Šport a olympizmus
7 min. čítania

Športové poukazy: Významná pomoc pre rodičov i pre kluby

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Od januára 2025 získava slovenské športové prostredie nový významný nástroj na financovanie predovšetkým aktivít detí a mládeže. Športové poukazy majú uľahčiť rodičom financovanie tréningov, viac ich motivovať, aby viedli detí k pravidelnému pohybu a zároveň poskytnúť športovým klubom potrebné financie na rozvoj.

Napriek známym výhodám športovania čelí mnoho rodín na Slovensku finančným prekážkam, ktoré im bránia v tom, aby mohli zapojiť svoje deti do organizovaných športových aktivít. Tréningy, vybavenie či členské poplatky predstavujú pre rodičov nezanedbateľné náklady. Mnohé deti tak prichádzajú o možnosť rozvíjať svoj talent a objavovať radosť zo športu. Pomôcť majú aj športové poukazy.

O športových či voľnočasových poukazoch sa rozpráva na Slovensku posledných 10 rokov. V predošlých rokoch sa na ministerstve školstva objavili snahy o zavedenie nových voľnočasových poukazov, zostalo však iba pri zámeroch, keďže sa nenašla politická vôľa. V roku 2022 presadil Igor Matovič takzvané krúžkovné. Malo sa spustiť od januára 2023, dnes je už zabudnuté.

Inštitút športového poukazu bol pritom už päť rokov v našich právnych predpisoch, avšak bol dobrovoľný a len malé množstvo zamestnancov a zamestnávateľov ho využívalo. Na základe rozhodnutia parlamentu bude od roku 2025 povinný.

Viac o športových poukazoch

S účinnosťou od 1. januára 2025 sa v Zákonníku práce upravuje povinnosť zamestnávateľa poskytnúť zamestnancovi príspevok na športovú činnosť dieťaťa u športovej organizácie zapísanej v registri právnických osôb v športe podľa Zákona o športe. Na tento príspevok je právny nárok, zamestnávateľ ho poskytne povinne na základe žiadosti zamestnanca. Výhodou príspevku je fakt, že po splnení podmienok je oslobodený od dane a odvodov.

Príspevok bude musieť povinne poskytnúť zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 49 zamestnancov. Zamestnanec má nárok na príspevok, len keď má u zamestnávateľa pracovný pomer nepretržite najmenej 24 mesiacov. Príspevok však môže za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu poskytnúť aj zamestnávateľ s menším počtom pracovníkov. Vo svojich daňových výdavkoch si ho môžu uplatniť aj samostatne zárobkovo činné osoby vykonávajúce podnikateľskú činnosť. Legislatívna úprava zároveň stanovuje, že dieťa musí mať príslušnosť k športovému klubu po dobu najmenej 6 mesiacov a musí mať trvalý pobyt na Slovensku.

Systém bude fungovať ako doteraz, keď boli športové poukazy nepovinné. Príspevok bude vo výške 55 % vynaložených nákladov na šport dieťaťa, najviac však v sume 275 eur za kalendárny rok v úhrne na všetky deti zamestnanca do 18 rokov. Ak športová aktivita dieťaťa stojí ročne napríklad 1000 eur, príspevok nebude 550 eur, ale len 275 eur.

KONKRÉTNA POMOC PRE RODIČOV

Športové poukazy, ktoré zamestnávatelia budú povinne poskytovať zamestnancom na športovú činnosť ich detí, sú nástrojom, ktorý zmierňuje finančné zaťaženie rodičov. Poukazy vo výške do 275 eur ročne na všetky deti zamestnanca vo veku do 18 rokov poskytnú rodinám konkrétnu pomoc.

Po schválení športových poukazov sa ozvali zamestnávatelia a ich združenia, i opozičné politické strany, že je to neefektívny krok. Firmy podľa nich na preplatenie nákladov nebudú mať dostatok financií a je to pre ne v čase konsolidácie veľká záťaž. Sumu si pritom zamestnávateľ môže zahrnúť do daňových výdavkov, v konečnom dôsledku teda znižuje firemnú daň z príjmov. O peniaze tak príde štátny rozpočet.

Odhaduje sa, že príspevok môže získať maximálne 100-tisíc detí. „Ceny všade stúpajú a výrazne zaťažení sme aj my rodičia, nielen zamestnávatelia. Aj náklady na šport sú z roka na rok vyššie, preto je každá podobná pomoc ako teraz športové poukazy len vítaná. Obaja moji synovia sa venujú futbalu. Pracujem vo väčšej firme a o preplatenie budem môcť a chcem požiadať. Pomôže to rodinnému rozpočtu. Ušetrené financie vďaka športovému poukazu však chceme investovať opäť len do našich detí,“ hovorí futbalová mama Mária z Nitry.

Viacerí oslovení rodičia by o poukaz radi požiadali, avšak ich zamestnávateľ nemá viac ako 49 zamestnancov a dobrovoľne príspevok nechce poskytnúť. „Rovnako ako pri rekreačných poukazoch sme diskriminovaní, keďže aj by sme o podobný dobrý a pomáhajúci príspevok mali záujem, ale zamestnávateľ nám ho neposkytne. Malo by sa aj v tomto prípade niečo zmeniť a zaviesť príspevok ako povinný pre všetkých,“ konštatovali zhodne.

Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

RODIČIA SÚ PRE KLUBY DÔLEŽITÍ

Zamestnávateľmi poskytnuté peniaze pôjdu priamo na úhradu nákladov v športových kluboch. Tie sa väčšinou boria s rôznymi problémami, keďže stúpajú náklady na energie, prenájmy a ubúdajú tréneri, keďže kluby ich často nevedia zaplatiť. V mnohých kluboch sa snažili udržať príspevky na minimálnej úrovni, len aby im rodičia z finančných dôvodov neodhlásili deti. Potom chýbali prostriedky na rozvoj klubu. S väčším prísunom peňazí sa môžu aktívnejšie rozvíjať. Kluby z ekonomicky silnejších i slabších regiónov sú vďačné za každé euro, ktoré získajú.

Odhadom sa ročné náklady na pravidelné športovanie jedného dieťaťa, vrátane členského príspevku, nákladov na tréningy, súťaže a výstroj, pohybujú vysoko nad hranicou tisíc eur. Samozrejme, závisí aj od veku dieťa, konkrétneho športu a úrovne, na ktorej súťaží. Väčšinu nákladov platia rodičia.

„Rozumná a cielená podpora športu je vždy dobrou správou. Zavedenie športových poukazov jednoznačne vítam nielen ako klubový funkcionár a tréner, ale aj ako rodič. Verím, že toto opatrenie bude fungovať. Je dôležité si uvedomiť, že kluby, ktoré sa venujú mládeži, by bez financií od rodičov detí, ktoré u nich športujú, len veľmi ťažko prežívali,“ hovorí Jozef Tománek z 1. Judo Clubu Pezinok.

DLHODOBÝ VPLYV NA SPOLOČNOSŤ

Zavedenie športových poukazov má potenciál pozitívne ovplyvniť celú spoločnosť. Ide o investíciu, ktorá neponúka okamžité výsledky, ale prináša dlhodobé benefity nielen v športe, ale predovšetkým v zdravotnej stránke spoločnosti a pre budúcnosť detí. Zároveň môže priniesť vyššiu členskú základňu, z ktorej sa ľahšie vyberú talenty a budúci reprezentanti Slovenska.

Prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel zdôrazňuje, že športové poukazy sú presne nasmerovaným nástrojom. Podľa neho nejde o plošné riešenie, ale o efektívny spôsob, ako podporiť zdravý vývoj detí.

„Ako podnikateľ by som mal mať snahu, aby moji zamestnanci boli v práci spokojní, aby dostali výplatu, ktorou zaplatia hypotéky, aby ich deti boli zdravé a oni nechýbali v zamestnaní. Firmy dnes majú vo svojich rozpočtoch podporu na rôzne aktivity zo sociálneho fondu, ktoré dávajú svojim zamestnancom. Podľa mňa je športový poukaz výborný benefit a presne nasmerovaný nástroj, ktorý nie je plošný. Považujem ho za efektný a rýchly. Ak by som niekde šetril, tak na deťoch sa mi to nezdá ako najlepšie,“ myslí si Anton Siekel.

Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia