Športové aktuality
7 min. čítania

Aktuálny počet slovenských olympionikov v Riu stúpol na 42, pribudol triatlonista Richard Varga, SZC žiada v horskej cyklistike voľnú kartu pre Sagana

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 24. mája (SOV) – V bratislavskom sidle Slovenského olympijského výboru (SOV) v utorok zasadal štáb SOV pre olympijské hry 2016 v Riu de Janeiro. Viedol ho designovaný vedúci slovenskej výpravy na OH, člen výkonného výboru SOV a predseda Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.
 
Predstavitelia desiatich športových zväzov (z tých, ktorých športovci už majú istú účasť na OH, chýbali zástupcovia zväzov športovej gymnastiky a tenisu) i všetkých troch rezortných stredísk vrcholového športu na zasadnutí informovali o aktuálnom stave prípravy už istých olympionikov, prípadne o šanci ďalších ešte sa kvalifikovať do Ria. Pokiaľ ide o najvýkonnejších slovenských reprezentantov, na zasadnutí štábu neodznela žiadna znepokojúca informácia. Zväzy aj strediská deklarovali, že ich príprava prebieha podľa plánu a aj tí, ktorých medzičasom sužovali zranenia, sú momentálne už fit.
 
Aktuálny počet slovenských olympionikov v Riu stúpol najnovšie na 42 – 26 je mužov, 16 žien. Istý je už definitívne triatlonista Richard Varga, ktorý však dlhodobo s prehľadom figuroval na postupovej rebríčkovej priečke. Týchto 42 športovcov zastupuje 11 športových odvetví. Ide o 14 atlétov, 6 rýchlostných kanoistov, 5 vodných slalomárov, 5 športových strelcov, 3 plavcov, 3 stolných tenistov, 2 akvabely, 1 cestného cyklistu, 1 športovú gymnastku, 1 vzpierača a 1 triatlonistu. Vo väčšine týchto odvetví ide o definitívne počty, v atletike a v plávaní by však ešte mohli pribudnúť ďalší pretekári buď na základe splnenia A-limi

tov medzinárodných federácií, alebo dostatočne vysokého rebríčkového umiestenia v čase uzávierky rebríčkov.

Prakticky istá je na základe umiestenia vo svetovom rebríčku aj účasť troch tenistov (Dominika Cibulková, Anna Karolína Schmiedlová, Martin Kližan) a jedného horského cyklistu. S nimi by počet športovcov v slovenskej výprave na OH v Riu de Janeiro stúpol na 46, čo by sa už tesne priblížilo k doteraz najnižšiemu počtu Slovákov na OH v ére samostatnosti pred štyrmi rokmi v Londýne (47).
 
Nomináciu slovenskej výpravy na Hry XXXI. olympiády schváli 50. valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru (SOV) v piatok 8. júla. Slávnostný sľub do rúk prezidenta SR Andreja Kisku zložia slovenskí olympionici 23. júla. Už nasledujúci deň odletia do Brazílie prví športovci. Olympijskú dedinu v Riu de Janeiro organizátori oficiálne otvoria 24. júla a bude otvorená presne mesiac.

S výnimkou atlétov všetci naši športovci po prílete do Ria de Janeiro absolvujú záverečnú prípravu v mieste konania OH. Len atléti pred svojimi olympijskými vystúpeniami absolvujú tréningový kemp mimo dejiska OH, v Juiz de Fora približne 200 km severne od Ria.
 

Aktuálny prehľad slovenských športovcov s istotou účasti na OH 2016

V zátvorke uvádzame disciplíny, v ktorých naši športovci môžu nastúpiť na OH v Riu de Janeiro (uskutočnia sa 5. - 21. augusta):

ATLETIKA (14):

Muži (7): Jozef Repčík (800 m), Matúš Bubeník (výška), Marcel Lomnický (kladivo), Anton Kučmín (20 km chôdza), Matej Tóth, Martin Tišťan, Dušan Majdán (všetci 50 km chôdza).

Ženy (7): Iveta Putalová (400 m), Lucia Hrivnák Klocová (800 m), Katarína Berešová (maratón), Dana Velďáková (trojskok), Martina Hrašnová (kladivo), Mária Gáliková (20 km chôdza), Mária Czaková (20 km chôdza).

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA (6)

Muži (5): Erik Vlček, Juraj Tarr, Denis Myšák, Tibor Linka (všetci K4 na 1000 m, ktoríkoľvek dvaja môžu nastúpiť aj v K2 na 1000 m), Peter Gelle (K1 na 1000 m, mohol by nastúpiť aj v K2 na 1000 m).

Ženy (1): Martina Kohlová (K1 na 200 m a na 500 m).

ŠPORTOVÁ STREĽBA (5)

Muži (4): Erik Varga, Marián Kovačócy (obaja trap), Juraj Tužinský, Pavol Kopp (obaja vzduchová pištoľ aj ľubovoľná pištoľ).

Ženy (1): Danka Barteková (skeet).

VODNÝ SLALOM (5)

Muži (4): Matej Beňuš (C1), Jakub Grigar (K1), Ladislav a Peter Škantárovci (C2).

Ženy (1): Jana Dukátová (K1)

PLÁVANIE (3)

Muži (2): Richard Nagy (1500 m v. sp. a 400 m polohové preteky), Tomáš Klobučník (100 m prsia).

Ženy (1): Katarína Listopadová (100 m motýlik).

STOLNÝ TENIS (3)

Muži (1): Wang Jang (dvojhra).

Ženy (2): Barbora Balážová, Eva Ódorová (dvojhra).

SYNCHRONIZOVANÉ PLÁVANIE (2)

Ženy (2): Jana Labáthová, Nada Daabousová (duo).

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA (1)

Ženy (1): Barbora Mokošová (viacboj).

TRIATLON (1)

Muži (1): Richard Varga.

CESTNÁ CYKLISTIKA (1)

Muži (1): miestenku na cestné preteky s hromadným štartom vybojoval Peter Sagan, o jej držiteľovi nie je rozhodnuté

VZPIERANIE (1)

Muži (1): o obsadení miestenky nie je rozhodnuté (rozhodne sa medzi Matejom Kováčom do 105 kg a Ondrejom Kruželom nad 105 kg)
 


Ako je s ďalšími slovenskými adeptmi olympijskej účasti

Pri premiére samostatného Slovenska na OH v Atlante 1996 súťažilo 71 našich olympionikov, v Sydney 2000 rekordných 108, potom v Aténach 2004 prišiel prudký pokles na 64, v Pekingu 2008 ďalší pokles na 57 a v Londýne 2012 už len na 47. S určitosťou nebudeme mať v Riu žiadne zastúpenie v kolektívnom športe. V predchádzajúcich piatich prípadoch sa to Slovensku podarilo iba v Sydney 2000, kde nás reprezentovali až tri kolektívy – družstvá futbalistov, vodných pólistov i basketbalistiek.
 
V tenise by teoreticky ešte mohli pribudnúť aj ďalší hráči. Šance na postup majú Slováci ešte stále aj v plážovom volejbale, boxe a v lukostreľbe. V prípade, že niekomu z týchto športov to vyjde a pribudnú ešte nejakí atléti (podľa vyjadrenia šéftrénera Slovenského atletického zväzu Martina Pupiša na zasadnutí štábu šance majú predovšetkým oštepár Patrik Žeňúch, diaľkarka Jana Velďáková a kladivári Libor Charfreitag a Veronika Kaňuchová) a plavci (z nich až sedem má už dnes zaplávané olympijské B-limity), počet športovcov v slovenskej výprave by sa mohol zvýšiť aspoň na vytúžených 52, čo by zaradilo Slovákov do kategórie stredne veľkých výprav.

V horskej cyklistike je meno pretekára, ktorý by nás mal reprezentovať v Riu de Janeiro, stále otvorené, podobne ako aj v cestných pretekoch s hromadným štartom. Na využitie istej jednej miestenky pre krajinu v horskej cyklistike na základe dlhodobého rebríčka pripadajú do úvahy Michal Lami a Martin Haring. Situáciu však komplikuje záujem úradujúceho majstra sveta v cestných pretekoch s hromadným štartom Petra Sagana o štart v pretekoch horských cyklistov v cross country, pretože veľmi kopcovitá trať cestných pretekoch v Riu (jedinú slovenskú miestenku na tieto preteky vybojoval on) mu nevyhovuje a radšej by na olympiáde súťažil v inej disciplíne. Po júlovej Tour de France by mal dosť času pripraviť sa na olympijskú súťaž v cross country.
 

Žiadosť o voľnú kartu pre Sagana v cross country, Nagy chce aj diaľkové plávanie, antidopingové testy olympionikov

Zástupca Slovenského zväzu cyklistiky Pavol Gálik na zasadnutí štábu informoval, že SZC sa aktuálne obrátil na Medzinárodnú cyklistickú úniu (UCI) so žiadosťou o voľnú kartu pre Sagana na preteky v cross country. Je otázne, ako sa k žiadosti UCI postaví. Sagan v snahe získať body do svetového rebríčka v tomto odvetví absolvoval v apríli dva štarty. Prvé preteky v Rakúsku po páde nedokončil, v druhých v Tepliciach skončil štvrtý. Či už by dostal alebo nedostal od UCI voľnú kartu, v cestných pretekoch sa na OH s vysokou pravdepodobnosťou predstaví namiesto neho iný slovenský cyklista.

Čerstvý strieborný medailista z ME v bazénovom plávaní Richard Nagy sa 12. júna na pretekoch v portugalskom Setúbale pokúsi kvalifikovať aj na olympijskú súťaž na 10 km v diaľkovom plávaní. Ale aj keby sa mu to podarilo, počet našich olympionikov by sa tým nezvýšil, keďže on už má miestenku vybojovanú v inom odvetví.
 
Na zasadnutí štábu SOV pre OH 2016 sa zúčastnila aj riaditeľka Antidopingovej agentúry (ADA) SR Žaneta Csáderová. Informovala, že agentúra má na zozname sledovaných 61 potenciálnych olympionikov, plus dvanásť je v medzinárodnom registri. Vlani ADA SR otestovala 19 spomedzi týchto športovcov, tohto roku už 47. Niektorí športovci sa podrobili testovaniu slovenskej agentúry už dvakrát. Do OH v Riu de Janeiro by každý zo slovenských olympionikov mal byť na Slovensku aspoň raz otestovaný.

Podujatia a športovci
Miláno Cortina 2026

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque