Šport a olympizmus
7 min. čítania

Prezident MOV Thomas Bach si počas stretnutia so športovcami prevzal Zlatý odznak SOŠV

TASR, sou
Thomas Bach si prevzal v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu z rúk prezidenta SOŠV Antona Siekela a čestného prezidenta SOŠV Františka Chmelára Zlatý odznaky SOŠV.
Foto
SOŠV - Andrej Galica

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach si prevzal v priestoroch Slovenského olympijského a športového múzea najvyššie vyznamenanie Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) – Zlatý odznak za výnimočný prínos pre olympijské a športové hnutie. Odovzdali mu ho prezident SOŠV Anton Siekel a čestný prezident František Chmelár.

Ešte pred stretnutím v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu Thomasa Bacha a jeho delegáciu v sprievode predstaviteľov SOŠV na Úrade vlády SR prijal predseda slovenskej vlády Robert Fico.

Momentka z prijatia prezidenta MOV Thomasa Bacha a delegácie MOV i SOŠV u slovenského premiéra Roberta Fica.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

Generálny sekretár SOŠV Jozef Liba pred odovzdaním Zlatého odznaku SOŠV uviedol: "Thomas Bach zanechal v športe mimoriadne významnú stopu ako športovec aj ako funkcionár. S družstvom Nemecka sa stal olympijským víťazom aj majstrom sveta v šerme fleuretom. Ešte počas aktívnej kariéry bol zástupcom športovcov v nemeckom šermiarskom zväze. V roku 1981 bol medzi prvými členmi komisie športovcov MOV, ktorú ustanovil nový prezident MOV Juan Antonio Samaranch.

V roku 1991 ho prijali za člena Medzinárodného olympijského výboru, v ktorom následne viac než 10 rokov pôsobil ako viceprezident. Počas výkonu tejto funkcie dva razy navštívil Slovensko – v roku 1994 ako predseda hodnotiacej komisie MOV pre kandidatúry na ZOH 2002 a v roku 2007 ako reprezentant MOV na oslavách 15. výročia SOV.

V rokoch 2006 – 2013 bol Thomas Bach prezidentom Nemeckého olympijského a športového spolku. V roku 2013 ho zvolili za historicky deviateho prezidenta MOV. Po dovŕšení osemročného mandátu ho v roku 2021 zvolili na ďalšie štyri roky. Jeho mandát na čele olympijského hnutia vyprší v júni 2025.

Dvanásť rokov pôsobenia Thomasa Bacha na čele MOV sa okrem iného spája s prijatím reformných dokumentov Olympic Agenda 2020 a Olympic Agenda 2020+5, s presadzovaním rodovej rovnosti, s významným angažovaním mladých ľudí ako budúcich olympijských lídrov, so zriadením Olympijského tímu utečencov, aj s mierovým a ekologickým úsilím MOV. Počas jeho pôsobenia na čele MOV sa upevnilo významné celospoločenské postavenie aj finančná stabilita organizácie, z čoho profituje celé olympijské hnutie."

Okrem Zlatého odznaku SOŠV si prezident MOV z rúk zástupcov slovenských športovcov, viceprezidentky SOŠV a členky MOV Danky Hrbekovej, podpredsedníčky komisie športovcov SOŠV Alexandry Longovej a prezidenta Slovenskej asocácie olympionikov Martina Bendika prevzal kolekciu všetkých doterajších 16 športových poštových známok a odznakov 16 slovenských olympijských výprav, ktoré boli vydané v ére štátnej samostatnosti Slovenska.

„Ďakujem za privítanie. Plánoval som navštíviť Slovensko už od roku 2017, preto ma nesmierne mrzí, že to vyšlo až teraz. Do mojich plánov predčasom výrazne zasiahla pandémia ochorenia COVID-19. V roku 2021 som sa mal zúčastniť na otgovorení Domu športu i Slovenského olympijského a športového múzea, ale zišlo z toho. No som rád, že mám konečne možnosť byť s vami v rámci olympijskej komunity,“ povedal Thomas Bach účastníkom neformálneho stretnutia s bývalými a súčasnými slovenskými športovcami. Na jeho úvod si účastníci prostredníctvom krátkeho videa a minútou ticha uctili pamiatku najstaršieho slovenského olympijského víťaza Jána Zacharu, ktorý vo veku 96 rokov zomrel 2. januára a posledná rozlúčka s ním v Novej Dubnici bola práve v stredu.

Vo viac ako hodinovej diskusii sa Thomas Bach ohliadol za svojím čoskoro končiacim 12-ročným funkčným obdobím v pozícii šéfa MOV, vrátil sa k nedávnym olympijským hrám v Paríži, respektíve k výzvam, ktorým budú čeliť organizátori OH 2028 v Los Angeles. Priblížil tiež dôležitosť spájania v rámci olympijského hnutia a zastúpenia športovcov v štruktúrach MOV. V tomto smere ocenil a pochválil Slovensko za angažovanie sa do športovej diplomacie.

„Keď som si vypočula, čím všetkým si prešiel ako prezident MOV, tak som z toho bola až unavená. Zvládol rôzne výzvy, veď každé olympijské hry mali svoje problémy. Hovoril tiež o tom, že si reálne vydýchne od olympiády, keď sa skončí záverečný ceremoniál. Bolo to pre mňa inšpiratívne vidieť pozadie jeho práce a diskutovať. Zo športovca sa stala takáto významná športovo-diplomatická osobnosť,“ zhodnotila pre TASR svoje dojmy reprezentantka Slovenska v športovej streľbe Zuzana Rehák Štefečeková.

Spoločná fotografia slovenských športovcov s prezidentom MOV Thomasom Bachom.
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Pozitívami nešetrila ani Danka Hrbeková (donedávna Barteková), držiteľka bronzu z OH 2012 v Londýne v streľbe na skeet a členka MOV: „Je to pre nás veľmi veľká pocta, že na Slovensko prišiel najvyšší predstaviteľ športu a športovej diplomacie. Je to tiež odmena za prácu SOŠV a tiež trochu mojej, ktorú vykonávam v rámci športovej diplomacie. Musím povedať, že veľmi sa teším, že aj napriek tomu, že onedlho sa skončí jeho aktívne prezidentské obdobie, si našiel čas a jeho prvá zahraničná cesta v tomto roku smerovala k nám. Ukazuje to jeho priateľstvo so Slovenskom.“

Viceprezidentka SOŠV a členka MOV sa momentálne uchádza o miesto v exekutíve Európskych olympijských výborov (EOV). „Pre mňa je Thomas Bach prototypom športového lídra, ktorým by som sa v budúcnosti rada stala aj ja. Dá sa povedať, že je to môj mentor. Pre mňa je obrovskou satisfakciou vidieť, ako sa počas 12 rokov menil nielen on, ale aj MOV a celé športové hnutie pod jeho vedením. Udáva trendy vývoja svetového športu uberá a presadzuje základné princípy v športe, ako sú rovnosť pohlaví, trvalá udržateľnosť. Sú to všetko veci, vďaka ktorým si Thomasa Bacha zapamätáme ako reformátora olympijského hnutia a hier, a myslím si, že  aj jedného z najväčších športových lídrov,“ dodala Hrbeková.

Zástupcovia slovenských športovcov Alexandra Longová, Danka Hrbeková, Martin Bendik s darom pre prezidenta MOV Thomasa Bacha v strede spolu s prezidentom SOŠV Antonom Siekelom.
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Stretnutie s členmi výkonného výboru SOŠV

Po stretnutí so športovcami zavítal Thomas Bach so svojím sprievodom, v ktorom boli aj riaditeľ Olympijskej solidarity MOV i oddelenia MOV pre styk s národnými olympijskými výbormi James Macleod a Christian Klaue z komunikačného oddelenia MOV, do priestorov Slovenského olympijského a športového výboru na 9. poschodí Domu športu v Bratislave. Podpísal sa tam na panel šampiónov, absolvoval spoločné fotografovanie so zamestnancami SOŠV a zúčastnil sa na stretnutí s členmi výkonného výboru SOŠV.

Thomas Bach so zamestnancami SOŠV.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

Z dvanástich členov výkonného výboru SOŠV boli na stretnutí prítomní deviati. Základné informácie o činnosti, kľúčových aktivitách a projektoch SOŠV, ako aj o zámeroch SOŠV na najbližšie obdobie hosťom z MOV prezentovali Anton Siekel, Danka Hrbeková a Jozef Liba. Zdôraznili, že aktivity SOŠV sa do značnej miery zameriavajú na mládež. Vlani sa do nich zapojilo okolo 100-tisíc ľudí z radov mládeže.

Thomas Bach vyzdvihol, že v 12-člennej exekutíve SOŠV je mimoriadne vysoký počet olympionikov - až osem (z toho piati sú medailisti z OH, z nich traja olympijskí víťazi). Prezident MOV konštatoval, že tento počet je v rámci národných olympijských výborov možno celosvetovo rekordný.

Pokiaľ ide o pôsobenie SOŠV, prezident MOV ocenil dlhodobú kontinuitu v jeho riadení. Zažil výbornú spoluprácu ešte so Slovenským olympijským výborom, ktorý v rokoch 1992 - 1999 viedol Vladimír Černušák. Uviedol, že na jeho pôsobenie potom 17 rokov úspešne nadväzoval František Chmelár a potom vedenie organizácie jemne a plynulo prešlo do rúk Antona Siekela. Zároveň sa do práce veľmi aktívne zapájala Danka Barteková. Tá sa presadila aj do radov členov MOV - najprv ako členka komisie športovcov a teraz ako individuálne členka. Dlhodobo patrí medzi veľmi aktívnych členov MOV.

Momentka zo stretnutia delegácie MOV s členmi výkonného výboru SOŠV.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

"Tiež ste mali svoje problémy, ale vždy ste ich dokázali prekonať a zvládnuť. Blahoželám vám k vašej práci. Deklarujem vám moje priateľstvo a môžem vám sľúbiť, že počas zvyšných piatich mesiacov môjho pôsobenia na čele MOV sa môžete tešiť plnej podpore Medzinárodného olympijského výboru," zakončil Thomas Bach. Následne prezidentovi SOŠV odovzdal výročnú pamätnú medailu MOV k olympijským hrám 2024 v Paríži, ktorá vyšla v limitovanom náklade 500 kusov.

Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia