Marcel Lomnický pred kvalifikáciou kladivárov: Fyzicky sa cítim pripravený lepšie ako pred Riom
Pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro si v kladivárskom finále vybojoval piate miesto. V ére samostatnosti má v atletike lepšie olympijské umiestenie na konte iba zlatý chodec Matej Tóth. Kladivár Marcel Lomnický dúfa, že vo finále nebude chýbať ani teraz. Prebiť sa kvalifikáciou však nebude jednoduché. Tri pokusy a dosť! Kvalifikácia je neraz pohrebisko favoritov. Štvornásobný majster sveta Pawel Fajdek, ktorý zlyhal v Riu 2016, by o tom veru vedel rozprávať.
Marcel, aká reálna je šanca, že obhájite piate miesto z predchádzajúcej olympiády v Riu de Janeiro 2016?
„Bude to závisieť od viacerých okolností. Najprv musím prejsť cez kvalifikáciu, to je prvý, ale ťažký krok. A čo bude potom, to bude do istej miery závisieť aj od formy mojich súperov. Môže sa stať, že si zlepším osobným rekord a nebudem ani piaty ako v Riu… Stále si však myslím, že výkon 79,19, aký som predviedol na majstrovstvách Slovenska, bude stačiť na prvú päťku. Môj cieľ je preto čo najviac sa k nemu priblížiť, prípadne ho aj prekonať.“
Keď porovnáte svoju situáciu pred Riom s tokijskou, ako ste na tom?
„Som veľmi rád, že takisto ako na predošlej olympiáde, aj teraz bude so mnou kouč Libor Charfreitag. Pred Riom sme začali spolupracovať prvý raz a vlani sme na túto spoluprácu znova nadviazali. Som rád, že mi pomáha. Myslím si, že to v Tokiu dopadne dobre. Fyzicky sa cítim pripravený lepšie ako pred Riom, takže aj môj výkon by mal byť kvalitnejší.“
Hoci ste kladivárska stálica, piaty z olympijských hier a dvojnásobný finalista MS, nepatríte k tokijským favoritom a budete útočiť z úzadia. Vyhovuje vám táto pozícia a to, že nie ste pod veľkým tlakom?
„Superfavorit som nikdy nebol, ani pred Riom nie. Som radšej v úzadí, vtedy sú očakávania aj tlak menšie. Obaja, tréner i ja, máme nejakú predstavu, keďže najlepšie vieme, na čo momentálne mám. Som zvedavý, ako to v Tokiu dopadne, a či sa výsledok priblíži k tomu, čo sme chceli.“
V generálke na tokijské hry ste mali na Gyulaiovom memoriáli v Székesfehérvári tri nevydarené pokusy. Nevykoľajilo vás to?
„Vychytil som zlý deň, no už som v pohode. Na tomto mítingu sa mi nikdy nedarilo, napríklad aj dva týždne pred olympiádou v Riu som tam hodil biednych 69,47 m. Neviem prečo, ale nemám to tam rád. Aj teraz som to išiel len skúsiť, ale opäť mi to nevyšlo. Aby som sa utvrdil v tom, že nejde o nič závažné, hneď na druhý deň po pretekoch v Maďarsku som si na tréningu napravil chuť dlhými hodmi. Preto naozaj nebol žiadny dôvod na paniku.“
Môžu byť vašou devízou v tokijskej kvalifikácii veľké skúsenosti? V širšej svetovej špičke ste prakticky už desaťročie…
„Neviem, to ukážu až preteky. Verím však, že práve vďaka skúsenostiam nebudem príliš veľa rozmýšľať o veciach, o ktorých nemusím a prispejú k tomu, aby som sa dostal do finále.“
Zatipujte si: aké výkony budú potrebné na postup do finálovej dvanástky, do užšej osničky a na medailu?
„Z kvalifikácie sa pôjde ďalej za výkon okolo 75 metrov, na prvú osmičku bude vo finále potrebných 76 – 76,50 a na medailu 78 – 79 metrov. Predpokladám, že víťazný hod bude dlhší ako 81 metrov.“
Koho považujete za najvážnejšieho adepta na olympijské zlato?
„Kandidátov je viac, ale zrejme sa o prvenstvo pobijú Poliaci Pawel Fajdek, Wojciech Nowicki a Američan Rudy Winkler.“
TRÉNER LIBOR CHARFREITAG: CIEĽ JE PRVÁ OSMIČKA
„Marcel sa v tréningovom procese zlepšoval zo dňa na deň, načasovanie formy išlo podľa plánu. V tréningovom kempe v Urajasu sme vylaďovali detaily, lebo práve tie budú rozhodovať. O úspechu či neúspechu možno rozhodnú iba centimetre. Na to sme pripravení. Verím, že Marcel sa minimálne priblíži k 78 metrom, čo by mohlo byť umiestenie v prvej osmičke. To je náš cieľ. V Riu skončil piaty, nemôžeme si preto dávať nižšie méty. Škoda, že generálka v Maďarsku mu nevyšla, lebo na tomto mítingu so zlatým štatútom mohol získať veľa bodov do svetového rebríčka. Bolo to však pre nás dobré ponaučenie. Po videorozbore sme zistili, prečo mu kladivo lietalo do klietky alebo mimo výseče. Robil totiž jednu technickú chybu, ktorú si neuvedomoval a ani ja som ju voľným okom nevidel. Po detailnej analýze sme však prišli na to, čo sa stalo. Chybu sme opravili a odvtedy si na to dáva pozor. Buďme radi, že sa to stalo v Székesfehérvári a nie v Tokiu.“
SLOVENSKÍ KLADIVÁRI NA OH
2000 Sydney: 30. Libor Charfreitag (72,52 v kvalifikácii)
2000 Sydney: 32. Miloslav Konopka (70,55 v kvalifikácii)
2004 Atény: 6. Libor Charfreaitag (77,54 vo finále)
2004 Atény: 13. Miloslav Konopka (76,16 v kvalifikácii)
2008 Peking: 8. Libor Charfreitag (78,65 vo finále)
2008 Peking: 23. Miloslav Konopka (71,96 v kvalifikácii)
2012 Londýn: 13. Marcel Lomnický (74,00 v kvalifikácii)
2016 Rio de Janeiro: 5. Marcel Lomnický (75,97 vo finále)