Prepojenie olympijskej a e-športovej komunity je dôležité, ukazujú príklady z Európy
O postavení e-športov v Európe, cieľoch kontinentálnej e-športovej federácie či olympijských e-športových hrách diskutovali na olympijskej pôde v bratislavskom Dome športu predstavitelia Slovenského olympijského a športového výboru a Ministerstva cestovného ruchu a športu SR s členmi vedenia Európskej e-športovej federácie (EEF).
Prezident SOŠV Anton Siekel, členka Medzinárodného olympijského výboru na Slovensku Danka Barteková, štátny tajomník pre šport Ján Krišanda a generálny sekretár SOŠV Jozef Liba privítali v Bratislave viceprezidentov EEF Karla Cagáňa a Chestera Kinga, generálneho sekretára Lukasza Klimczyka, členov exekutívy Bobana Totovského a Elin Yoojun Moenovú a manažéra sekretariátu Mariusza Klimowicza.
V Európe v posledných rokoch rýchlo rástlo e-športové odvetvie. V súčasnosti je veľká rozmanitosť jednotlivých e-športových hier a disciplín. Spájajú sa s klasickým športom v podobe rôznych simulátorov či videohier, ale aj s rôznymi taktickými či bojovými hrami (Fortnite, Counter-Strike, League of Legends, Dota, Arena of Valor, ...). Z roka na rok rastie nielen počet fanúšikov, ktorí sú väčšinou starší ako 21 rokov, ale aj zastúpenie žien vo fanúšikovskej či hernej komunite. V súčasnosti prebieha zbližovanie komunít klasického športu a e-športu.
Zástupcovia EEF počas spoločného stretnutia vysvetlili systém fungovania národných asociácií v jednotlivých krajinách. V niektorých sú národné federácie členmi tamojšieho olympijského výboru, v iných sú uznané ako športy iba štátom, inde fungujú stále nezávislé od oficiálnych autorít. Najväčšia spolupráca medzi národným olympijským hnutím a e-športovou federáciou je pravdepodobne v Poľsku, pred niekoľkými dňami zasa prijal e-športovú federáciu za svojho člena Albánsky olympijský výbor.
„Pre SOŠV je dôležité, aby sa prepojil aj s e-športovou federáciou. Vidíme dobrý príklad fungovania e-športov a národného olympijského výboru v Poľsku,“ povedal generálny sekretár SOŠV Jozef Liba.
Na stole sa objavila aj otázka pripravovaných olympijských e-športových hier, ktoré by sa už na budúci rok mali konať v Rijáde. Ich súčasťou by mali byť fyzické športové hry, simulované športové hry a tradičné e-športy. Na podujatí sa zúčastnia národné tímy, ktoré budú vystupovať pod vlajkou svojej krajiny. Aplikovať sa budú všetky olympijské protokoly. „Zatiaľ nepoznáme presné detaily celého podujatia. Nevieme, ako bude vyzerať kvalifikácia, aké konkrétne športy sa objavia v programe. Stále je teda veľa nezodpovedaných otázok, máme len neoficiálne informácie a čakáme na ďalšie inštrukcie zo strany Medzinárodného olympijského výboru,“ priznal počas diskusie generálny sekretár EEF Lukasz Klimczyk.
Danka Barteková vysvetlila hosťom kroky a postoje MOV, ktorého cieľom je osloviť novými formami súčasnú generáciu mladých ľudí. V súvislosti s pripravovanými olympijskými e-športovými hrami by sa mala verejnosť dozvedieť dôležité informácie už v nadchádzajúcich týždňoch.
E-športy si musia v budúcnosti vyriešiť aj problematiku dopingu a spolupráce so Svetovou antidopingovou agentúrou WADA. Viceprezident EEF Karol Cagáň zameral pozornosť aj na ďalší vážny problém tohto odvetvia. Najlepší hráči sú zmluvne zaviazaní v profesionálnych tímoch a sledovanosť ich vystúpení je vo svete vysoká. Ich zamestnávatelia ich potom odmietajú uvoľňovať na hry v reprezentačných dresoch, čím tieto medzinárodné podujatia čiastočne strácajú na sledovanosti.
„Bol som prekvapený, koľko informácií som počas nášho spoločného stretnutia dostal. E-športová komunita je veľká. V mene Slovenského olympijského a športového výboru vás chcem uistiť, že budeme s e-športovou federáciou spolupracovať. E-športy sú už súčasťou nášho sveta a mali by sme ich lepšie vysvetliť verejnosti,“ povedal na záver pracovného stretnutia prezident SOŠV Anton Siekel.