Kniha Ladislava Harvana „Ako to bolo“ je vianočným darčekom slovenskej športovej historiografii
Tesne pred tohtoročnými Vianocami dostala slovenská športová verejnosť pod stromček nezvyčajný darček – životopisnú knihu známeho tatranského lyžiarskeho činovníka a čestného člena Slovenského olympijského a športového výboru Ing. Ladislava Harvana, CSc. Kniha mapuje jeho bohatú celoživotnú púť z príležitosti blížiaceho sa životného jubilea – deväťdesiatich narodenín. Nazval ju trošku nezvyčajne „Ako to bolo“. Sám svoje celoživotné spomienky uzatvára na zadnej strane knihy strohým záverečným konštatovaním „Tak to bolo“.
Na obale knihy sa nachádza karikatúra Ladislava Harvana z pera najvýznamnejšieho slovenského športového karikaturistu Jozefa Hrušovského. Zobrazuje ho s lyžiarskou čiapkou a s vysielačkou v ruke ako „takmer“ celoživotného riaditeľa pretekov Veľkej Ceny Slovenska, našich najvýznamnejších lyžiarskych pretekov v zjazdových disciplínach.
Ladislav Harvan ako mladý lesník nastúpil v roku 1955 na oddelenie ochrany prírody Správy Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici, kde pracoval do roku 1972. Potom bol vymenovaný za riaditeľa novovzniknutej Tatranskej správy účelových zariadení SO ČSZTV v Novom Smokovci, kde pôsobil až do likvidácie tejto organizácie 30. apríla 1991. Svoju nezmazateľnú profesijnú i športovú stopu však zanechal nielen v lyžovaní, ale aj v sánkovaní a v turistike.
Knižka v pútavom rozprávaní odkrýva Harvanovu pestrú športovú činnosť i celoživotné aktivity najskôr v československom, potom v slovenskom, ale aj v medzinárodnom lyžovaní, kde pôsobil neuveriteľných 33 rokov ako aktívny člen komisie pre preteky Európskeho pohára, technický delegát FIS pre zjazdové lyžovanie a člen komisie pre schvaľovanie zjazdových tratí.
Srdcovou záležitosťou Ladislava Harvana však boli najmä lyžiarske aktivity v Tatrách. Či už pri organizácii Veľkej Ceny Slovenska v zjazdovom lyžovaní, pretekov o Tatranský pohár v klasickom lyžovaní, ale tiež práca pri príprave a organizácií nezabudnuteľných majstrovstiev sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v roku 1970 vo Vysokých Tatrách, kde pôsobil ako podpredseda organizačného výboru. Je možno symbolické, že táto kniha vychádza v roku 2020, v ktorom si pripomíname jednak okrúhle, 65. výročie pretekov o Veľkú Cenu Slovenska, ale zároveň aj 50. výročie od usporiadania MS 1970.
Športové diania a svoje aktivity zmapoval Ladislav Harvan už vo viacerých doteraz vydaných publikáciách, napríklad „Tatry“ z roku 1980, „Veľká Cena Slovenska 1955 – 2005“, „Lyžiarske slávnosti vo Vysokých Tatrách“, „Tatranský pohár“ či „Kežmarské Žľaby“. Táto jeho posledná kniha je však najosobnejšia, pretože dokumentuje nielen históriu viacerých športov v tatranskej oblasti, ale veľmi ľudskom formou približuje aj dopad celospoločenských udalostí, ktorými naša krajina za uplynulých 90 rokov prešla, na osud jeho rodiny a ďalších blízkych ľudí a spolupracovníkov, s ktorými kráčal na svojej celoživotnej púti.
Jeho otec, horár Štefan Harvan z Kežmarských Žľabov, mu vždy prizvukoval: „Ži tak, aby si sa mohol bez hanby obzrieť za tým, čo tu na konci života zanechávaš“. Kniha „Ako to bolo“ je najlepším dokladom toho, že Ladislav Harvan otca svojím životom nesklamal.