Športové aktuality
Video
4 min. čítania

Členka MOV na Slovensku Danka Barteková o schválenej reformnej Agende 2020: Je to veľmi dôležitý súbor zmien

No video provider was found to handle the given URL. See the documentation for more information.

Bratislava 11. decembra (TASR) - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) na svojom 127. mimoriadnom zasadnutí v Monte Carle schválil všetkých 40 odporúčaní na reformy v olympijskom hnutí. Tie zahŕňajú zmeny v kandidátskom procese, možnosť organizovať olympijské hry aj v dvoch štátoch, či presun OH mládeže na nepárne roky. Priamo pri rokovaniach a hlasovaní bola aj členka MOV na Slovensku a úspešná olympionička v streľbe na skeet Danka Barteková. Celý proces reformných zmien sa nazýva Agenda 2020.

"Je to súbor veľmi dôležitých zmien. Medzi tie najdôležitejšie patrí zmena kandidátskeho procesu, kde MOV chce skôr pozývať mestá a nie iba pasívne dostávať kandidatúry a momentálne otvára možnosti usporiadať OH aj na území viacerých štátov, čiže nie len v rámci jedného mesta a jednej krajiny. Veľmi dôležitý je aj princíp udržateľnosti, ktorý chcú olympijské hry prevziať a vytvára sa aj väčšia flexibilita v rámci programu OH. Čiže už nie je obmedzený počet športov na 28 v lete, ale je skôr obmedzený počet disciplín. Usporiadateľ tak môže pridať niektoré disciplíny z iných športov a niektoré zase odobrať," povedala na štvrtkovej tlačovej besede na pôde Slovenského olympijského výboru Danka Barteková.

Na olympijských hrách tak bude v budúcnosti štartovať maximálne 10.500 športovcov v 310 disciplínach, vo výpravách môže byť maximálne 5000 členov sprievodu. V prípade ZOH 2900 športovcov, 2000 členov sprievodu a 100 disciplín. Organizačné výbory ďalej môžu navrhnúť zaradenie jednej alebo viacerých dodatočných súťaží, ktoré budú napríklad veľmi populárne v danej krajine.

Podľa nových pravidiel sa tak predstavitelia miest, ktoré prejavia záujem o usporiadanie olympiády, najskôr stretnú s funkcionármi MOV a predtým, ako vôbec spustia rozsiahlu kampaň, predostrú im svoje plány na organizáciu podujatia. MOV sa novými pravidlami snaží dosiahnuť aj to, aby prípadné organizovanie olympiády figurovalo v pláne rozvoja daného mesta či regiónu a nie aby sa mesto upravovalo pre potreby hier.

Materiál MOV Agenda 2020 v rukách Danky Bartekovej. FOTO: TASR/MICHAL SVÍTOK
Materiál MOV Agenda 2020 v rukách Danky Bartekovej.
Foto
TASR/MICHAL SVÍTOK

Olympijskí funkcionári sa týmto spôsobom chcú vyhnúť situácii, ktorá vznikla pri procese výberu kandidátskych miest na usporiadanie ZOH 2022. Až štyri zo šiestich miest odstúpili v priebehu procesu z obáv veľkého finančného zaťaženia regiónu. "Znižovanie nákladov je dlhodobým cieľom MOV a ide aj o to, že výbor chce zlepšiť komunikáciu s verejnosťou a rozprávať o dvoch zložkách rozpočtu. O operačnom, ktorý je spojený priamo s organizáciou hier a potom o rozpočte na infraštruktúru, ktorý bol napríklad v Soči enormne vysoký, ale nebol v požiadavkách MOV. Cieľom MOV je aj možno nahradiť trvalé športoviská tými dočasnými, aby sa znížili náklady a aby sa zvýšila udržateľnosť," vysvetlila Danka Barteková.

Najradikálnejšia zmena sa týka toho, že v budúcnosti bude môcť usporiadateľské mesto relokovať niektoré športy či disciplíny do iného regiónu či dokonca štátu. Doteraz platilo prísne pravidlo, podľa ktorého museli byť všetky športoviská na jednom mieste. Druhý štát mohol iba "pomôcť" v prípade, že organizátorská krajina nemala prírodné podmienky na usporiadanie niektorej z disciplín. Takto to malo byť aj v prípade kandidatúry Poľska s podporou slovenského strediska Jasná, kde sa mali konať alpské lyžiarske disciplíny. "Najväčšia diskusia bola práve k tomuto bodu, pretože mnohí členovia sa báli, že OH tak stratia svoju jedinečnosť, svoj multikultúrny a multinárodný charakter. Obávali sa viacerých olympijských dedín v prípade, že by boli organizované na viac ako jednom meste, alebo štáte," dodala.

Schválenie 40 odporúčaní bolo naplánované na dva dni, no 96 prítomných členov MOV ich stihlo schváliť za jediný, pričom nikto nehlasoval proti, ani sa nezdržal. Na záver pondelňajšieho rokovania schválili členovia MOV jednomyseľne zmeny ako celok. "Výhrady vždy boli, ale boli veľmi dobre odkomunikované a veľmi dobre vysvetlené. Tým, že Agenda 2020 vznikla na základe konsenzu a na základe verejnej diskusie, tak práve to podnietilo, že odporúčania boli prijaté jednohlasne," uviedla strelkyňa.

MOV plánuje aj spustenie celosvetového olympijského televízneho kanála, ktorý by mal vzniknúť v roku 2015 a šíriť olympijské informácie 365 dní v roku. Náklady projektu v sedemročnom horizonte odhadujú na približne 600 miliónov dolárov. Výbor ďalej poskytne 20 miliónov na projekt ochrany bezúhonných športovcov, bude organizovať formálne medailové ceremoniály pre športovcov, ktorí dostanú olympijské medaily dodatočne v dôsledku diskvalifikácie ich konkurentov, a počnúc IV. OH mládeže presunie organizáciu podujatia na neolympijský rok, čiže z roku 2022 na 2023.

No video provider was found to handle the given URL. See the documentation for more information.
p24
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque