Šport a olympizmus
6 min. čítania

V Dolnom Kubíne by malo vyrásť olympijské inkluzívne športové centrum

Zástupcovia zainteresovaných strán po podpise memoranda o spolupráci pri prípravách Olympijského inkluzívneho športového centra v Dolnom Kubíne.
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Mesto Dolný Kubín sa pripravuje na vznik unikátneho Olympijského inkluzívneho športového centra, ktoré bude slúžiť nielen zdravým športovcom, ale aj športovcom so zdravotným znevýhodnením. Tento projekt vzniká v spolupráci Mesta Dolný Kubín, Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), Slovenského paralympijského výboru (SPV), Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a Nadácie Kia Slovakia. 

Partneri vo štvrtok 9. januára podpísali Memorandum o spolupráci, ktoré kladie dôraz na rozvoj športovej infraštruktúry, vzdelávanie a propagáciu olympijských a paralympijských hodnôt. „V našom meste sa zameriavame nielen na rozvoj športovej infraštruktúry, ale aj na zlepšovanie podmienok pre krátkodobé a dlhodobé bývanie, ale aj pracovné príležitosti pre ľudí s rôznymi hendikepmi. Dolný Kubín bude aj naďalej podporovať športové podujatia a vytvárať prostredie prístupné pre všetkých, s dôrazom na vekovú, zdravotnú a sociálnu inklúziu,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Partneri sa dohodli na tom, že budú spoločne pracovať na modernizácii a doplnení športového vybavenia, športových zariadení a trvalo udržateľnej športovej infraštruktúry. Zároveň budú spolupracovať na organizácii športových a edukačných aktivít pre deti, mládež a seniorov.

Zástupcovia zainteresovaných strán počas podpisu memoranda o spolupráci pri prípravách Olympijského inkluzívneho športového centra v Dolnom Kubíne.
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Podpora partnerov a infraštruktúra 

V ostatných rokoch podporila Nadácia Kia Slovakia viaceré projekty zamerané na podporu športovcov so zdravotným alebo intelektuálnym znevýhodnením a zároveň na debarierizáciu športovísk v Žilinskom kraji, vrátane Dolného Kubína. „Dolný Kubín je pre nás významným partnerom v rámci Žilinského kraja, na ktorý sa našimi aktivitami zameriavame. V minulom roku sme sa okrem iného podieľali na debarierizácii telocvične SOŠ obchodu a služieb, kde parašportovci trénujú stolný tenis a lukostreľbu. Dlhodobo podporujeme aj parahokejový tím a ďalších športovcov so zdravotným alebo intelektuálnym znevýhodnením. V tomto roku plánujeme rozšíriť našu podporu v tejto oblasti o spolufinancovanie projektu Olympijského inkluzívneho centra, a to až do výšky 700 000 eur,“ uviedol Tomáš Kováč, správca Nadácie Kia Slovakia.

Podpora parašportu je pre Nadáciu Kia Slovakia veľmi dôležitou a inšpiratívnou oblasťou. „Keďže okrem športovísk je nevyhnutná aj mobilita, zároveň sa usilujeme aj o kúpu prvého bezbariérového diaľkového autobusu na Slovensku, ktorý by slúžil na prepravu športovcov bez ohľadu na ich zdravotné obmedzenia, no taktiež pre iné organizácie, ktoré realizujú aktivity s deťmi a mládežou so zdravotným znevýhodnením,“ doplnil Kováč.

Žilinský samosprávny kraj plánuje v blízkosti športovísk zrekonštruovať internát Strednej odbornej školy obchodu a služieb, kde vzniknú bezbariérové ubytovacie kapacity pre 60 ľudí. „Za posledné dva roky sme zrekonštruovali a debarierizovali najväčšiu telocvičňu v okrese Dolný Kubín pri SOŠ polytechnickej v Kňažej a telocvičnu v SOŠ obchodu a služieb, za výraznej pomoci Nadácie Kia. Odvtedy registrujeme veľký záujem o tieto priestory z radov hendikepovaných športovcov nielen z nášho regiónu, ale z celého Slovenska aj spoza hraníc. Aj preto sme sa rozhodli realizovať spolu so Strednou zdravotnou školou "Inkluzívny kampus", v rámci ktorého do roku 2026 plánujeme investovať dva milióny eur do vybudovania bezbariérového ubytovania práve v internáte SOŠ obchodu a služieb, ktorá bezprostredne susedí so športoviskami mesta. Budeme tak môcť poskytnúť kvalitné a vyhovujúce bývanie nielen pre našich študentov, ale aj pre parašportovcov,“ ozrejmila Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja.

