Olympionici si prevzali tituly OLY, SOŠV udelil aj ocenenia a vyznamenania
Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) zorganizoval v piatok stretnutie olympionikov a ďalších topšportovcov. Pripomenul si tak 130 rokov od vzniku Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Slovenské olympijské a športové múzeum pri tejto príležitosti pripravilo novú výstavu, ktorá mapuje takzvané „štvorkové“ olympijské hry - Paríž 1924, Tokio 1964 a Los Angeles 1984.
SOŠV a Slovenská asociácia olympionikov odovzdali prítomným športovcom tituly a certifikáty OLY od Svetovej asociácie olympionikov. Na slávnosti sa zúčastnili aj olympijskí medailisti František Kunzo, Zuzana Rehák Štefečeková, Matej Tóth, Juraj Tarr a Mariana Némethová-Krajčírová. Z ďalších úspešných olympionikov aj Jana Dukátová, Miroslav Marcinko, Lucia Medzihradská, Mária Mračnová, Martina Gogolová-Kohlová, Jozef Plachý, Katarína Ráczová či Jana Slobodová-Šeďová.
„Olympionici sú príkladom pre ostatných. Ich ocenením chceme uznať, že tá námaha, ktorú vydali zo seba počas svojej kariéry mala zmysel,“ povedal v príhovore prezident SOŠV Anton Siekel.
Potlesk od prítomných si vyslúžil slovenský reprezentant vo vodnom motorizme Marián Jung, ktorý si prevzal najvyššie ocenenie v oblasti fair play za rok 2023 - Cenu Jána Popluhára za príkladný čin. Na pretekoch v poľskom Žnine pomohol zachrániť život talianskemu súperovi Giuseppemu Rossimi, ktorý po havárii zostal vyše 6 minút pod vodou, no prežil to bez následkov.
„Bol to zvláštny pocit. Pripravujete sa na to, že podáte maximálny výkon a behom chvíle sa všetko zmení. Bolo to najväčšie víťazstvo, čo som v živote dokázal. Verím, že som bol v niečom príkladom,“ poďakoval sa Jung.
VÝROČNÉ OCENENIE SOŠV ZA ROK 2023 UDELENÉ NA STRETNUTÍ OLYMPIONIKOV V BRATISLAVE
CENA JÁNA POPLUHÁRA ZA PRÍKLADNÝ ČIN
MARIÁN JUNG
Výročné ocenenie Slovenského olympijského športového výboru za rok 2023 a zároveň najvyššie ocenenie v oblasti fair play na Slovensku udelil SOŠV vodnému motoristovi Mariánovi Jungovi. Na pretekoch v poľskom Žnine pomohol zachrániť svojho veľkého rivala Giuseppeho Rossiho z Talianska. Po nehode ho vytiahol spod prevráteného člna, kde bol v bezvedomí vyše šesť minút zakliesnený za volantom. Rossi bol po havárii dva týždne v kóme, ale zotavil sa natoľko, že na finálových pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v Cremone v kategórii F500 sa mohol Jungovi osobne poďakovať za pomoc.
Marián Jung je viacnásobný majster sveta i Európy vo vodnom motorizme v kategórii F500. Minulý rok získal na majstrovstvách Európy a na majstrovstvách sveta striebro.
VYZNAMENANIA SOŠV
STRIEBORNÝ ODZNAK SOŠV
(za výrazný prínos pre olympijské a športové hnutie)
MIKULÁŠ TIMKO
Dlhodobo veľmi úspešný zápasnícky tréner, viedol federálnu aj slovenskú voľnoštýliarsku reprezentáciu. Dlhoročný osobný tréner najúspešnejšieho slovenského zápasníka 20. storočia, majstra sveta, bronzového olympijského medailistu a viacnásobného medailistu zo svetových a európskych šampionátov Jozefa Lohyňu. V reprezentácii viedol aj ďalších popredných zápasníkov Fernyáka, Revického, Gažúra či Štěcha. Vďaka svojim kontaktom viackrát sprostredkoval tréningové pobyty reprezentantov v Japonsku či v USA. Ako rozvojový tréner Medzinárodnej zápasníckej federácie FILA pôsobil v Afrike a na Strednom Východe.
BRONZOVÝ ODZNAK SOŠV
(za dlhodobú prácu a prínos pre rozvoj olympijského a športového hnutia)
JANA SLOBODOVÁ-ŠEĎOVÁ
Historicky prvá špičková slovenská snoubordistka. Vo Svetovej sérii ISF skončila v rokoch 1998 aj 1999 celkove druhá v obrovskom slalome a v roku 2000 bola vicemajsterkou sveta ISF v alpských disciplínach. Stala sa aj celkovou víťazkou kontinentálnej série WCOS. Niekoľko rokov patrila do absolútnej svetovej snoubordingovej špičky. V paralelnom obrovskom slalome bola istý čas aj svetová jednotka. Dvakrát štartovala na ZOH – v Nagane 1998 pri olympijskej premiére snoubordingu obrovský slalom nedokončila, v Salt Lake City 2002 v paralelnom obrovskom slalome obsadila 14. miesto. Ako trénerka priviedla Radoslava Žideka k zisku striebra v snoubordkrose na ZOH 2006 v Turíne.
MEDAILA SOŠV
(pre účastníkov OH/ZOH, resp. pre medailistov z Európskych hier)
MARIÁN BÍREŠ
Účastník ZOH 1992 v Albertville: 34. v zjazde, 34. v obrovskom slalome, 37. v super-G – 37., kombináciu nedokončil. Na MS 1989 vo Vaile 8. v kombinácii. Na Svetovej zimnej univerziáde 1989 v Sofii zvíťazil v zjazde. Ako jeden z mála Slovákov absolvoval zjazd na najslávnejšej trati v Kitzbüheli.
JAROSLAVA LAUKOVÁ-BUKVAJOVÁ
Ako bežkyňa na lyžiach sa trikrát zúčastnila na ZOH. V Lillehammeri 1994 sa podieľala na 7. meste štafety Slovenska na 4x5 km. V Nagane 1998 bolo jej najlepším výsledkom 10. miesto na 15 km klasicky, dosiahla ešte ďalšie tri umiestenia v prvej dvadsiatke. Na ZOH 2002 v Salt Lake City obsadila 46. miesto na 10 km klasicky. Je strieborná aj bronzová medailistka zo Svetovej univerziády 1999 na Štrbskom Plese.
MIROSLAV MARCINKO
V prvých rokoch štátnej samostatnosti viackrát pôsobil ako kapitán hokejového tímu SR. Ako sa obranca sa podieľal sa na postupe na ZOH 1994 v Lillehammeri, kde bol členom družstva, ktoré obsadilo 6. miesto. Na turnaji C-kategórie MS 1994 v Poprade a Spišskej Novej Vsi bol kapitán tímu SR, ktorý postúpil do „béčka“, o rok neskôr sa v Bratislave podieľal na postupe do B-kategórie MS.
LUCIA MEDZIHRADSKÁ
Trojnásobná olympionička: na ZOH 1988 v Calgary 6. v kombinácii, 10. v zjazde, 13. v slalome, 23. v obrovskom slalome, na ZOH 1992 v Albertville 8. v kombinácii, 16. v zjazde, 16. v slalome, 20. v obrovskom slalome, 29. v super-G, na ZOH 1994 v Lillehammeri 13. v kombinácii, 20. v slalome, 32. v zjazde, 33. v super-G. V rokoch 1989 – 1993 viacnásobná účastníčka svetových šampionátov. Na juniorských MS 1986 získala dve zlaté a jednu striebornú medailu. Mnohokrát bodovala v pretekoch Svetového pohára, pripísala si v SP aj umiestenia v top 10.
KAMILA NOVOTNÁ
Na Európskych hrách 2023 v Krakove (športová streľba bola vo Wroclawe) obsadila vo vzduchovej puške 60 druhé miesto a získala striebornú medailu. Len tesne jej ušla miestenka na olympijské hry v Paríži.
RÓBERT PETROVICKÝ
Ako 20-ročný mladík bol pri našej olympijskej premiére v Lillehammeri 1994, potom v Bratislave prispel k triumfu tímu Slovenska v B-kategórii MS 1995 a o rok neskôr si zahral pri premiére v „áčku“. Zahral si na trojo ZOH: Lillehammer 1994 – člen 6. družstva, Nagano 1998 – 10. miesto, Salt Lake City 2002 – 13. miesto, ešte v Turíne 2006 bol cestujúci náhradník. Na ZOH 2002 niesol slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli. Zo štyroch štartov na svetových šampionátoch bol nielen preňho najcennejší ten v roku 2002, keď sa v Göteborgu podieľal na historickom zisku titulu majstrov sveta. V roku 1991 bol člen zlatého tímu ČSFR na ME juniorov.
MIROSLAV STANOVSKÝ
Vo vodnom slalome súťažil pri premiére samostatného Slovenska na OH 1996 v Atlante, kde v K1 obsadil 10. miesto. V tom istom roku získal striebro na ME v Augsburgu, čo bola vôbec prvá kajakárska medaila slovenského vodného slalomára v histórii vrcholných podujatí.