Zomrel prvý slovenský atletický svetový rekordér a zakladateľ Dukly
Prvý Slovák, ktorého meno zapísala medzinárodná federácia atletiky na listinu svetových rekordov, Dušan Čikel už nie je medzi nami. Zomrel v sobotu 25. mája vo veku 94 rokov. Okrem atletiky zanechal nezmazateľnú stopu v Dukle Trenčín, ktorú vybudoval, i vo futbale. V roku 2004 dostal od Slovenského olympijského výboru Hlavnú cenu za celoživotné pôsobenie v duchu fair play.
Rodák z Beckova Dušan Čikel sa od malička venoval futbalu, k atletike sa dostal až počas vojenčiny v Českých Budějoviciach, kam narukoval v roku 1951. Atletické previerky na vojenčine zmenili jeho celoživotné smerovanie. Vo veku 21 rokov sa rýchlo zaradil k najlepším míliarom v ČSR a hneď sa presunul do elitného armádneho klubu ATK Praha.
V júli 1953 rozbiehal štafetu ÚDA Praha na 4x800 m, ktorá finišovala vo vtedajšom svetovom rekorde 7:28,0 min. Počas atletickej kariéry súťažil predovšetkým na 800 m, ale predstavil sa aj v behoch na 1500 a 3000 m. Neskôr pretekal za Sláviu Bratislava. Slovenské rekordné tabuľky menil 34-krát.
Hoci mal splnené limity na tratiach na 1 500 i 5 000 metrov na olympijské hry v roku 1956, do Melbourne ho nepustili. Sklamanie ovplyvnilo jeho rozhodnutie o ukončení aktívnej činnosti a odchode z Prahy.
Od 60. rokov sa venoval futbalistom Jednoty Trenčín, najskôr vďaka štúdiu a diplomovej práci s viacerými na tú dobu revolučnými prvkami prípravy ako kondičný špecialista a po odchode Michala Vičana do Slovana Bratislava aj ako hlavný tréner. Trénoval aj v Banskej Bystrici.
Koncom 60. rokov ho poverili vybudovať Armádne stredisko vrcholového športu Dukla v Trenčíne, v ktorom postupne vznikli oddiely ľadového hokeja, cyklistiky, rýchlostnej kanoistiky, volejbalu, zápasenia, vzpierania či boxu. V rokoch 1979 až 1982 bol veliteľom Dukly, neskôr pracoval na veliteľstve Východného vojenského okruhu, odkiaľ v roku 1988 odišiel do dôchodku.
Česť jeho pamiatke!
Posledná rozlúčka s Dušanom Čikelom bude podľa verejných smútočných oznamov mesta Trenčín vo štvrtok 30. mája. Obrat s vojenskými poctami sa uskutoční o 14.00 h v Dome smútku Trenčín – juh, následne bude smútočná rozlúčka na cintoríne v Istebníku.