Agnesa Búřilová si na pôde SOŠV prevzala čestné občianstvo mesta Rožňava
Na pôde Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) sa v pondelok odohrala malá a milá slávnostná chvíľa. Slávna rodáčka z Rožňavy Agnesa Búřilová, pod dievčenským menom Wlachovská olympionička v krasokorčuľovaní (v športovej dvojici s Bartosiewiczom 9. na ZOH 1964 v Innsbrucku) a trénerka nášho bronzového krasokorčuliara zo ZOH 1984 v Sarajeve i dvojnásobného majstra Európy Jozefa Sabovčíka, ako aj viacerých ďalších čs. reprezentantov, si prevzala čestné občianstvo mesta Rožňava.
Dekrét a plaketu čestnej občianky Rožňavy spolu s kyticou v prítomnosti prezidenta SOŠV Antona Siekela a predsedu Združenia olympijských klubov SR Vladimíra Millera odovzdal Agnese Búřilovej primátor Rožňavy Michal Domik. Za Olympijský klub Gemer sa s gratuláciou a darčekovým košom pripojil jeho predseda Juraj Králik. Agnesu Búřilovú pri tejto príležitosti sprevádzal jej syn, takisto olympionik – ale v ľadovom hokeji - Vladimír Búřil, člen 6. tímu Slovenska na ZOH 1994 v Lillehammeri.
Primátor Michal Domik pri gratulácii zdôraznil, že Agnesa Búřilová je vôbec prvá športová osobnosť, ktorú mesto Rožňava poctilo udelením čestného občianstva. „Bez poznania minulosti nemôžeme rozvíjať budúcnosť,“ vysvetlil poctu slávnej rodáčke. Predseda OK Gemer Juraj Králik potom prítomných informoval o existencii Siene slávy rožňavského športu. Z mesta Rožňava pochádza aj historicky najúspešnejšia slovenská paralympionička Henrieta Farkašová, ale napríklad aj známe atletické dvojičky Dana a Jana Velďákové.
Agnesa Búřilová 4. januára tohto roku oslávila okrúhle životné jubileum. Slávnostný akt udelenia čestného občianstva sa pôvodne mal odohrať už vo februári v Rožňave, ale vtedy jej cestu z Bratislavy znemožnili zlé poveternostné podmienky. Napokon sa s primátorom mesta aj s predsedom OK Gemer dohodla, že sa stretnú na olympijskej pôde.
V slovenskej olympijskej histórii má Agnesa Búřilová jedinečné miesto a pozoruhodný primát – sama súťažila na ZOH v krasokorčuľovaní, potom na nich trénersky viedla nášho bronzového medailistu a napokon na ZOH súťažil aj jej syn. Nemáme na Slovensku druhý takýto prípad „trojitého“ a trojgeneračného prepojenia jednej osobnosti s olympijskými hrami.
Na piatkovom 64. valnom zhromaždení SOŠV si Agnesa Búřilová prevezme Zlatý odznak SOŠV za výnimočný prínos pre olympijské a športové hnutie.