Športové aktuality
5 min. čítania

Malý pitbull z Horehronia Miroslav Úradník zvládol olympijský debut v chodeckých pretekoch na 20 km so cťou

Z Tokia Gabriel Bogdányi pre www.atletika.sk a www.olympic.sk
Miroslav Úradník na trati olympijskej dvadsiatky v Sappore.
Foto
SOŠV/JAKUB SÚKUP

Miroslav Úradník zvládol v náročných sapporských podmienkach svoju olympijskú premiéru v chôdzi na 20 km so cťou. Hoci sa na OH 2020 dostal až z 58. miesta kvalifikačného renkingu (miestenku získalo 60 najlepších), skončil napokon na 41. mieste časom 1:29:25 h spomedzi 57 štartujúcich. Súťaž dokončilo 52 chodcov.

„Olympijská premiéra bola náročná, ale vydal som zo seba maximum. V závere som už siahal na dno síl,“ komentoval 25-ročný brezniansky rodák svoje vystúpenie na dvadsiatke. „Snažil som sa dodržať taktiku, ktorú sme si dohodli s trénerom Matejom Spišiakom. Prvá polovica bola z môjho pohľadu dobrá, postupne som sa dostával dopredu. V druhej to už bolo náročnejšie. Dochádzali mi sily, ale bojoval som. Dal som do toho všetko, aby z toho bol čo najlepší výsledok. Som rád, že som preteky dokončil so cťou.“

O náročných podmienkach na kilometrovom okruhu v centre Sappora pri parku Odori svedčí fakt, že Talian Massimo Stano (1:21:05) dosiahol najslabší víťazný čas od triumfu Španiela Daniela Plazu na hrách v Barcelone 1992. Jeho výkon bol dokonca o päť sekúnd slabší ako tokijský limit…

„Išlo sa naozaj v ťažkých podmienkach, s akými sa vyrovnajú naozaj len najlepší, no aj tí dosiahli o tri až päť minút slabšie výkony ako sú ich osobáky,“ pripomenul Úradníkov kouč Matej Spišiak„Miro medzi nich nepatrí, preto by bolo naivné očakávať, že si v takomto teple a vlhkosti zlepší osobný rekord. Jeho vystúpenie nebolo zlé, chválim ho za to, že odviedol, čo mal. Štyridsiate prvé miesto neznie ako super umiestenie, ale dívajme sa na vec realisticky. Od pretekára, ktorý sa na olympiádu ledva kvalifikoval, nik nemôže čakať, že skončí v takejto silnej konkurencii prvej dvadsiatke. To by bol zázrak! A v takomto počasí sa zázraky nedejú.“

Úradník, vyštudovaný právnik, zdolal viacero výborných chodcov, ktorí už čo-to vo svojej kariére dosiahli. Skončili za ním borci s osobnými maximami výrazne lepšími, ako je jeho 1:22:30 h z októbra minulého roka v Poděbradoch – Mexičan Vega (1:19:20), Zabuženko (1:19:29) a Losev (1:19:33) z Ukrajiny, Talian Tontodonati (1:20:12) či indickí chodci Thodi (1:20:21) a Rahul (1:20:26). Majster sveta 2015 Miguel Ángel López skončil síce 10 miest pred Úradníkom (1:26:55), ale až o 7:41 min za osobným rekordom…

„Mirov výkon nebol zlý, preňho bola hlavná úloha dôstojne reprezentovať. Vydal zo seba maximum, na viac nemal. Jeho vystúpenie hodnotím pozitívne,“ chválil Spišiak svojho zverenca. „Verím, že táto olympiáda mu dodá energiu a motiváciu do ďalšej roboty a vďaka získaným skúsenostiam bude na ďalšej olympiáde vo výsledkovej listine už niekde oveľa vyššie.“

Hoci sapporská dvadsiatka sa šliapala v náročných podmienkach, Úradníkovi ani nenapadlo, že by ju nedokončil. „V žiadnom prípade!“ – vyhlásil rezolútne.   „Olympijské preteky sa predsa nevzdávajú. Aj keby som mal šliapať v šesťminútovom tempe, do cieľa by som určite došiel. Môj prvý tréner Roman Benčík ma kedysi nazval malým pitbullom. Vraj keď sa raz do niečoho zahryznem, už to nepustím. Kým telo fungovalo a dokázal som kráčať, vôbec mi nenapadlo vzdať sa. To nie je môj štýl. Som chalan z vrchov, z Horehronia, a tam vyrastajú tvrdí chlapi.“

Napriek tomu sa Mirovi po olympijskej premiére tisli do očí slzy dojatia: „Som rád, že som zažil olympiádu a ďakujem všetkým, ktorí ma podporovali na ceste za splnením tejto túžby, najmä rodičom a priateľke Aničke. No aj ďalším – úplne všetkým.“

A hrča v hrdle zaúradovala aj vo chvíli, keď sa rozhovoril o tom, ako mu Matej Tóth pomohol v tomto roku, keď to s ním pre zranenie achilovky vyzeralo zle a sen o olympiáde sa mu vzďaľoval.

„Nesmierne si cením jeho rady a všetko, čo mi dal. Som hrdý, že som mohol s takým skvelým chodcom a človekom trénovať,“ vravel dojatý Miroslav Úradník, ktorý svoj veľký vzor prvý raz zdolal 29. júna 2018 na mítingu P – T – S v Šamoríne v pretekoch na 3000 m, a potom ešte niekoľkokrát aj na päťtisícke.

Miro bol vo štvrtok prvý zo štvorice chodcov, ktorý si v Sappore na vlastnej koži vyskúšal ťažké podmienky v olympijskej súťaži. Čo poradí Maťovi Tóthovi, ktorý sa vydá v ústrety obhajobe zlata z Ria v piatok o pol šiestej ráno?

„Chladiť sa, chladiť sa, chladiť sa a – ísť opatrne. Ono sa to nezdá, ale aj pri zatiahnutej oblohe sa telo neskutočne prehrievalo. Naplno som využíval občerstvovacie stanice, ochladzoval som sa ľadom. Je nevyhnutné šliapať s rozumom a počúvať svoje telo,“ odkázal Miro svojmu veľkému idolu pred piatkovou päťdesiatkou.

Podujatia a športovci
Šport
Miláno Cortina 2026

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque