Vladimír Miller dostal významné ocenenie UIPM
Čestný člen Slovenského olympijského a športového výboru a predseda Združenia olympijských klubov SR Vladimír Miller dostal druhé najvyššie ocenenie Medzinárodnej únie moderného päťboja (UIPM). Na kongrese UIPM v Rijáde mu doterajší prezident únie Klaus Schormann a viceprezident Medzinárodného olympijského výboru i UIPM Juan Antonio Samaranch ml. odovzdali Čestnú medailu cti UIPM.
Vladimír Miller je legenda moderného päťboja. Prvé medzinárodné preteky absolvoval v roku 1966 ako pretekár a o takmer šesť desaťročí neskôr ako člen rozhodcovskej jury nechýbal na nedávnych olympijských hrách v Paríži.
„Medaila ma veľmi príjemne prekvapila. Vyššie ocenenie v modernom päťboji je už iba čestné členstvo v UIPM. Navyše je to posledná päťbojárska medaila, na ktorej je zobrazený kôň, keďže moderný päťboj sa od budúceho roka mení a parkúr na koni sa na veľkom medzinárodnom podujatí objavil naposledy na olympijských hrách v Paríži,“ povedal Vladimír Miller.
Ako športovec sa Vladimír Miller venoval plávaniu, vodnému pólu a predovšetkým modernému päťboju. V tomto športe pôsobil ako tréner (vôbec prvý diplomovaný v Československu), významný funkcionár i medzinárodný rozhodca.
Najskôr trénersky viedol juniorskú reprezentáciu ČSSR, v roku 1974 priviedol svojich zverencov k historickému bronzu na MSJ. O dva roky neskôr sa ako asistent reprezentačného trénera mužov Karla Bártů na OH 1976 v Montreale podieľal na zisku striebra družstva a na individuálnom bronze Jana Bártů, čo bol historicky najväčší úspech moderného päťboja v Československu.
Pre Vladimíra Millera to bola prvá z jeho celkového výnimočného počtu jedenástich účastí na olympijských hrách v rôznych funkciách. Ako asistent trénera pôsobil aj na OH 1980 v Moskve. Na OH bol sedemkrát ako člen rozhodcovskej jury či ako technický delegát, v Riu de Janeiro 2016 dokonca rozhodcovskému zboru šéfoval. Na OH 2004 a 2008 bol vedúci slovenskej výpravy.
V rokoch 1988 až 1992 bol šéfom federálneho zväzu moderného päťboja, v rokoch 1992 až 2012 predsedom slovenského zväzu. Pracoval aj v exekutíve UIPM či v technickej komisii UIPM.
Bývalý dlhoročný riaditeľ Športového gymnázia v Bratislave (v rokoch 1991 – 2014) bol v rokoch 1992 - 2001 členom výkonného výboru SOV, v rokoch 2001 - 2016 podpredsedom, resp. viceprezidentom SOV - najprv pre letné športy, potom pre mládež a následne pre rozvoj olympizmu.
V roku 2010 bol ako prvý Slovák ocenený vyznamenaním Európskych olympijských výborov EOC Laurel Award. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) mu za ten istý rok udelil svoju výročnú trofej „Šport – inšpirácia pre mladých ľudí“.