Filip Polc na Olympijskom festivale: Na bicykli som aj obedoval
Jazero Kuchajda už týždeň žije Olympijským festivalom. Až do 11. augusta si môžu návštevníci vyskúšať viac ako 20 rôznych športov a zažiť atmosféru ako na skutočných olympijských hrách. Každý deň ich čaká nielen pohyb, ale aj bohatý kultúrny program s koncertmi populárnych slovenských umelcov. Nechýba ani priame spojenie s Parížom vďaka živým prenosom z olympijských hier a stretnutiam s olympionikmi v TIPOS zóne.
Štvrtok a piatok si v areáli Kuchajdy mohli návštevníci vyskúšať aj pumptrackovú dráhu a zažiť adrenalín, ktorý počas svojej kariéry zažíval aj Filip Polc, majster sveta v mestských zjazdoch a majster Európy v zjazde. „Som veľmi rád, že sa niečo takéto deje. V dnešnej dobe si v podstate vážime, keď sa niekto hýbe. Je super, že je tu príležitosť vyskúšať si na vlastnej koži športy, ktoré vidíme v televízii. Vítam to a myslím si, že to pomôže, pretože emócia po tom, ako si to deti vyskúšajú, ich môže chytiť na celý život. Pre niekoho ho to môže byť skvelý štartovací mostík,“ povedal o festivale, kde niektorých dokonca naučili bicyklovať. „Každý, kto sem príde, ukáže svoju osobnosť. Niekto je opatrnejší, idú bojazlivo. No často po pár kolách vidieť, že si to začnú užívať. Niektorí sa tu dokonca naučili bicyklovať, za čo som veľmi rád,“ priznal.
Sám so športom začínal už v útlom veku. „Naučil som sa bicyklovať, keď som mal dva roky, a keď otec videl, že mi to ide, tak mi odmontoval pomocné kolieska. Na bicykli som pomaly aj obedoval a potom som ho prosil, aby by ich namontoval naspäť, aby som mohol zaparkovaný jesť na bicykli. To puto tam bolo silné už od začiatku.“
Zlom prišiel s horským bicyklom, ktorý mu učaroval ešte viac. „Neskôr som prešiel na horský bicykel a to bolo pre mňa, že vau. Bol to bicykel, ktorý okrem dráhy zvládol aj terén a to ma veľmi oslovilo. Bolo to viac o prírode a voľnosti. Pri súťažiach cross country, ktoré boli aj na olympijských hrách v Paríži, som skĺbil skúsenosti z BMX a pribudla tam aj kondička. Tešil som sa s každou jazdou na kopec a tešil som sa, kedy už konečne pôjdem dole. To som si užíval najviac a pokračoval som v zjazde, čo je už kráľovská disciplína, pri ktorej človek musí mať stopercentne zvládnutú techniku. Išiel som na hranici fyziky a mnohí hovorili, že sme šialenci. No tam som si to užíval najviac, lebo milujem rýchlosť.“
Aj Sagan vyrastal na horskom bicykli
„Vďaka Peťovi Saganovi sa začalo viac bicyklovať. Aj on však vyrastal na horskom bicykli a preto si aj na ceste dovolil také kúsky, ktoré iní nechápali. Som rád, že prilákal ľudí k bicyklu,“ povedal. Podľa Filipa má Slovensko skvelé možnosti. „Máme tu veľa kopcov. Bratislava je dosť unikátna v tom, že už v rámci mesta sú dobré trate. Nie sú síce na svetovej úrovni, ale niektoré úseky sú veľmi dobré. Okrem toho máme aj veľa umelo vybudovaných tratí, kde sú klopené zákruty. Tých možností, keď som jazdil ja, bolo oveľa menej. Dopyt tam je, je viac tratí aj bikeparkov. Zimné strediská hľadajú aktivity na leto a bicykel je jedna z nich.“
Mrzí ho však, že klesá motivácia detí športovať. „Ale som rád, že s pumptrackom vieme tú lásku k športu vybudovať a deti si to vedia odniesť aj do neskoršieho veku, aj keď nie na vrcholovej úrovni, no aspoň, že sa hýbu. Teraz už fandíme každému, kto sa hýbe a ani nemusí pretekať. Z tohto hľadiska nám chýba svetová špička. Keď som bol junior, tak sme sa snažili robiť výsledky aj na medzinárodnej úrovni. Tá konkurencia bola väčšia a to nás vychovalo k lepším výkonom,“ priznal.
Olympijský festival prinášajú exkluzívny partner TIPOS, generálni partneri 4F a VEOLIA, hlavní partneri ALLIANZ, SEPS - Slovenská elektrizačná prenosová sústava, partneri KAUFLAND, STRABAG s.r.o., SAMSUNG a ACROSS.
Dôvodom podľa neho môžu byť aj financie, keďže ide o finančne náročný šport. Ako sám povedal, nie je to šport pre masy. Aj na Olympijskom festivale si však všimol, že tu máme veľa talentov. „Deti sú šikovné a vidím, že na dráhe vedia za jeden deň spraviť pokrok. Aj preto by bola na mieste väčšia podpora od štátu aby sa talenty nevyberali len podľa bohatých rodičov, ale aby to bolo o tých, ktorí šport chcú robiť od srdca. Vtedy by to prinášalo ešte lepšie výsledky.“
Brzdou sú podľa neho často aj samotní rodičia. „Viac sa boja rodičia. Tá dráha nie je náročná, nedosahuje sa t veľká rýchlosť, tú si na tejto dráhe musíš zaslúžiť. Takže ak aj niekto spadne, tak v malej rýchlosti. Na ten začiatok je to v pohode. Je pravda, že niekedy rodičia deti brzdia viac. Kým sami nemajú skúsenosť, tak nevedia, o čom to je. Ale väčšinou tie deti zvládnu zvládnu viac, ako si rodičia myslia,“
Na festivale by si ako dieťa rád vyskúšal všetky športy od lezeckej steny až po vodné športy. „Keď som bol malý, prázdniny som nepoznal. Každý víkend boli preteky a stále sme cestovali. A práve teraz, keď som skončil kariéru, tak skúšam vodné športy. Rozmýšľal som, že si kúpim kajak, lebo bývam blízko rieky,“ uzavrel.