Kráľovná športu na nich môže byť hrdá: Ján Volko je jediný slovenský šprintér so zlatom z majstrovstiev Európy
Pätnásty máj patril Svetovému dňu atletiky, preto vám v týchto dňoch prinášame príbehy najúspešnejších slovenských atlétov súčasnosti aj minulosti. Dnešný článok je o Jánovi Volkovi, ktorý ako prvý Slovák v histórii ziskal zlato v šprinte na európskom šampionáte.
Ján Volko sa narodil 23. novembra 1996 v Bratislave, v rodnom meste študuje informatiku na Slovenskej technickej univerzite. Na halových majstrovstvách Európy v Belehrade 2017 získal senzačné striebro na 60 m, v rovnakom roku si vybojoval zlato na európskom šampionáte do 23 rokov v behu na 200 m a striebro na stovke. V hale sa v Glasgowe 2019 stal európskym šampiónom v šprinte na 60 m. Najrýchlejší Slovák drží narodné rekordy na 60 m (6,55 s), 100 m (10,13 s) i 200 m (20,24 s). Člen bratislavského klubu Naša atletika je zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko.
Atletika vyhrala nad futbalom
S atletikou začal, keď mal štrnásť rokov. „Dva roky som sa jej venoval spolu s futbalom. Posledný rok pri futbale ma už veľmi nebavil. Ani som už v zápasoch veľmi nehrával.“ Vtedy zvíťazila kráľovná športu nad futbalom. „Profesionálnejšie som pri nej ostal približne od sedemnástky a venujem sa až doteraz.“
Na začiatku mu išlo hlavne o to, aby bol v dobrej partii. „Chceli sme sa baviť. Tréningy boli trošku v úzadí a nespĺňali sme úplne očakávania trénerov. Išlo skôr o hru.“ Následne však začal brať atletiku vážnejšie. „V sedemnástich som sa dostal k mojim trénerom Naďke Bendovej a Robovi Kresťankovi. Vtedy sa to rozbehlo a začal som trénovať každý deň aj dvojfázovo. Takisto sme chodili na sústredenia, takže vtedy nastal zlom.“
Najcennejšie Glasgow a Birmingham, najmotívnejší Belehrad
Rodák z Bratislavy si v mladom veku pripísal už viacero významných úspechov. „Cením si striebro z halových majstrovstiev Európy v Belehrade 2017, keďže bolo prvé a nečakané. V tom roku sa mi podarilo vyhrať aj na európskom šampionáte do 23 rokov a byť druhý na stovke.“ Najväčšiu hodnotu však majú pre stále ešte len 23-ročného pretekára dva iné výsledky. „Najviac si vážim zlato na 60 m z majstrovstiev Európy v Glasgowe 2019. No porovnateľné s tým je šieste miesto na šesťdesiatke z halových majstrovstiev sveta. Je to v podstate to isté ako byť majster Európy. To sú pre mňa najväčšie úspechy, ktoré sa mi podarilo doposiaľ dosiahnuť.“
Emotívnych momentov bolo veľa. Na prvom mieste je debutové striebro z halových majstrovstiev Európy v Belehrade. „Vždy išlo o radosť, ale najviac, keď sa mi podarilo zaznamenať prvý významný úspech - a to zisk striebra v Belehrade. Zažil som pocity šťastia a veľmi ma napĺňalo, že sa ľudia okolo mňa tešili. Vždy som veľmi šťastný, keď vybojujeme úspech ako celý tím.“
Sníva o olympiáde, najbližšie by mal súťažiť v Prahe
Prakticky pre každého športovca je vrcholom snaženia štart na olympijských hrách. „Zatiaľ sa mi nepodarilo naplniť si najväčší sen, ktorým je účasť na olympijských hrách. Verím, že sa to na budúci rok, alebo v budúcnosti podarí. Som presvedčený, že sme na správnej ceste. Musí mi však slúžiť zdravie a, samozrejme, olympijské hry sa musia konať.“
Najbližšie by slovenského rekordéra na 60 m, 100 m i 200 m mal čakať Odložilov memoriál v Prahe. Vzhľadom na aktuálnu situáciu budú môcť ísť od stredy slovenský občania do Českej republiky na 48 hodín bez povinnosti absolvovať karanténu. „Sme na míting prihlásení. Pokiaľ nás na hraniciach nikto nezastaví, budeme štartovať.“