Dolný Kubín ako športové centrum Slovenska 

Mesto už dlhodobo ponúka možnosti pre športovcov rôznych disciplín. Futbalový a atletický štadión, zimný štadión, ihrisko s umelou trávou a mestský aquapark so súťažným plaveckým bazénom sa nachádzajú v blízkej vzdialenosti. Dokonca zimný štadión je domovom slovenskej para hokejovej reprezentácie.

Po modernizácii športovej haly na SOŠ polytechnickej, ktorá je plne prispôsobená potrebám hendikepovaných športovcov, sa mesto stalo významným centrom florbalu na elektrických vozíkoch. Práve tu našlo svoje zázemie družstvo Powerchair Hockey Slovakia – BlueSky Butterflies. Navyše, vďaka blízkosti lyžiarskeho strediska Kubínska hoľa majú hendikepovaní športovci ideálne podmienky na zapojenie sa aj do zimných športov, čím mesto ponúka široké možnosti pre inkluzívny športový rozvoj.

Koordinátorom aktivít je generálny manažér Slovenskej para hokejovej reprezentácie Miroslav Dráb, ktorý stojí na jej čele od jej vzniku. „Vnímam, že na Slovensku chýbajú špecializované zariadenia pre zdravotne znevýhodnených športovcov. Chceme byť súčasťou projektu, ktorý prispeje k zlepšeniu podmienok a medzinárodných úspechov našich športovcov,“ upozornil Dráb.

Mesto Dolný Kubín vyniká svojou polohou – leží v strede Slovenska, obklopené malebnými horami. Blízkosť poľských hraníc a medzinárodného letiska v Krakove zvyšujú jeho atraktivitu aj pre zahraničných športovcov. Význam pre paralympionikov a športovcov Dolný Kubín sa dlhodobo profiluje ako mesto, ktoré podporuje rozvoj športu pre všetky vekové i zdravotné kategórie.

Plánované Olympijské inkluzívne centrum je ďalším krokom k vytvoreniu moderného a dostupného zázemia pre športovcov so špecifickými potrebami. „Vybudovanie Olympijského inkluzívneho centra je nevyhnutné, ak chceme dosahovať vynikajúce výsledky aj na medzinárodnej úrovni. Projekt prinesie nové možnosti pre všetkých športovcov bez rozdielu,“ zdôraznil prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.

Slovenský paralympijský výbor (SPV) si pre svoje podujatia často vyberá práve Dolný Kubín. V minulosti tu hostili významné akcie, ako Športové hry telesne znevýhodnenej mládeže V4 a Zimné župné paralympiády. SPV oceňuje koncentráciu športovísk v jednej lokalite.

„V Dolnom Kubíne sme už pred 13 rokmi našli zázemie a podporu pre úplne nový šport akým vtedy bol hokej na sánkach. Dnes môžeme s hrdosťou Mesto Dolný Kubín nazvať aj rodiskom parahokeja a tešíme sa, že s ním budeme spolupracovať i naďalej pri vytváraní zázemia ďalších paralympijských športov. Jednou z hlavných výhod Dolného Kubína je, že väčšina športových zariadení je v majetku mesta a nachádza sa na jednom mieste. To zjednodušuje organizáciu podujatí a umožňuje športovcom sústrediť sa na svoje výkony bez zbytočného presúvania a využívať výhody komplexného zázemia,“ konštatoval Samuel Roško, generálny sekretár SPV.

Tento projekt posunie Dolný Kubín do centra pozornosti nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Spája olympijské a paralympijské hodnoty, pričom vytvára podmienky pre rozvoj športu a inklúzie.

Tagy
Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia