Dvadsiatka olympionikov navštívila Slovenské olympijské a športové múzeum
Slovenská asociácia olympionikov (SAO) pod novým vedením ožila. Ďalšou z akcií, ktoré za posledné mesiace pripravila, bola v piatok prehliadka Slovenského olympijského a športového múzea (SOŠM) v bratislavskom Dome športu. Zúčastnila sa na nej dvadsiatka slovenských olympionikov.
Medzi tými, čo prijali pozvanie, boli aj dvaja naši dvojnásobní olympijskí medailisti – športová gymnastka Marianna Némethová-Krajčírová (účastníčka OH 1964, 1968 a 1972), ktorá počas víkendov pôsobí v múzeu ako sprievodkyňa, a hokejista Igor Liba (ZOH 1984, 1988 a 1992).
Dvaja olympionici, ktorí tento týždeň oslávili 75. narodeniny, si od prezidenta SAO Martina Bendíka (v zjazdovom lyžovaní účastník ZOH 2014) prevzali drobné darčekové predmety k jubileám – basketbalistka Božena Miklošovičová-Štrbáková (OH 1976) a atlét Jozef Plachý (OH 1968, 1972, 1976 a 1980).
Rady letných olympionikov na prehliadke SOŠM ďalej zastupovali volejbalistky Pavlína Kohútová-Štefková (OH 1968) a Mária Mališová (OH 1972), basketbalistka Ľudmila Pěčová-Chmelíková (OH 1976), hádzanári Ján Packa (OH 1976) a Gabriela Sabadošová, atléti Jozefína Čerchlanová (OH 1976), Marcel Lopuchovský (OH 2000, ale štartoval aj ako bobista na ZOH 2010) a Martin Kučera (OH 2016), športová gymnastka Ingrid Potisková-Holkovičová (OH 1976), džudistka Miroslava Kertiová-Jánošíková (OH 1992), tenistka Martina Suchá (OH 2004) a rýchlostná kanoistka Martina Gogolová-Kohlová (OH 2008, 2012 a 2016).
Zo zimných športov sa zúčastnili bobisti Róbert Kresťanko (ZOH 2002 a 2006), Andrej Benda (ZOH 2006) a hokejistka Edita Petrusová-Raková (ZOH 2010).
Keďže drvivá väčšina účastníkov navštívila Slovenské olympijské a športové múzeum premiérovo a aj v samotnom Dome športe boli viacerí z nich ešte pred jeho totálnou rekonštrukciou (po nej bol znovu otvorený 23. júna 2021), riaditeľ mediálnej komunikácie Slovenského olympijského a športového výboru Ľubomír Souček im podal základné informácie o múzeu aj o Dome športu a o Olympijskom námestí pred ním, ktorého vzhľadom sa v posledných týždňoch výrazne zmenil a ešte sa ďalej bude meniť.
Slovenské olympijské a športové múzeum s Výstavnou sieňou prof. Vladimíra Černušáka na prízemí Domu športu predstavuje multifunkčný priestor. Pokiaľ ide o výstavný účel, väčšina plochy je vyhradená pre stálu múzejnú expozíciu. Menší priestor v zadnej časti múzea za veľkoplošnou obrazovkou slúži na príležitostné výstavy. Aktuálne je tam inštalovaná výstava k 30. výročiu zimných olympijských hier 1994 v Lillehammeri.
Slovenské olympijské a športové múzeum je podobne ako iné múzeá vo vyhradených časoch prístupné pre verejnosť. Hojne ho navštevujú skupiny školákov. Za 2,5 roka fungovania múzea absolvovalo jeho prehliadku 120 školských kolektívov s viac než 3500 deťmi. Olympionici dostali na stretnutí informáciu, že pokiaľ sa vopred ohlásia na návštevu múzea s nejakým školským kolektívom, celá skupina bude mať vstup zdarma.
Multifunkcionalitu múzea potvrdzuje skutočnosť, že okrem viacerých príležitostných výstav sa v ňom konali rozmanité podujatia: spomienka na Antona Tkáča pri príležitosti jeho úmrtia, pietna spomienka na Věru Čáslavskú k jej nedožitým 80. narodeninám, uvedenie do života viacerých športových kníh, tlačové besedy a brífingy nielen SOŠV, ale aj ďalších športových subjektov, vyhlasovanie najúspešnejších športovcov Národného športového centra a viacerých športových zväzov, v čase koronakrízy raz aj vyhlasovanie Športovca roka a online konferencia Sport ®evolution, a vlani pred parlamentnými voľbami dokonca aj debata zástupcov športovej obce s predstaviteľmi relevantných politických strán.
Najcennejšie exponáty Slovenského olympijského a športového múzea predstavila olympionikom kurátorka jeho zbierok Zdenka Letenayová. Z neformálnych debát s nimi pri občerstvení po skončení prehliadky vzišli veľmi dobré ohlasy na celú akciu, na múzejné zbierky, ako aj na činnosť SOŠV pri zachovávaní olympijského dedičstva na Slovensku. Slovenská asociácia olympionikov si pripísala ďalší dobrý bod.