: 4.
60 ROKOV
ČIERNIK MILOŠ (vzpieranie) * 19. 1. 1963 Námestovo – vo výprave ČSSR, resp. ČSFR - 1988:
BORSIG VIDOR (vodné pólo) * 11. 2. 1963 Bratislava – vo výprave ČSFR - 1992: 12.
FABO JÁN (športová streľba) * 4. 3. 1963 Trenčín – vo výprave SR - 1996: ľubovoľná pištoľ - 20. (556), vzduchová pištoľ - 44. (569), 2000: vzduchová pištoľ - 17. (576), ľubovoľná pištoľ - 27. (548).
KERMIET JÁN (športová streľba) * 16. 3. 1963 Dovalovo – vo výprave ČSSR - 1988: bežiaci terč - 4.
SIMČÁKOVÁ ZORA (beh na lyžiach) * 27. 3. 1963 Liptovský Mikuláš – vo výprave ČSFR – 1992:
MIKULÁŠ MILAN (atletika) * 1. 4. 1963 Trnava – vo výprave ČSSR, resp. ČSFR – 1988: pre zranenie nenastúpil, 1992: trojskok – 15. (16,82).
LOHYŇA JOZEF (zápasenie voľným štýlom) * 13. 4. 1963 Zlaté Moravce – vo výprave ČSSR, resp. ČSFR - 1988:
SCHWENDTNER JOZEF (zápasenie voľným štýlom) * 1. 7. 1963 Dunajská Streda – vo výprave ČSSR - 1988:
ŠKANDÍK JOZEF (hádzaná) * 13. 7. 1963 Bojnice – vo výprave ČSSR - 1988: 6.
ŠKVAREK JOZEF (sánkovanie) * 19. 8. 1963 Poprad – vo výprave SR – 1994: muži - 19.
POLÁČIK ROMAN (vodné pólo) * 24. 8. 1963 Piešťany – vo výprave ČSFR - 1992: 12.
DUDÁŠ JURAJ (vzpieranie) * 10. 9. 1963 Komárno – vo výprave ČSSR - 1988:
DRAGAN JAROMÍR (ľadový hokej) * 14. 9. 1963 Liptovský Mikuláš – vo výprave ČSFR – 1992: 3., vo výprave SR - 1994: 6.
HAVRANČÍKOVÁ ALŽBETA (beh na lyžiach) * 27. 9. 1963 Poprad – vo výprave ČSSR, resp. ČSFR – 1988: 4x5 km - 7.,
ŠRANKOVÁ IVETA (pozemný hokej) * 1. 10. 1963 Zlaté Moravce – vo výprave ČSSR - 1980: 2.
ŠEMETKA DONALD (moderný päťboj) * 16. 11. 1963 Trnava – vo výprave ČSSR – 1988: družstvá – cestujúci náhradník.
KAKAŠČÍK PETER (hádzaná) * 4. 12. 1963 Prešov – vo výprave ČSFR - 1992: 9.
SABOVČÍK JOZEF (krasokorčuľovanie) * 4. 12. 1963 Bratislava – vo výprave ČSSR – 1984: muži - 3.
MESIARIK PETER (hádzaná) * 8. 12. 1963 Myjava – vo výprave ČSFR - 1992: 6.
ĽUBERDA MIROSLAV (zápasenie voľným štýlom) * 18. 12. 1963 Košice – vo výprave ČSSR - 1988:
50 ROKOV
HABORÁK MILAN (atletika)* 11. 1. 1973 Prešov – vo výprave SR – 2000: vrh guľou - 11. (19,06 – v kvalifikácii 20,00), 2004 – pre pozitívny dopingový nález pred súťažou vylúčený z Hier, 2008: vrh guľou – 30. (19,32).
BÁTKY ATTILA (grécko-rímske zápasenie) * 21. 1. 1973 Dunajská Streda – vo výprave SR – 2004:
KAPUŠ RICHARD (ľadový hokej) * 9. 2. 1973 Bratislava – vo výprave SR – 2002: 13., 2006: 5.
VANKO MIROSLAV (atletika) * 14. 2. 1973 Martin – vo výprave SR - 1996:
BACHLEDA JOZEF (severská kombinácia) * 23. 2. 1973 Poprad – vo výprave SR – 1994: jednotlivci - 51.
MURÍN IGOR (ľadový hokej) * 1. 3. 1973 Trenčianske Teplice – vo výprave SR – 1998: 10.
MILO DUŠAN (ľadový hokej) * 5. 3. 1973 Nitra – vo výprave SR – 2002: 13.
HALINÁROVÁ-SCHWARZBACHEROVÁ-JAŠICOVÁ MARTINA (biatlon) * 22. 4. 1973 Námestovo – vo výprave SR – 1994:
FERNYÁK ŠTEFAN (zápasenie voľným štýlom) * 2. 6. 1973 Dunajská Streda – vo výprave SR – 2000:
VALÁŠEK MAREK (jachting) * 12. 6. 1973 Trnava – vo výprave SR - 1996: Finn - 25.
KUBICA JÁN (rýchlostná kanostika) * 17. 6. 1973 Trenčín – vo výprave SR - 1996: C1
HABŠUDOVÁ KARINA (tenis) * 2. 8. 1973 Bojnice – vo výprave SR - 1996: dvojhra - vyradená v 2. kole, štvorhra - so Zrubákovou vyradené v 1. kole, 2000: dvojhra - vyradená v 2. kole, štvorhra - s Husárovou vyradené v 2. kole.
LUKÁČ RADOVAN (vodné pólo) * 10. 8. 1973 Košice – vo výprave ČSFR - 1992: 12.
VALACH JÁN (cestná cyklistika) * 19. 8. 1973 Myjava – vo výprave SR - 1996: cestné preteky jednotlivcov s hromadným štartom - 68., 2008: cestné preteky jednotlivcov s hromadným štartom – 62.
HAMBÁLEK ONDREJ (veslovanie) * 13. 9. 1973 Bratislava – vo výprave SR - 1996: dvojskif – 11. (so Žiškom).
PETROVICKÝ RÓBERT (ľadový hokej) * 26. 10. 1973 Košice – vo výprave SR – 1994: 6., 1998: 10., 2002: 13., 2006: pricestoval do dejiska ZOH ako náhradník, ale nezapísali ho na súpisku.
MURÍNOVÁ ANNA (biatlon) * 14. 11. 1973 Brezno – vo výprave SR – 1998: 4x7,5 km - 4.,
MATANIN MARCEL (atletika) * 15. 12. 1973 Vranov nad Topľou – 2004: maratón - 81. (2:50:26).
BROSKOVÁ GABRIELA (vodný slalom) * 18. 12. 1973 Liptovský Mikuláš – vo výprave SR - 1996: K1 - 5.
REPREZENTOVALI INÉ KRAJINY
80 ROKOV
STEER ANTAL (grécko-rímske zápasenie) * 10. 10. 1943 Bratislava – vo výprave Maďarska – 1968:
75 ROKOV
PATÓH MAGDOLNA (plávanie) * 12. 5. 1948 Fiľakovo – vo výprave Maďarska – 1964:
JUHÁSZ PÉTER (futbal) * 3. 8. 1948 Lučenec – vo výprave Maďarska – 1972: 2.
50 ROKOV
HLAVOŇOVÁ-KOVÁČIKOVÁ ZUZANA (atletika) * 16. 4. 1973 Šaľa – vo výprave Česka - 1996: skok do výšky - 11. (193), 2000: skok do výšky - 11. (190), 2004: skok do výšky - 26. (185).
PICHRTOVÁ ANNA (atletika) * 19. 5. 1973 Trenčín – vo výprave Česka – 2004: maratón – 28. (2:40:58).
GOMOLA ROMAN (boby) * 8. 12. 1973 Trenčín – vo výprave Česka – 2002: dvojboby – 16., 2006: dvojboby – 16., štvorboby – 14.
ČESKÍ OLYMPIONICI, PÔSOBIACI V ČASE ÚČASTI NA OH/ZOH V SLOVENSKÝCH KLUBOCH
Športovci, ktorí sa narodili na území dnešnej Českej republiky a majú český pôvod. Uvádzame ich účasť na OH/ZOH len v období, keď pôsobili v slovenských kluboch, resp. v strediskách vrcholového športu na Slovensku.
75 ROKOV
BUCHÁČEK PETR (cestná cyklistika) * 9. 6. 1948 Řetová – 1976: preteky jednotlivcov s hromadným štartom – 41., časovka družstiev na 100 km – 5. Člen Interu Bratislava.
WYBRANIEC JINDŘICH (rýchlostná kanoistika) * 2. 7. 1948 Český Těšín - 1976: štvorkajak 1000 – vyradený v semifinále. Príslušník ASVŠ Dukla Trenčín.
DOHNAL ZDENĚK (dráhová cyklistika) * 11. 8. 1948 Znojmo - 1976: stíhacie preteky družstiev – štvrťfinále (5. – 8.). Príslušník ASVŠ Dukla Trenčín.
70 ROKOV
STARNOVSKÝ BOHUMIL (moderný päťboj) * 3. 10. 1953 Praha – 1976: družstvá – 2., jednotlivci – 17., 1980: družstvá – 6., jednotlivci - 26. Príslušník ASVŠ Dukla Banská Bystrica.
60 ROKOV
PARMA JIŘÍ (skoky na lyžiach) * 9. 1. 1963 Frenštát pod Radhoštěm – 1984: stredný mostík – 10., veľký mostík - 23., 1988: stredný mostík – 5., veľký mostík - 29., družstvá – 4., 1992: veľký mostík – 5., stredný mostík – 10., družstvá – 3. Príslušník ASVŠ Dukla Banská Bystrica.
RŮŽIČKA VLADIMÍR (ľadový hokej) * 6. 6. 1963 Most - 1988: 6. Príslušník ASVŠ Dukla Trenčín.