Šport a olympizmus
Olympia/Bratislava
4 min. čítania

Na zasadnutí Medzinárodnej olympijskej akadémie hlavne o inovácii TV a výchovy k olympijským hodnotám

Elena Malíková
Účastníčky zasadnutia Medzinárodnej olympijskej akadémie s olympijskými "okuliarmi". Predsedníčka Slovenskej olympijskej akadémie Elena Malíková tretia zľava.
Foto
Archív E. M.

Každoročné zasadnutia Medzinárodnej olympijskej akadémie (MOA) pre zástupcov národných olympijských akadémií (NOA) a národných olympijských výborov (NOV) pokrývajú širokú škálu olympijských tém a sú hybnou silou pri koordinácii, plánovaní a realizácii olympijských vzdelávacích projektov a iniciatív. Slúžia ako platforma na dialóg, obohatenie vedomostí, výmenu skúseností a osvedčených postupov, ako aj na získanie lepšieho prehľadu o rôznych vzdelávacích programoch.

Tohtoročné zasadnutie MOA bolo venované hlavnej téme s názvom „Inovácii telesnej výchovy a výchovy k olympijským hodnotám s cieľom budovať lepší svet“. V jej rámci sa diskutovalo aj o špeciálnej téme „Inovatívna, prispôsobená a inkluzívna telesná výchova a výchova k olympijským hodnotám pre potreby modernej spoločnosti“.

Prezident MOA Isidoros Kouvelos privítal tento rok v gréckej Olympii 105 zástupcov NOA a NOV z 92 krajín. Tí mali príležitosť predstaviť inovatívne programy telesnej výchovy a olympijských hodnôt prispôsobené potrebám modernej spoločnosti. Podujatia organizované v Olympii sú významným referenčným bodom, ktorý vytvára podmienky a príležitosti pre NOA a NOV, aby získali inšpiráciu a nástroje na rozvoj a vedenie programov olympijského vzdelávania vo svojich krajinách.

Účastníci sa oboznámili s mnohými nadnárodnými iniciatívami, akými sú Medzinárodný pas fair play, či pripravovaný Olympijský týždeň s plánovaným spustením v máji budúceho roka, ktorý predstavil čestný dekan Medzinárodnej olympijskej akadémie Kostas Goergiadis.

Pohľad do pléna počas prednášky čestného dekana Medzinárodnej olympijskej akadémie Kostasa Georgiadisa.
Pohľad do pléna počas prednášky čestného dekana Medzinárodnej olympijskej akadémie Kostasa Georgiadisa.
Foto
Elena Malíková

Cieľom Olympijského týždňa je prostredníctvom online stretnutí spojiť účastníkov z celého sveta a predstaviť bohatú športovú históriu od čias antiky až po súčasnosť. Živé pripojenie a diskusie prostredníctvom špeciálnej platformy umožnia účastníkom oboznámiť sa napríklad s archeologickými artefaktmi v starovekej Olympii, s exponátmi v Olympijskom múzeu v Lausanne, ale aj v iných športových a olympijských múzeách po celom svete,s  dobrovoľníckymi programami, či s iniciatívami hostiteľských miest olympijských hier.

Viacerí prestížni spíkri predstavili na podujatí nové trendy realizované v ich krajinách. Medzi najviac sledované patrili prednášky, ktoré spájali vzdelávacie programy s organizáciou významných medzinárodných športových súťaží.

Popri prezentácii aktivít Francúzskej olympijskej akadémie smerom k OH 2024 v Paríži zaujali účastníkov aj vzdelávacie iniciatívy s medzinárodným dosahom na Slovensku. Detailne bol predstavený Program Európskych mladých olympijských ambasádorov EYOA a Olympijský kultúrny a vzdelávací program OCEP, ktoré boli súčasťou XVI. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže, ktorý sa uskutočnil v dňoch 24. až 30. júla 2022 v Banskej Bystrici.

Zaslúžený aplauz si za svoju prácu odniesla riaditeľka oddelenia olympizmu SOŠV Ivana Motolíková, ktorá sa síce osobne v Olympii nepredstavila, ale jej prínos v oblasti olympijského vzdelávania je enormný.

Prezentované slovenské aktivity v gescii SOŠV mimoriadne zaujali prítomných účastníkov z celého sveta. Navyše, úroveň slovenského olympijského vzdelávania vyzdvihli aj predstaviteľky Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru. Ocenili najmä efektívnu komunikáciu so slovenskými partnermi a veľmi kvalitné programy predstavené v súčasnosti slovenským školám a športovej verejnosti. Vyzdvihli tiež činnosť Slovenska v rámci programu výchovy k olympijským hodnotám pod názvom OVEP.

Slovenskú republiku zastupovala v Olympii predsedníčka Slovenskej olympijskej akadémie (SOA) Elena Malíková, ktorá v rámci záverov diskusií v pracovných skupinách predstavila fóru aktuálnu spoluprácu SOA s rôznymi zainteresovanými stranami, vrátane Gymnázia Pierra de Coubertin v Piešťanoch, Francúzskeho veľvyslanectva a Francúzskeho inštitútu na Slovensku.

Účastníci zasadnutia MOA na schodoch s vyznačením olympijských hodnôt a ideálov.
Účastníci zasadnutia MOA na schodoch s vyznačením olympijských hodnôt a ideálov.
Foto
MOA

Viac informácií o 16. zasadnutí Medzinárodnej olympijskej akadémie pre zástupcov národných olympijských akadémií a národných olympijských výborov, vrátane záznamov z jednotlivých prednášok a množstva fotografií zachytávajúcich úžasnú atmosféru podujatia je možné nájsť na webovom sídle Medzinárodnej olympijskej akadémie www.ioa.org.gr

Všetky príspevky a prezentácie zo zasadnutia v Olympii, ako aj podklady o aktuálnej činnosti jednotlivých národných olympijských akadémií a národných olympijských výborov budú v krátkom čase publikované v zborníku Medzinárodnej olympijskej akadémie.

p24
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque