Športové aktuality
6 min. čítania

Emma Zapletalová má formu: Do semifinále na 400 m prekážok postúpila dvanástym najlepším časom aj napriek dvom obrovských chybám v závere

Z Tokia Gabriel Bogdányi pre www.atletika.sk a www.olympic.sk
Emma Zapletalová v rozbehu na 400 m prekážok, v Tokiu mala premiéru na OH.
Foto
Foto SOŠV/JÁN SÚKUP

Mala to byť jasná záležitosť, no napokon z toho bola dráma. Pri pohľade do štartovej listiny V. rozbehu žien na 400 m prekážok málokto pochyboval, že sa slovenská rekordérka Emma Zapletalová nedostane medzi štvoricu priamo postupujúcich. Tri štvrtiny pretekov sa papierové predpoklady napĺňali, Emma bežala na druhom-treťom mieste. Prišla však ôsma prekážka a…

„Nezvládla som rytmus, urobila som obrovskú chybu, ktorá ovplyvnila aj deviatu. Zabrzdila som, prekážku som preto neprebehla hladko, ale preskočila som ju a vzápätí som sa musela znova rozbehnúť, čo ma stálo sily i čas,“ opisovala Emma kritické okamihy. „Úprimne, v cieli som nedúfala, že postúpim, keďže som dobehla až šiesta. Našťastie, s časom som sa dostala ďalej a verím, že v semifinále napravím to, čo som v rozbehu pokazila.“

Napriek zbabranému záveru dosiahla Zapletalová, prvá slovenská prekážkarka na 400 m na olympijských hrách v histórii, výborný čas – rovných 55 sekúnd! V kariére bežala rýchlejšie iba jediný raz (54,28), vo finále európskeho šampionátu do 23 rokov v Tallinne, kde získala zlato. V konečnom účtovaní tokijských rozbehov jej patrila lichotivá dvanásta priečka z 39 prekážkarok.

Z oválu na Olympijskom štadióne v Tokiu však odchádzala po rozbehu smutná a sklamaná. Predchádzajúce rozbehy síce nevidela, no myslela si, že ani rovných 55 sekúnd jej nebude stačiť na postup. Netušila, že jej rozbeh bol jednoznačne najrýchlejší. V troch z predošlých štyroch – prvom, treťom a štvrtom – by skončila druhá a aj v druhom by jej patrilo postupové 4. miesto.

„Z plochy štadióna som odchádzala s tým, že som to celé zbabrala. Bola som celá nešťastná a až reportér RTVS mi povedal, že som postúpila. Prekvapilo ma to, ale veľmi, veľmi som sa potešila. Zrazu ako keby zo mňa ťažoba z nešťastia spadla a pocit smútku sa premenil v odhodlanie zabojovať v semifinále a ukázať v ňom ozajstnú, bojujúcu Emmu.“

Zapletalová po pretekoch priznala, že dúfala v umiestenie v prvej štvorici a priamy postup.

„Našťastie, bežalo sa rýchlo a teším sa aj z toho, že pri mojom mene svieti aspoň to malé ´q´ znamenajúce postup s časom. Ja len dúfam, že v semifinále budem vo väčšej pohode, lebo dnes som bola pred štartom extrémne nervózna, čo zrejme zapríčinilo tie dve obrovské chyby,“ priznala zverenka Petra Žňavu. „Nervozitu a stres som vôbec nezvládala. Nemalo to nič spoločné so zdravou súťažnou nervozitou, bolo to čosi horšie. Dosť mi to zväzovalo ruky a nohy. Keď sa ma na to tréner pýtala, nevedela som mu odpovedať, čo za tým hľadať. Či to bol fakt, že postup je na dosah, či fakt, že sú to moje prvé veľké preteky, ozajstné dospelácke? Neviem… Asi na mňa doľahlo, že som nič také predtým nezažila, a ako olympijský nováčik som tlak nezvládla.“

Podobnú trému zažila Emma pred tromi rokmi na európskom šampionáte v Berlíne, ibaže tokijská bola predsa len ešte o kúštik väčšia. Olympiáda je olympiáda! Zdravá súťažná nervozita to však rozhodne nebola. Prezradila, že v „call roome“, čiže zvolávateľni, jej dokonca prišlo nevoľno…

„Takýchto stresov sa musím vyvarovať, lebo mi to nielenže zväzuje ruky a nohy, ale i mňa celú. Verím, že nováčikovskú daň som už zaplatila v rozbehu a mentálne nastavenie na semifinále sa mi podarí zmeniť,“ dúfala Zapletalová.

Hoci Emma postúpila medzi elitnú dvadsaťštvorku aj s dávkou šťastia, jej výkon po katastrofe v záverečnej rovinke signalizuje, že je v parádnej forme. Zbabraný beh za 55,00? Človeku sa až dych zatajuje, aký výkon by pri jej mene zasvietil, ak by rozbeh zvládla technicky aspoň tak ako vo finále na ME do 23 rokov v Tallinne…

„Teším sa, že sa mi podarilo udržať formu až do olympiády. V tréningoch v kempe v Urajasu to vyzeralo super, mám to v nohách. Teraz len skĺbiť rýchlosť a techniku. Čo je však po rozbehu azda ešte dôležitejšie, na semifinále musím nastaviť hlavu inak – žiadna nervozita, stopercentná koncentrácia na svoj beh ako v Tallinne. V rozbehu som si už odskúšala, čo je olympiáda, a preto verím, že to teraz už bude lepšie.“

Zapletalová pobeží v pondelok 2. augusta v druhej dráhe v druhom z troch semifinále o 20.45 h tokijského času (13.45 h SELČ). Postupový kľúč je krutý: do bojov o medaily sa dostanú priamo len prvé dve prekážkarky a osmičku finalistiek doplnia dve nepostupujúce s najlepšími časmi. Slovenská rekordérka pobeží s dvoma medailovými favoritkami – svetovou rekordérkou Sydney McLaughlinovou z USA a výbornou Ukrajinkou Annou Ryžikovovou.

„Rozbehy som nesledovala, preto neviem, ako baby bežali – či naplno, alebo sa šetrili. Odhadujem však, čas tesne pod 54, alebo aj kúštik nad túto hranicu, by mohol stačiť. Budem o finále bojovať, dám do toho všetko – ako vždy. Posnažím sa vyvarovať sa chýb, aké som urobila dnes. Chcem bežať svoj vlastný beh bez toho, aby som sa zaťažovala ambíciou postúpiť. Samozrejme, naplno a uvidíme, aké miesto mi to prinesie, a či bude postupové,“ vravela veľmi rozvážne študentka telesnej výchovy a ruštiny na UKF v Nitre.

Emmu čakalo po rozbehu ešte vyklusanie, v nedeľu ľahký tréning – rozcvička a zopár roviniek. Sobotné popoludnie však strávila neštandardne v posteli. „Vstávala som už pred piatou, čo je na mňa priskoro. Takto skoro nezvyknem byť hore. Necítila som únavu, ale keď pri čakaní na preteky prišla hluchá chvíľka a ľahla by som si, v tom momente by som zaspala. Ešteže sa semifinále beží večer. Vtedy som už prebudená a behá sa mi lepšie ako predpoludním,“ poznamenala s úsmevom. Tak veľa šťastia, Emma!

POHĽAD TRÉNERA PETRA ŽŇAVU

„Všetci sme videli, že nezvládla ôsmu a deviatu prekážku, preto ma čas v cieli vzhľadom na tieto okolnosti prekvapil. Dokazuje však, že Emma je stále v dobrej forme. Verím, že v semifinále napraví to, čo pokazila v rozbehu. Ak sa jej to podarí, môže z toho byť pekný výkon…“

ZLOŽENIE II. SEMIFINÁLE NA 400 M PREKÁŽOK ŽIEN (OD 2. PO 9. DRÁHU)

Emma Zapletalová (Slovensko) 54,28 (výkon 2021)

Zurian Hechavarríová (Kuba) 54,99

Gianna Woodruffová (Panama) 54,70

Sydney McLaughlinová (USA) 51,90

Anna Ryžikovová (Ukrajina) 52,96

Ta-Adana Belleová (Barbados) 55,69

Wanda Nelová (JAR) 55,176

Joanna Linkiewiczová (Poľsko) 54,93

Podujatia a športovci
Šport
Miláno Cortina 2026

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia