Športové aktuality
4 min. čítania

Kanoistické medailistky z OH mládeže Luknárová a Pecsuková sa svojimi tromi kovmi z Buenos Aires mohli pochváliť už doma

TASR, sou

Bratislava 22. októbra (TASR, sou) - Kanoistika ako jediná priniesla Slovensku medaily na všetkých troch olympijských hrách mládeže. K Miroslavovi Urbanovi zo Singapuru 2010 a k Jakubovi Grigarovi s Markom Mirgorodským z Nankingu 2014 sa na uplynulých III. OHM v Buenos Aires pridali Emanuela Luknárová a Katarína Pecsuková.

Na ZOHM v Innsbrucku 2012 triumfovala v slalome zjazdárka Petra Vlhová, ale 16-ročná Luknárová vybojovala premiérové individuálne zlato na letnej verzii podujatia. V Buenos Aires zvíťazila v slalome K1, v slalome C1 sa radovala z bronzu. Vodný slalom sa takisto ako v Singapure aj v Nankingu jazdil atypicky - medzi prekážkami na hladkej vode, pričom štart bol z rampy. Kvalifikačné časy na čas určili nasadenie, potom nasledovali vyraďovacie súboje „face to face“.

"Pred súťažou som bola určite nervózna a nevedela som, čo mám očakávať, keďže to bolo iné ako normálne na pretekoch. Po prvej kajakovej jazde, v ktorej som dala najlepší čas, som sa začala cítiť istá a držala som si najlepší čas do poslednej jazdy. Podarilo sa mi získať zlatú medailu," povedala na tlačovej besede po návrate na Slovensko Emanuela Luknárová, zverenka trénera Patrika Gajarského.

Prezident SOV Anton Siekel obom medailistkám zablahoželal aj s kyticou.
Foto
JÁN SÚKUP


Do Argentíny Luknárová cestovala s vysokými ambíciami predovšetkým v C1. Na tlačovke priznala, že v kajaku sa pôvodne nekvalifikovala, ale napokon jej umožnili štart, keďže v druhej disciplíne miestenku mala. A medaily získala v oboch súťažiach - paradoxne v tej hlavnej „len” bronzovú. Po tenistke Jane Čepelovej v Singapure 2010 sa stala ešte len druhou slovenskou dvojnásobnou medailistkou z OHM.

"Využili sme možnosti súťažiť v oboch slalomárskych disciplínach a v kajaku sa mi podarilo získať zlatú medailu. Dúfala som, že sa niečo podarí aj v C1. Prehrala som v semifinále, no v súboji o bronz som dala najlepší čas celého dňa a najlepší zo všetkých. Bolo to super, bolo to iné, ale myslím si, že sme sa s tým popasovali dobre a sme rady, že to dopadlo tak, ako to dopadlo," povedala Emanuela Luknárová, ktorá nastúpila aj na šprint – to bopla podmienka, ak chcela následne súťažiť v slalome.

Ešte o rok mladšia Katarína Pecsuková, ktorá sa špecializuje nie na divokú vodu, ale na „štrekárske“ súťaže, získala striebro v kajakárskom šprinte a v slalome K1 obsadila piate miesto: "V šprinte som sa v kvalifikácii aj v osemfinále snažila dosiahnuť druhý najlepší čas, aby som vo vyraďovacej časti nenarazila na papierovo najsilnejšiu súperku, maďarskú juniorskú majsterku sveta Rendessyovú. Stretli sme sa až vo finále, v ktorom som na ňu nestačila. V slalome som sa prebojovala medzi prvých osem, čo bolo super, lebo to nedokázala žiadna iná rýchlostná kanoistka. Vo štvrťfinále som dostala súperku Emku Luknárovú, ktorá bola značne rýchlejšia.“

Na spoločnej fotografii zľava prezident SOV Anton Siekel, tréner Patrik Gajarský so zverenkou Emanuelou Luknárovou, Katarína Pecsuková s trénerom a otcom v jednej osobe Petrom Pecsukom a vedúci slovenskej výpravy na OH mládeže 2018 Boris Demeter.
Foto
JÁN SÚKUP

Niekoľko dní sa na podujatí osobne zúčastnil aj prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel. "Občas som mal zimomriavky z toho, ako bojovali naši mladí reprezentanti. OH mládeže boli predovšetkým o tom, aby sa športové talkenty presvedčili, že olympizmus nie je len o športových výsledkoch, ale aj o prepojení športu s výchovou, vzdelávaním a s fair play. Účastníci z celého sveta mali po prvý raz príležitosť zažiť atmosféru olympijského podujatia a zároveň nám ukázali, kam smeruje šport. Ďakujem našim reprezentantkám, bolo úžasné sledovať ich výkony. Kanoistika má vždy najvyššie ciele a som rád, že práve tento národný zväz ukazuje, ako koncepčne pracovať s mládežou," povedal Siekel na pondelňajšej tlačovej besede, ktorá sa konala v bratislavskom hoteli NH Gate One.

Slovenská výprava sa z Buenos Aires vrátila v nedeľu popoludní – prakticky po troch týždňoch mimo domova. Výpravu s 33 športovcami, ktorí súťažili v 12 športoch, viedol Boris Demeter zo športového oddelenia SOV.

"Naše účinkovanie hodnotím ako úspešné. Ďakujem vodným športom, že nás podržali rovnako ako v minulosti. Okrem troch medailí sme dosiahli viaceré hodnotné individuálne výsledky – napríklad piate miesto džudistu Alexa Barta, šieste chodca Ľubomíra Kubiša, ôsme Andreja Paulínyho v behu na 1500 m, takisto ôsme plavkyne Tamary Potockej na 50 m motýlik. Slovenské rekordy vo svojej vekovej kategórii okrem Potockej dosiahli aj Oliver Murcko v behu na 200 m a vzpierač Sebastián Cabala v nadhode. Futsalistu Kevina Kollára, ktorý má len 16 rokov, vyhlásili za najlepšieho brankára turnaja. Nemôžem však byť úplne spokojný pri porovnaní s krajinami, s ktorými sa zvykneme porovnávať. Veď Slovinci získali 12 medailí, Česi 10 a Maďari dokonca 24,“ uviedol Boris Demeter.

Podujatia a športovci

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque