Šport a olympizmus
Peking/Bratislava
17 min. čítania

Do XXIV. zimných olympijských hier v Pekingu zostáva už len rok

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Monumentálny Národný štadión pre 91-tisíc divákov s prezývkou Vtáčie hniezdo bol "srdcom" olympijských hier 2008 v Pekingu. O rok bude dejiskom otváracieho aj záverečného ceremoniálu ZOH 2022. Peking ako prvé mesto na svete bude po letných hrách hostiť aj zimné.
Foto
TASR/AP

Čínske hlavné mesto Peking sa takto o rok stane prvým mestom na zemeguli, ktoré po „letných“ olympijských hrách (v roku 2008) bude hostiť aj zimné olympijské hry (ZOH). Do ich začiatku zostáva už len posledných 365 dní. V poradí XXIV. zimné olympijské hry sa v metropole najľudnatejšej krajiny sveta uskutočnia od 4. do 20. februára 2022, následné zimné paralympijské hry 4. – 13. marca 2022.

Za normálnych okolností by sa na prípravy Pekingu počas poslednej predolympijskej zimy sústredila prvoradá pozornosť médií z celého sveta. Pandémia nového koronavírusu SARS-CoV-2 a ochorenia COVID-19, ktorá sa celosvetovo rozšírila na prelome rokov 2019 a 2020 práve z Číny, z mesta Wu-chan, však celosvetové športové dianie obrala o normálnosť.

Pred ZOH 2022 bez testovacích podujatí, pre pandémiu ich museli zrušiť

Panda Bing Dwen Dwen a lampión Shuey Ron Ron sú maskotmi zimných olympijských a paralympijských hier 2022 v Pekingu.
Foto
TASR/AP

Len pol roka pred ZOH v Pekingu sa uskutočnia olympijské hry neďaleko odtiaľ, v japonskom hlavnom meste Tokio. Tie mali byť vlani v lete, lenže pandémia si vynútila ich bezprecedentné posunutie na ďalší rok. Preto svetovú verejnosť aktuálne, keď počet nakazených, hospitalizovaných aj obetí celosvetovo prudko graduje, viac zaujíma, či sa hry v Tokiu vôbec uskutočnia.

Ak by OH v Tokiu „padli za obeť“ pandémii, je vysoko pravdepodobné, že podobný osud by postihol aj ZOH v Pekingu. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) aj organizátori v Tokiu i v Pekingu však robia maximum, aby sa obe podujatia uskutočnili, hoci s rôznymi reštrikciami. Technická a materiálna pripravenosť jedného aj druhého dejiska je špičková, v tom problém nie je. Ide o to, aby sa vývoj pandémie v celom svete čo najskôr dostal pod kontrolu a aby sa obe gigantické podujatia dali usporiadať s čo najmenšími zdravotnými rizikami.

V januári museli Číňania oznámiť zrušenie generálok pred ZOH. Hoci medzinárodné súťaže v zimných športoch v tejto zime prebiehajú (vrátane seriálov Svetového pohára) a v priebehu februára či marca sa v nich majú uskutočniť aj majstrovstvá sveta, na športoviskách v Pekingu, ani v horských strediskách Čchang Ťia-kchou a Jančching sa v predolympijskej sezóne súťažiť nebude. To znamená, že drvivá väčšina športovcov približne z 90 krajín sveta príde na hry bez toho, aby mali predtým možnosť spoznať olympijské športoviská.

Genting Snow Park pre snoubordistov a akrobatických lyžiarov je jediné športovisko ZOH 2022, na ktorom sa uskutočnila predolympijská medzinárodná testovacia súťaž. V dôsledku pandémie sa na ďalších športoviskách v predošlých dvoch zimách uskutočnili súťaže výlučne s čínskou účasťou. V tejto zime sa tam žiadne súťaže nekonajú.
Foto
Beijing 2022

Mimochodom, rovnako to s menším počtom medzinárodných testovacích podujatí dopadlo aj vlani, pretože takto pred rokom pandémia v Číne ako v prvej krajine na svete vrcholila. V decembri 2019 sa aspoň v Genting Snow Parku a v Šou-kangu uskutočnili preteky Svetového pohára snoubordistov na U-rampe a v big air. A v januári 2020 ešte na viacerých horských športoviskách stihli usporiadať 14. čínske národné zimné hry. Takže aspoň základný chod na športoviskách si organizátori odskúšali v praxi.

Predseda koordinačnej komisie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) pre ZOH a ZPH 2022 Juan Antonio Samaranch ml. napriek problémom, ktorým po prepuknutí pandémie musia organizátori hier čeliť, opakovane ocenil, ako si počínajú a ako v prípravách napredujú podľa plánu. Pritom vydvihol nielen dokončenie výstavby nových športovísk v stanovených termínoch (napriek pandémii), ale aj to, akým spôsobom sa v Číne v posledných rokoch masovo rozvíjajú zimné športy.

„Je to takmer zázrak, že napriek výzvam, ktoré priniesla pandémia, napredujú prípravy ZOH tak hladko. Stále máme ešte rok pred sebou a všetky športoviská sú hotové. Myslím si, že to hovorí za všetko. Športoviská sú naozaj výnimočné a ponúkajú najlepšie podmienky pre najlepších zimných športovcov sveta,“ vyhlásil koncom januára prezident MOV Thomas Bach.

Pri príležitosti spustenia odpočítavania posledného roka do začiatku ZOH 2022 nechajme stranou obavy, či sa hry uskutočnia, aj či sa budú môcť konať i s divákmi v hľadiskách. Zamerajme sa na koncept hier a ich pripravenosť bez ohľadu na pandémiu.

Prehľad olympijských športovísk.
Foto
Beijing 2022
Celkový koncept rozloženia troch olympijských zón Pekingu 2022.
Foto
Beijing 2022

Na ľade v Pekingu, horské súťaže ďaleko od metropoly

Peking je obrovské veľkomesto, ale v blízkom okolí nemá poriadne kopce. Tie, čo sú ako-tak na dohľad, nespĺňajú parametre na usporiadanie lyžiarskych olympijských súťaží. Ak teda metropola chcela kandidovať na usporiadanie ZOH, musela si vypomôcť zimnými strediskami Čchang Ťia-kchou – Čchung-li (v angličtine Zhangjiakou – Chongli, 183 km od pekinskej olympijskej dediny) a Jan-čchingom (Yanqing, 93 km od pekinskej dediny).

Organizačný výbor ZOH a ZPH v Pekingu sídli v areáli bývalej oceliarskej továrne v Šou-kangu, kde postavili aj športovisko pre súťaže v big air snoubordistov a akrobatických lyžiarov. Využitie priemyselného dedičstva na nové účely je súčasťou ekologického programu hier.
Foto
Beijing 2022

Napriek tomu, že metropolu s oboma ďalšími centrami hier už pred viac než rokom prepojil rýchlovlak, je zrejmé, že ZOH 2022 budú mať tri samostatné centrá. A je paradoxné, že navzájom prepojené železničnou dopravou nie sú ani dve horské centrá. Z jedného do druhého sa možno vlakom dostať len cez Peking... Vlakové spojenie je však oveľa rýchlejšie, ako preprava po ceste.

Do konceptu hier Číňania zapracovali viac než 90 odporúčaní tzv. Novej normy, schválenej pred niekoľkými rokmi MOV v rámci realizácie reformného programu MOV Agenda 2020. Tie majú prispieť k úsporám aj k zjednodušeniu organizácie podujatia. Patria tam napríklad preferencia vlakovej dopravy medzi olympijskými dejiskami pred dopravou po ceste, redukcia počtu dejísk medailových ceremoniálov (Medal Plaza) z pôvodných troch na dve, úprava diváckych kapacít na jednotlivých miestach a mnoho ďalších opatrení.

Priamo v Pekingu využitie množstva športovísk z OH 2008

V čínskej metropole organizátori hier logicky využijú viacero športovísk, postavených k OH 2008. A to vrátane dvoch najikonickejších a najslávnejších. V ich blízkosti vyrastá aj nová olympijská dedina, i hlavné vysielacie a tlačové centrum (IBC/MPC).

Takto sú rozložené kľúčové olympijské stavby priamo v Pekingu.
Foto
Beijing 2022
Vizualizácia pekinskej olympijskej dediny, ktorej výstavbu majú dokončiť v júni.
Foto
Beijing 2022

Monumentálny Národný štadión s kapacitou 91-tisíc miest pre divákov, známy viac pod názvom Vtáčie hniezdo, bude dejiskom otváracieho aj záverečného ceremoniálu ZOH 2022. Takúto obrovskú kulisu ešte zimné olympijské hry doteraz nezažili. Bývalá supermoderná Vodná kocka, čo bolo počas OH dejisko plaveckých súťaží, sa zase na ZOH zmení na Ľadovú kocku. Uskutočnia sa tam súťaže v curlingu. Niekdajšie obrovské hľadisko pre 18-tisíc divákov zredukujú na kapacitu 4500 ľudí.

Ďalšie dve pekinské športoviská, na ktorých sa súťažilo počas OH 2008, sú vo vzdialenosti 9, resp. 23 km od olympijskej dediny. Ide o Wukesong Sports Centre pre 9-tisíc divákov, ktoré poslúži ako druhá hala na ľadový hokej a Capital Indoor Stadium pre 18-tisíc divákov. Divácka kapacita druhej hala je obrovská. Nie náhodou, pretože sa v nej bude súťažiť v krasokorčuľovanie a v šortreku, čo sú dlhodobo úspešné čínske športy.

Impozantná rýchlokorčuliarska hala.
Foto
Beijing 2022

Dve ďalšie haly v Pekingu sú nové – a obe impozantné. Rýchlokorčuliarsky National Speed Skating Oval s prezývkou Ľadová stuha (tá je odvodená od vzhľadu jeho vrchnej časti) má kapacitu 12-tisíc divákov. Ide o najväčšie ľadové športovisko v Ázii so zaľadnenou plochou s rozmerom 12-tisíc metrov štvorcových. A zároveň o najmodernejšie a zároveň ekologické. Namiesto freónov sa na výrobu ľadu používa výhradne kysličník uhličitý.

Hlavným dejiskom hokejových turnajov bude hala National Indoor Stadium pre 18-tisíc divákov. Podľa veľkej kapacity je zrejmé, že Číňania veria v olympijskú účasť hokejových hviezd v NHL. Tá zatiaľ stojí a padá na tom, či dôjde k dohode medzi NHL na jednej a MOV, resp. IIHF na druhej strane o finančno-marketingových kompenzáciách pre NHL za uvoľnenie hráčov. Prostredníctvom zaangažovania dlhoročných megahviezd NHL Wayna Gretzkého, Jaromíra Jágra Alexandra Ovečkina ako ambasádorov ZOH 2022 chcú organizátori hier pritiahnuť pozornosť Číny aj k tomuto športu. A ako lákadlo pre NHL ponúkajú prienik na najväčší trh na svete... Pritom v nadnárodnej KHL hrá len jediný čínsky klub – Červená hviezda Kchun-kun.

Areál pri big air v Šou-kangu, v tesnej blízkosti bývalých chladiacich veží.
Foto
Beijing 2022

Posledné športovisko, ktoré územne patrí priamo do Pekingu, je areál Šou-kang (Shougang) pre súťaže v disciplíne big air v akrobatickom lyžovaní a v snoubordingu. Areál pre 6-tisíc divákov bude jednou z najfotografovanejších stavieb hier, pretože vyrástol v areáli bývalej oceliarskej továrne v tesnej blízkosti bývalej chladiacej veže – teda na základoch priemyselného  dedičstva. Tiež to ilustruje snahu o ekologický charakter hier. Oceľová 64 m vysoká a 164 m dlhá konštrukcia dovoľuje v budúcnosti zmeniť profil nájazdu a doskočiska mostíka. Bude to celoročne využívané športovisko, v lete bude slúžiť lyžiarom na tráve a priľahlá vodná plocha aj vodným lyžiarom. Mimochodom, tento areál leží v blízkosti sídla organizačného výboru ZOH 2022.

Zjazdovky a tobogan v Jan-čchingu, zvyšné horské súťaže v Čchang Ťia-kchou

Plastická mapka športovísk v Jan-čchingu.
Foto
Beijing 2022
Vizualizácia toboganu, ktorý dokončili vlani na jeseň.
Foto
Beijing 2022

Horské dejiská olympijských súťaží sú rozdelené do dvoch samostatných klastrov. V zóne Jan-čching vzdialenej 93 km od pekinskej olympijskej dediny sú areály pre alpské lyžiarske disciplíny a tobogan pre súťaže v bobistov, skeletonistov a sánkarov. Vzdialenosť týchto športovísk od jančchinskej olympijskej dediny je 35 km. Súťaže v tobogane National Sliding Centra (vôbec jedinom v Číne) môže sledovať až 10-tisíc divákov, v cieľovom priestore zjazdoviek v National Alpine Ski Centre 8,5-tisíca divákov.

Mapka rozloženia horských olympijských športovísk v zóne Čchang Ťia-kchou - Čchungli.
Foto
Beijing 2022
Vizualizácia biatlonového štadióna, vpravo v pozadí skokanské mostíky.
Foto
Beijing 2022

Ďalšie horské dejisko olympijských súťaži Čchang Ťia-kchou - Čchungli v provincii Che-pej (Hebei) je síce až 183 km od pekinskej olympijskej dediny, ale rýchlovlakom má preprava pre trase Peking – Tchaj C´čcheng trvať kratšie ako hodinu. V tomto klastri je viacero športovísk. Súťaže v akrobatickom lyžovaní a v snoubordingu (okrem big air) sa uskutočnia v Genting Snow Parku A, resp. B (v oboch prípadoch je kapacita 7,5-tisíca divákov), v skokoch na lyžiach a v severskej kombinácii v National Ski Jumping Centre (oba areály pre 10-tisíc divákov), v behu na lyžiach v National Cross Country Centre (10-tisíc divákov) a v biatlone v National Biathlon Centre (10-tisíc divákov).

Vizualizácia dvoch horských olympijských dedín.
Foto
Beijing 2022

Po skúsenostiach s malou návštevnosťou na mnohých športoviskách v Pjongčangu 2018 (s výnimkami krasokorčuľovania, šortreku a nečakane aj curlingu), sa môže zdať, že kapacita hľadísk je v krajine s relatívne krátkou tradíciou v zimných športoch priveľká. Lenže medzi Pekingom a Pjongčangom je jeden obrovský rozdiel. Viac než dvadsaťmiliónový Peking je jedno z najľudnatejších miest sveta. Navyše dostupnosť z metropoly do ďalších centier ZOH je vďaka vlakovej preprave rýchla a výrazne jednoduchšia, než bola v prípade Pjongčangu preprava z juhokórejského megamesta Soul. Ak pandémia neznemožní prítomnosť divákov v hľadiskách, tak by mali byť oveľa plnšie, než na ZOH 2018.

Zatiaľ čo všetky športoviská pre ZOH 2022 sú už hotové, všetky tri olympijské dediny,  ako aj hlavné vysielacie a tlačové centrum (IBC/MPC) v Pekingu, majú byť dokončené v júni, resp. v júli.

Menej športovcov a viac súťaží ako v Pjongčangu 2018, pribudlo 7 disciplín

Zatiaľ čo na ZOH 2018 v Pjongčangu sa zúčastnilo 2933 športovcov, na ZOH 2022 v Pekingu by sa ich malo predstaviť o 41 menej, spolu 2892 (1578 mužov a 1314 žien). Z doterajších kvót ubrali v lyžovaní, korčulovaní aj v biatlone. „Vyslali sme jasný signál, že rozmery zimnej olympiády musia byť pod kontrolou,“ uviedol na margo zníženia celkového počtu účastníkov športový riaditeľ MOV Kit McConnell.

V biatlone sa celkový počet súťažiacich zníži o 20. V curlingu pribudnú 4 hráči do súťaže miešaných dvojíc. V ľadovom hokeji žien po doplnení turnaja na 10 tímov (predtým 8), pribudne 46 hráčok. Sánkarom znížia počet športovcov o štyroch a 5 pôvodne mužských miesteniek pridelia ženám. Aby vyrovnali počet mužov a žien, v rýchlokorčuľovaní sa celkový počet účastníkov zredukuje o 26 a v lyžovaní o 46. Stále však bude celkový pomer mužov a žien o takmer 5 percent v neprospech olympioničiek. V hokeji ženy stále ťahajú za kratší koniec, pretože mužských tímov bude v olympijskom turnaji naďalej tucet.

V programe ZOH v Pekingu sa objaví aj 7 nových disciplín: monoboby žien, miešaná štafeta v šorttreku, big air mužov aj žien v akroabtickom lyžovaní, ďalej súťaže miešaných tímov v skokoch na lyžiach, snoubordkrose i v akrobatickej disciplíne aerials. Celkove rozdelia 109 medailových sád.

Samaranch junior: Budú to veľmi inteligentné hry

Koordinačnú komisiu MOV pre ZOH a ZPH v Pekingu vedie Juan Antonio Samaranch mladší, syn niekdajšieho dlhoročného prezidenta MOV. Vzhľadom na svoju funkciu navštívil olympijský región viackrát. Už niekoľko rokov oceňuje vynikajúcu úroveň príprav hier. „Musíme pripraviť doteraz najinteligentnejšie hry. Ide nielen o úsporu peňazí, ale o úsporu všetkého. Z toho, čo sledujem, budú to veľmi inteligentné hry,“ vyhlásil ešte v septembri 2018.

Fotografia pekinského obchodného dištriktu.
Foto
Envato/Sean Pavone

K „inteligencii“ patria aj rozmanité ekologické opatrenia, ktorých aplikáciou chcú Číňania naplniť slogan o „zelených“ hrách. Plán udržateľnosti organizačného výboru, predstavený v máji 2020 a zohľadňujúci odporúčania Agendy 2020 MOV, zdôrazňuje tieto štyri priority: zelené, otvorené, inkluzívne a čisté hry.

Počas výstavby nových zjazdoviek namiesto vyrúbaných stromov vysadili nových zhruba 30-tisíc stromov. Súčasťou dovedna 119 opatrení šetrnosti voči životnému prostrediu je napríklad to, že ako chladiace médium na mrazenie ľadových plôch v Pekingu použijú kysličník uhličitý. Odpadové teplo vytvorené pri kompresii plynu využijú v ďalšom technologickom cykle, čím ušetria až 60 percent energie. Celkove sa budú všade využívať obnoviteľné zdroje energie.

Pozoruhodný progres príprav aj napriek pandémii

Vlani v novembri po zatiaľ poslednej návšteve dejiska ZOH 2022 Juan Antonio Samaranch ml. povedal: „Dostávame sa do rozhodujúcej fázy príprav ZOH a ZPH 2022. Napriek ťažkostiam v podobe pandémie, ktoré nás postihli v tomto roku, je progres Pekingu 2022 pozoruhodný. Odrážajú to pozitívne reakcie zástupcov medzinárodných športových federácií, ktoré navštívili Peking v posledných týždňoch.“

Foto
Beijing 2022

Šéf koordinačnej komisie MOV sa v novembri vyjadril aj na margo výziev, aké pred organizátorov hier stavia pandémia. „Plne sa pripravujeme na všetky eventuality. Skúsenosti a odborné znalosti členov organizačného výboru, podpora zo strany čínskej aj pekinskej vlády a úzka spolupráca medzi všetkými zainteresovanými stranami olympijského a paralympijského hnutia zabezpečia, že budeme spoločne silnejší, aby sme sa mohli pripraviť na všetko. Bude to nevyhnutné na to, aby sme v roku 2022 v Pekingu odohrali vynikajúce olympijské a paralympijské zimné hry.“

Doplnil ho výkonný viceprezident organizačného výboru (OV) Peking 2022 Čchang Ťian-tong: „Po vypuknutí ochorenia COVID-19 OV Peking 2022 v úzkej spolupráci s MOV a MOV nielen uprednostňoval prevenciu a kontrolu pandémie, ale zameriaval sa aj na prípravy hier. Snažíme sa prekonať rôzne ťažkosti a dosiahli sme solídny pokrok. V najbližších dňoch, tvárou v tvár novej situácii a výzvam, sa spolupráca medzi všetkými stranami ešte viac posilní, čím sa položí pevný základ pre úspešné hry v Pekingu 2022.“

Jedným z kľúčových výsledkov rokovania bola dohoda všetkých zúčastnených o utvorení pracovnej skupiny na prípravu opatrení proti šíreniu pandémie COVID-19. Peking 2022 pritom môže čerpať z rozsiahlej práce, ktorá sa na tomto poli realizuje v dejisku budúcoročných olympijských hier v Tokiu, aj v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a s rôznymi odborníkmi na celom svete.

SOŠV usporiadal v stredu v hale Mladosť v Bratislave tlačovú besedu, na ktorej prezentoval prípravy na ZOH v Pekingu.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

O účasť slovenských športovcov sa hrá už v tejto zime

V individuálnych zimných športoch majú olympijské kvalifikácie v princípe dosť odlišný režim ako v letných. Preto sa v tejto chvíli o získavaní miesteniek na ZOH 2022 ešte príliš nedá hovoriť. Samozrejme, účasť zjazdárky Petry Vlhovej ako svetovej jednotky je bez akejkoľvek diskusie. Aktuálne rebríčkové postavenie by malo zaručovať štart aj ďalším zjazdárom Adamovi i Andreasovi Žampovcom, i snoubordistke Klaudii Medlovej. S určitosťou by sme mali získať niekoľko miesteniek aj v biatlone. Koľko, to je však zatiaľ otázne. A pokiaľ ide o ďalšie miestenky, tam by sa v priebehu tejto zimy mohlo dosť vyjasniť. Definitíva však bude známa až v januári 2022.

Pre Slovensko je mimoriadne zaujímavý ľadový hokej. Ak by náš mužský hokejový tím stál vo svetovom rebríčku vyššie, než stojí, už by bol riadne kvalifikovaný po svetovom šampionáte 2019 – tak ako bol pred ZOH 2006, 2010, 2014 i 2018. Lenže súčasné rebríčkové postavenie nášho tímu je nižšie, než v minulosti. To znamená, že družstvo Slovenska bude musieť o účasť v Pekingu hrať v kvalifikačnom turnaji. Jeho hostiteľom bude práve Slovensko. V Bratislave sa turnaj mal konať už vlani v auguste, lenže v dôsledku pandémie ho museli preložiť o rok neskôr. V novembri sa rozhodne aj o účasti družstva našich hokejistiek, ktoré tiež budú hrať kvalifikačný turnaj, ale vo Švédsku.

Slovenský olympijský a športový výbor na stredajšej tlačovej konferencii rok pred ZOH prezentoval prípravy na hry v Pekingu. Na túto príležitosť pripravil aj videonahrávky so štyrmi potenciálnymi členmi našej olympijskej výpravy, ktoré si môžete pozrieť cez jednotlivé prekliky:

MATEJ GEMZA, asistent trénera zjazdárky Vlhovej, celkovej líderky Svetového pohára:

https://youtu.be/YHkZcUu03YM

MATEJ MATYS, tréner z realizačného tímu snoubordistov Klaudie Medlovej a Samuela Jaroša:

https://youtu.be/7FXF4ElPQt4

ADAM ŽAMPA, reprezentant v zjazdovom lyžovaní

https://youtu.be/0LpuDFwsdvM

ANDREAS ŽAMPA, reprezentant v zjazdovom lyžovaní

https://youtu.be/Imbn6q9HNvw

Volanie po odobraní hier Pekingu

Vyše 160 ľudskoprávnych organizácií vlani v septembri vyzvalo spoločným listom MOV, aby prehodnotil svoje rozhodnutie prideliť Pekingu právo hostiť ZOH 2022. Zdôvodnili to výrazným porušovaním ľudských práv v Číne. Podľa signatárov listu usporiadanie OH 2008 takisto v Pekingu povzbudilo čínsku vládu, aby pokračovala v prenasledovaní národnostných menšín, ako sú Tibeťania alebo Ujguri.

„MOV musí pochopiť, že olympijský duch a povesť olympijských her utrpí, pokiaľ sa bude ignorovať zhoršujúca sa situácia v oblasti ľudských práv vo všetkých regiónoch, ktoré sú pod kontrolou Číny,“ uviedli organizácie v spoločnom liste.

Siedmeho októbra mali predstavitelia koalície, zastupujúcej organizácie Slobodný Tibet Medzinárodná tibetská sieť, My sme Hongkončania, Svetový kongres Ujgurov, Humanitárna Čína/Čína proti trestu smrti stretnutie s viceprezidentom MOV a šéfom koordinačnej komisie MOV pre ZOH 2022 Juan Antonio Samaranch ml. Koalícia na stretnutí tiež požiadala, aby MOV odobral Pekingu právo usporiadať ZOH 2022, pretože Čína vážne porušuje ľudské práva. Upozornili, že pre MOV existujúci stav znamená reputačné riziko a zároveň podomletie kľúčových olympijských hodnôt.

MOV na uvedené podnety reagoval vyjadrením, že v otázke globálnych politických tém zostáva neutrálny a že „usporiadanie olympijských hier neznamená, že MOV súhlasí s politickým usporiadaním, sociálnymi podmienkami a situáciou v oblasti ľudských práv v danej krajine.“ MOV ďalej oznámil, že o téme ľudských práv s Čínou rokoval a dostal ubezpečenie, že krajina bude počas ZOH rešpektovať Olympijskú chartu.

Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia