Šport a olympizmus
Paríž
13 min. čítania

Parížske prípravy na OH 2024 boli plné zmien športovísk

Igor Kováč
Na dominante Paríža – Eiffelovej veži – má počas hier viať obrovská vlajka OH 2024.
Foto
Paris 2024

Takmer rok pred začiatkom olympijských hier v Paríži (uskutočnia sa 26. júla – 11. augusta 2024) sú prípravné práce v plnom prúde. Týka sa to samozrejme aj športovísk, pri ktorých organizačný výbor musel urobiť niekoľko neplánovaných zmien. V texte pre časopis OLYMPIC.sk jar/leto 2023 o nich písal Igor Kováč. Jeho text zverejňujeme aj na rovnomennej webovej stránke.

Organizátori hier už počas kandidatúry deklarovali kompaktný koncept hier, ktorý poskytne komfortné podmienky nielen športovcom a ich sprievodu, ale tiež ostatným akreditovaným účastníkom a v neposlednom rade aj divákom.

logo OH 2024
Foto
Paris 2024

Ich úmysel má pôvod aj v snahe minimalizovať environmentálne dopady organizácie podujatia a usporiadať prvé klimaticky pozitívne hry. K tomu mali prispieť aj malé prepravné vzdialenosti a z toho vyplývajúce nižšie emisie z dopravy.

Do plánov organizátorov však nepríjemne zasiahla pandémia COVID-19 a vojenský konflikt na Ukrajine. Tieto okolnosti napríklad zásadne pozdržali výstavbu jedného z mála olympijských športovísk, arénu Porte de la Chapelle, kde mali použiť 1500 ton ocele z ukrajinských oceliarní. Keďže tam výroba klesla o 70 %, museli byť nahradené dodávkami z južnej Európy a Poľska. Tým sa ukončenie prác namiesto leta 2023 posunie až na marci 2024.

Okrem toho organizátori musia čeliť aj zvýšeniu plánovaných nákladov. V snahe dosiahnuť 10-percentné úspory vo výške 400 miliónov dolárov hľadali alternatívne riešenia, ktoré by im umožnili optimalizovať výdavkovú časť rozpočtu. Tie zasiahli aj dejiská olympijských súťaží. To vyvolalo vlnu nevôle v radoch politikov, predstaviteľov dotknutých samospráv.

Srdce OH 2024 v Seine-Saint-Denis takmer dostalo infarkt

Už počas neúspešnej kandidatúry Paríža na OH 2012 mala byť štvrť Saint Denis na severnom okraji francúzskej metropoly hlavným centrom olympijského diania. Išlo o vcelku logický krok, pretože už pred futbalovými MS 1998 tam vybudovali štadión Stade de France a aj v jeho susedstve došlo k pozitívnej sídelnej transformácii.

Štvrť je súčasťou departmentu Seine-Saint-Denis, ktorý patrí k najchudobnejším v celom Francúzsku. V jeho sociálnej štruktúre dominuje marginalizovaná skupina prisťahovalcov. Práve hry sa mali stať impulzom na ďalšiu pozitívnu transformáciu v tejto oblasti.

Projekt OH 2024 si udržal tento prístup a zo Seine-Saint-Denis plánoval urobiť dejisko tých najvychytenejších olympijských súťaží. Okrem atletiky na štadióne Stade de France sa v jeho susedstve mali konať súťaže vo všetkých plaveckých disciplínach (s výnimkou diaľkového plávania), ale tiež zápolenia v športovej streľbe, volejbale a bedmintone. Zároveň mala byť na jeho území situovaná olympijská dedina, mediálna dedina, ako aj medzinárodné vysielacie centrum (IBC) a hlavné tlačové centrum (MPC).

Organizačný výbor bol však z úsporných dôvodov nútený hľadať alternatívy. V dôsledku toho plánované „srdce“ hier zažívalo priam infarktové stavy.

Prvou obeťou bol otvárací ceremoniál. Ten sa namiesto Stade de France uskutoční v centre Paríža na brehu Seiny, po ktorej sa výpravy budú plaviť 7 km na lodiach.

Takto by podľa organizátorov hier mala vyzerať scenéria vyvrcholenia otváracieho ceremoniálu OH 2024 v záhradách Trocadéra oproti Eiffelovej veži.
Takto by podľa organizátorov hier mala vyzerať scenéria vyvrcholenia otváracieho ceremoniálu OH 2024 v záhradách Trocadéra oproti Eiffelovej veži.
Foto
Paris

Ďalšie v poradí bolo plávanie, ktoré malo najskôr nájsť svoje miesto v novom plaveckom centre. Následne bolo presunuté do dočasného športoviska, ktorého výstavba by však stála niekoľko desiatok miliónov eur. Rozhodlo  sa preto o využití Areny92 vo štvrti La Défense, ktorá ponúkne pre plavcov impozantnú kulisu 17 000 divákov.

Dejiskom klasických plaveckých olympijských súťaží bude Arena´92 v štvrti La Défense.
Dejiskom klasických plaveckých olympijských súťaží bude Arena´92 v štvrti La Défense.
Foto
Paris 2024
Aktuálna podoba nového plaveckého centra, ktoré stavajú v štvrti St. Denis.
Aktuálna podoba nového plaveckého centra, ktoré stavajú v štvrti St. Denis.
Foto
Boris Demeter

Našťastie nové plavecké centrum, aj keď s nižšou kapacitou i tak stavajú – oproti Stade de France. Predstavia sa v ňom skokani do vody, akvabely a nakoniec aj vodní pólisti, ktorí mali pôvodne súťažiť v inom bazéne v rámci Saint Denis.

Exodus olympijských súťaží zo Seine-Saint-Denis sa dotkol aj dvoch ďalších športov. Tie z výstaviska v Le Bourget premiestnili do výstaviska na juhu Paríža (volejbal), resp. do haly Porte de la Chapelle (bedminton). Mimochodom, jej vybudovanie bolo jedným z hlavných záväzkov organizátorov a pôvodne mala vyrásť vedľa Accor arény v Bercy. Technické štúdie však odhalili obmedzenia v tejto lokalite a nové miesto sa našlo v severnej časti Paríža.

Aby toho nebolo málo, z výstaviska v Le Bourget presunuli aj hlavné mediálne centrum (MPC) – do Kongresového paláca na okraji Boulonského lesa, na skok od Víťazného oblúka.

Na výstavisku tak zostalo iba medzinárodné vysielacie centrum (IBC). V jeho susedstve v meste Dougny zostala mediálna dedina. Jej pôvodná kapacita 1300 bytových jednotiek sa však znížila zhruba na polovicu. To spôsobil súdny spor zo strany environmentálnych aktivistov. Do OH 2024 sa stihne postaviť len 700 bytových jednotiek, kde nájde ubytovanie asi 2000 pracovníkov televíznych spoločností.

Športová streľba v centre Francúzska

Ranám, ktoré utŕžilo pomyselné srdce hier, však stále nebol koniec. Na rad totiž prišlo aj dejisko súťaží v športovej streľbe. To malo byť vybudované ako dočasné športovisko v lokalite La Cournevue neďaleko výstaviska Le Bourget a v susedstve parku Georges-Valbon.

Po návrate predstaviteľov organizačného výboru z dejiska OH 2020 Tokia však dospeli k názoru, že rozloha plánovanej lokality nie je dostatočná a neposkytne dostatok priestoru pre divákov. Riešením bolo rozšírenie plochy pozemku, čo by však spôsobilo zásah do oblasti nachádzajúcej sa v zozname Natura 2000 s chránenými druhmi živočíchov. To bolo v ostrom rozpore s environmentálnymi záväzkami organizátorov.

Predstavitelia regiónu Ile-de-France ich navyše varovali, že nová environmentálna legislatíva by krátko pred konaním hier zásadne skomplikovala realizáciu projektu. Rozumnejšie tak bolo hľadať inú alternatívu.

Tú ponúkalo Národné strelecké centrum v Châteauroux v strednom Francúzsku, vzdialené 272 km od Paríža, ktoré je najväčším a najmodernejším streleckým centrom v Európe. Otvorené bolo v roku 2017 a po dokončení haly pre finálové súťaže v guľových disciplínach v roku 2022 ponúka dokonalé podmienky pre olympijské súťaže.

Podľa starostu mesta Gila Averousa je to veľká príležitosť pre celý región ukázať sa svetu. Veľkou výzvou však zostáva nájsť 600 ubytovacích jednotiek pre súťažiacich a ich sprievod. Riešenia si budú vyžadovať veľa kreativity, napr. v podobe využitia bývalého logistického a vzdelávacieho centra NATO. Dočasné prefabrikované konštrukcie použijú na to, aby doplnili už existujúce ubytovacie kapacity pre 300 osôb a ultramoderné stravovacie zariadenia.

Inou výzvou bude ubytovanie divákov, keďže v samotnom meste sú asi dve desiatky penziónov a hotelov. V širšom okolí by však mal byť dostatok ubytovacích kapacít. Ako optimistická sa ukazuje byť deklarovaná trojhodinová vzdialenosť od Paríža. Pri použití vlakového spojenia oficiálna internetová stránka hier dokonca uvádza, že by cesta mala trvať iba 2 hodiny a 15 minút.

Je viac než pravdepodobné, že realita bude úplne iná a predovšetkým zástupcovia médií budú mať o „zábavu“ postarané, aby dokázali pokryť aj túto časť olympijského diania. Pochopiteľne, komplikáciu to predstavuje aj z pohľadu Slovenska, keďže strelci patria už tradične k najväčším medailovým nádejam.

Organizátori museli tíšiť hnev predstaviteľov Seine-Saint-Denis

Aj keď sa zdá, že voľbou Châteauroux sa organizátorom podarilo vyriešiť ďalší z neočakávaných problémov, podobne pozitívny prístup k tomuto riešeniu nezaujali politickí predstavitelia Seine-Saint-Denis. Tí pred samotným rozhodnutím o preložení dejiska súťaží v športovej streľbe zorganizovali tlačovú konferenciu, na ktorej vyjadrili svoju veľkú nespokojnosť nad rozhodnutím organizačného výboru pripraviť ich department o podstatnú časť olympijského diania, ktoré tam malo zanechať čo najviac pozitívneho dedičstva.

Parížsky Stade de France.
Parížsky Stade de France.
Foto
Boris Demeter

V snahe upokojiť rozhorčenie miestnych politikov sa organizátori rozhodli ako kompenzáciu presunúť súťaže v boxe a šermiarsku časť moderného päťboja do výstaviska vo Villepinte, dejisko súťaží športového lezenia z Place de la Concorde do Le Bourget a medailové zápasy v sedmičkovom rugby zo štadióna Jeana Bouina na juhu Paríža do Stade de France.

V prípade šermu v rámci moderného päťboja môže ísť o určitú komplikáciu, keďže pôvodne sa mal uskutočniť na velodróme v Saint-Quentin-en-Yvelines neďaleko Versailles. Na tomto historickom mieste má prebehnúť zvyšná časť päťbojárskych súťaží.

Na turnaj v boxe sa pôvodne rátalo s využitím kurtu Suzanne Lenglenovej v areáli Roland Garros. Ten má mať inštalovanú zaťahovaciu strechu, napriek tomu by však jej ľahká konštrukcia neposkytla dostatočne kvalitné podmienky na priebeh súťaží. Finálové časti boxerského turnaja sa uskutočnia na centrálnom dvorci Philippa Chatriera, na ktorom je už zaťahovacia strecha k dispozícii.

Útechou pre Seine-Saint-Denis by malo byť dodržanie plánu revitalizovať 13 hektárov pozemkov v La Cournevue, kde mala pôvodne vyrásť dočasná olympijská strelnica. Toto miesto totiž patrilo francúzskemu ministerstvu obrany a počas druhej svetovej vojny bolo terčom častých bombardovaní. Súčasťou olympijských príprav aj naďalej zostane jeho dekontaminácia a realizácia vegetačných úprav.

Kompaktnosť projektu OH 2024 narušili aj hádzaná a basketbal

Šachy“ s olympijskými športoviskami sa dotkli aj hádzanárov a basketbalistov, ktorí sa nakoniec okrem Paríža predstavia aj na futbalovom štadióne Stade Pierre Mauroy v Lille vzdialenom 220 km. Na tomto štadióne so zaťahovacou strechou sú vytvorené podmienky aj pre halové športy, keďže umožňuje premiestniť polovicu futbalového ihriska tak, aby sa vytvoril priestor pre ďalšie tribúny a umiestnenie palubovky.

O hádzanárske medaily sa bude hrať na palubovke položenej na futbalovom trávniku Stade Pierre Mauroy v Lille.
O hádzanárske medaily sa bude hrať na palubovke položenej na futbalovom trávniku Stade Pierre Mauroy v Lille.
Foto
Paris 2024

Skupinové časti turnaja v basketbale a finálové časti turnaja v hádzanej tak prebehnú pred kulisou viac ako 27 000 divákov, čo organizátorom umožní vygenerovať vyššie príjmy z predaja vstupeniek (podobne ako v prípade preloženia plávania do arény v La Défense).

V prípade basketbalu ešte stále prebiehajú diskusie s Medzinárodnou basketbalovou federáciou (FIBA) ohľadom zabezpečenia podmienok pre olympijský turnaj. Potrebné je totiž dodatočne inštalovať systém klimatizácie, aby sa zamedzilo kondenzácii vody na palubovke, ktorá môže byť pre hráčov nebezpečná.

Hádzanári svoje skupinové zápasy odohrajú vo výstavisku na juhu Paríža, kde mali pôvodne štartovať práve basketbalisti. Po kritike zástupcov francúzskej basketbalovej reprezentácie, že hala neposkytuje dôstojné podmienky pre ich šport, prišli organizátori s alternatívnym riešením v podobe odohrania skupinovej fázy v Lille. Záverečná časť turnaja už prebehne v Accor aréne v Bercy. V nej vystriedajú gymnastov, ktorí boli preložení z pôvodného dejiska v aréne v La Défense.

Olympijský oheň vstúpi na francúzsku pôdu v Marseille

Do palety zmien súvisiacich so športoviskami pre OH 2024 sa zapojilo aj Marseille, dejisko súťaží v jachtingu, ktoré sa uskutočnia v lodenici Roucas Blanc. Na tento účel mala byť vybudovaná dočasná tribúna pre 5000 divákov priamo na frekventovanej štvorprúdovej komunikácii J. F. Kennedyho, ktorá by ponúkala dokonalé výhľady na olympijské zápolenia na mori.

Zástupcovia mesta Marseille však upozornili na zásadné bezpečnostné riziká tohto riešenia. Špecialisti na boj s terorizmom potvrdili, že nebude možné povoliť vozidlám prechod v plánovanom tuneli pod tribúnou plnej divákov. Zároveň by si toto riešenie vyžadovalo každodennú kontrolu pre prípad odmínovania. Zásadným argumentom proti inštalácii tribúny bola aj skutočnosť, že by sa dalo iba ťažko uzavrieť celú komunikáciu na niekoľko týždňov a odkloniť všetku dopravu, vrátane autobusovej.

Alternatíva sa našla na neďalekej pláži Prado, ktorá eliminuje riziko dopravných kolízií a zároveň stále dokáže ponúknuť dostatočne atraktívne výhľady pre priaznivcov jachtárskych súťaží.

Vizualizácia príchodu olympijského ohňa do Marseille.
Vizualizácia príchodu olympijského ohňa do Marseille.
Foto
Paris 2024

Mesto Marseille, ktoré bude aj jedným z dejísk futbalového turnaja, sa však dočkalo aj inej významnej pocty. Stane sa totiž miestom privítania olympijského ohňa na francúzskej pôde.

Voľba Marseille bola vcelku logická a symbolická, keďže so svojou 2600-ročnou históriou ako bývalá grécka kolónia Massalia je najstarším mestom vo Francúzsku. Po zapálení olympijského ohňa v antickej Olympii bude jeho púť pokračovať na palube trojsťažníka Belém po Stredozemnom mori a svoju cestu ukončí v starom prístave v Marseille, kde ho privítajú stovky lodí a tisíce divákov. Odtiaľ poputuje do olympijskej lodenice a na miestny futbalový štadión.

Následne sa už vydá na cestu po celom Francúzsku v rámci tradičnej olympijskej štafety, ktorú ukončí na námestí Trocadéro pod Eiffelovou vežou, Tam prebehne oficiálna časť otváracieho ceremoniálu hier 26. júla 2024.

Peter Sagan budúci rok takmer štartoval na OH v Chamonix

Nie, nejde o chybu, ani o ďalšie z prekvapivých rozhodnutí slovenskej športovej legendy. Po tom, čo sa Peter Sagan rozhodol ukončiť svoju športovú kariéru na OH 2024 štartom v súťaži v horskej cyklistike, existovala skutočne možnosť, že by sa predstavil práve v dejisku prvých zimných olympijských hier 1924.

Podľa francúzskych médií totiž organizátori čelili silnému tlaku zo strany miestnych politikov, aby sa súťaže v horskej cyklistike presunuli z parížskeho predmestia v Saint-Quentin-en-Yvelines práve do horského strediska na úpätí Mont Blancu.

Prsty v tom mala mať aj francúzska lyžiarska ikona Jean-Claude Killy, trojnásobný víťaz zo ZOH 1968 v Grenobli a bývalý člen MOV. Jedným z argumentov mala byť aj snaha posilniť odkaz osláv storočnice olympijských hier 1924. Ďalším z dôvodov mala byť možnosť poskytnúť v Chamonix náročnejšie terény vo vyššej nadmorskej výške a atraktívnejšie scenérie pre prezentáciu športu v televíznom vysielaní.

Nakoniec sa však predstaviteľom miestnej samosprávy v Sain-Quentin-en-Yvelines, ako aj voleným zástupcom regiónu Ile-de-France podarilo vyhrať boj o zachovanie cyklistických súťaží na ich území (uskutočnia sa tu aj súťaže BMX a v dráhovej cyklistike).

Na umelom kopci Colline d'Élancourt, ktorý je s nadmorskou výškou 237 m najvyšším v celom Ile-de-France, majú prebehnúť úpravy, aby spĺňal náročné požiadavky olympijských súťaží a po skončení hier zostal k dispozícii nielen pre vyznávačov súťažnej horskej cyklistiky, ale tiež ako priestor na rekreáciu miestneho obyvateľstva.

p24
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque