Športové aktuality
Video
4 min. čítania

Hrdinovia budúcnosti: Peter Strečanský

Peter Strečanský, nádejný veslár a člen Juniorského olympijského tímu 2024, dosiahol už niekoľko úspechov na medzinárodnej scéne v juniorských kategóriách. V roku 2022 získal v skife ako prvý Slovák v histórii bronzovú medailu na juniorskom svetovom šampionáte. O rok neskôr bronzový úspech zopakoval. Vstup do seniorskej kategórie okorenil 6. miestom na Svetovom pohári v chorvátskom Záhrebe.

Veslovaniu sa venuje od ôsmich rokov, pritiahol ho k nemu otec, ktorý ho ako tréner vedie od prvých záberov veslami na skife až doteraz. Člen piešťanského klubu VK Sĺňava Piešťany si tento šport obľúbil nielen pre jeho náročnosť, ale aj pre krásne miesta, ktoré mu tento šport umožňuje spoznať.

„Najviac ma baví, že veslovanie je veľmi komplexný šport. Je to vytrvalostný, silový a zároveň technický šport. Zladiť všetky tieto tri faktory býva veľmi ťažké. Je to výzva, ale práve to ma veslovaní baví,“ hovorí Peter. „Vďaka veslovaniu veľa cestujem a veslujem na nádherných miestach, čo je určite pre každého, kto miluje prírodu, jedna z hlavných výhod.“

„Ak by som mal rýchlo opísať veslovanie, tak hlavné je to, že pretekáme smerom dozadu, na rozdiel od kajakárov a kanoistov, ktorí idú dopredu. Máme dve veslá a naše lode sú o dosť drahšie,“ dodáva s úsmevom. „Pretekáme na rôznych typoch lodí, od skifu, kde je človek sám, až po osmu s ôsmimi veslármi a jedným kormidelníkom.“

Okrem pravidelného tréningu musí zvládať aj povinnú školskú dochádzku. „Keď chcem stihnúť tréning pred školou, musím vstávať okolo piatej ráno, aby som si odsedel hodinku alebo dve na stacionárnom bicykli. Po škole sa snažím čo najskôr prísť do lodenice a ísť na vodu. Ak to nie je možné, tak trénujem vnútri na trenažéri alebo v posilňovni,“ opisuje svoju každodennú rutinu. „Najlepší tréning je však na sústredení, keď sa môžem plne sústrediť na veslovanie a nemusím myslieť na školu.“

Napriek náročným podmienkam trénuje vonku, kým to len voda dovolí. „Hlavná podmienka pre tréning v zime je, aby voda nezamrzla. Tento rok by som chcel trénovať celú zimu, aby som najazdil čo najviac kilometrov a mal náskok pred konkurenciou,“ hovorí o svojich cieľoch.

Veslovanie je fyzicky náročné, hlavne počas zimných mesiacov, keď teploty klesajú. „Je ťažké rozhodnúť sa ísť na vodu, keď je vonku mínus päť a fúka. Pohodlnejšie by bolo ísť dnu do tepla a trénovať na trenažéri, ale ak sú podmienky znesiteľné, radšej idem na vodu.“

Okrem veslovania Peter sa rád venuje rôznym iným športom. „Som fanúšik športu všeobecne, snažím sa súťažne bicyklovať a občas chodím aj behať. V budúcnosti by som sa možno po kariére veslára chcel venovať triatlonu alebo cyklistike, ale to je zatiaľ vo hviezdach.“

Jeho dlhodobým cieľom je zúčastniť sa na olympijských hrách. „Cieľ asi každého športovca je dostať sa na olympijské hry, no je to dlhý a náročný proces. Na Slovensku nie je veľká veslárska základňa a historicky nemáme veľa účastí na olympiáde, hlavne v ére samostatnosti Slovenska. K tomu sa pridal fakt, že na nadchádzajúcich hrách v Los Angeles 2028 zrušili niektoré disciplíny a tiež skrátili dráhu z 2000 na 1500 metrov,“ vysvetľuje. „Prechod zo 7-minútových pretekov na 4-minútové bude náročný, pretože bude treba viac výbušnosti. Napriek tomu by som chcel Slovensko opäť dostať na olympijské hry a ukázať, že slovenské veslovanie tam patrí a že aj na Slovensku máme veslárov, ktorí sa dokážu presadiť.“

Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia